şükela:  tümü | bugün
 • milat 1453 denmesinin nedeni'nin istanbul'un fethi ve osmanlı sempatizanlığı değil de, milli araç tasarımı'nın kısaltması ve üniversitelerinin kuruluş tarihiymiş... biz de yedik.
  sonra "bait olanlar" vs vs bilmiş bilmiş konuşuluyor.

  şu an istanbul üniversitesi diye bildiğimiz üniversite, 1933 yılında açılıyor. gelip türkiye araba üretim projesi gibi bir ad verip, ap 1933 diye de kısaltılabilinirdi.
  amaç gerçekten buysa tabii...

  yok kökeni medreseye dayanıyormuş da, ondan 1453 imiş de, milli araç tasarımı kısalınca şans eseri milat olmuş da...
  yav he he...
 • milat 1453 takımının havuz medyasıyla, hükumetle ve bunun gibi herhangi bir kuruluşla bir ilgisi olmayıp; proje tamamen elektrikli araç üretme ve geliştirme üzerine çalışan istanbul üniversitesi mühendislik öğrencileri tarafından yürütülmektedir.

  hiçbir bilginiz olmadığı halde, oturduğunuz yerden, projeye bok atmayınız. bu gençlerin geleceğimizin mühendisleri olduğunu unutmayıp bu doğrultuda arkalarında durmalıyız.

  milat 1453 ekibi ve arabası 2014 türkiye şampiyonluğu, 2015 türkiye ikinciliği, 2016 türkiye şampiyonluğu yaşamıştır.
 • yanılmıyorsam aynı üniversitenin bir de socrat diye bir ekibi var, yine elektrikli araç ve güneş enerjili araç yapıyorlar. çok da iyi yapıyorlar. eğitim kalitesi ile dünya sıralamasında tepelerde olan üniversitelerin takımlarını uluslararası yarışmalarda harcamışlıkları vardır. milat'ın biraz daha yolu var ama emeklemeden koşulmuyor maalesef.

  bence isimlere, ideolojilere takılmak çok saçma. sanırım bu bir tek bize özgü bir şey. ülkemizi yurtdışında başarısıyla gururlandıran bir bilim adamımız, aziz sancar nobel ödülü aldı, ertesi günü ülkede kürt mü, türk mü diye tartışmaya başladık.

  adı isterse diriliş ertuğrul olsun arabanın hiç umrumda değil, ben yapılan işe bakarım. bu elektrikli araç yarışları için peritrol-tuzruhu, lehim solumaktan ciğerleri solmuş biri olarak biliyorum ki bu aktivitelerin, projelerin içinde yer alan arkadaşlar, gençler ilerde türkiye'nin beyin takımını oluşturacaklar. hatta bizzat tanıdığım ve üniversitelerinde 5-10 yıl önce bu projelerin öncüleri olanlar şu anda savunma sanayinde, özel sektörde, kamu da önemli işler yapıyorlar.

  yanılmıyorsam şu an kktc'de yürütülen, prototipleri fuarlarda yer almış bir elektrikli araç projesi olan günsel'in çekirdek takımı ülkemizde düzenlenen tübitak'ın elektrikli araç yarışlarında burun kıvırıp, ucube dediğiniz araçları yapan çocuklardan oluşuyor.
 • sırf adı yüzünden bok atmanın manasız oldugu araba, önemli olan arabanın basarılı bir proje olup olmadığı, hem bahsedilen zihniyetteki bir ekibin arabasının turkiye sampiyonlugu kazanacagini da dusunmuyorum. bilimle arası dua dinletilerek büyüyen bitki yapmak olan zihniyete biraz fazla gelir bu proje.
 • istanbul üniversitesi'nden bir ekibin projelendirdiği ve prototip üreterek küçük bir türkiye turu yaptırarak test ettikleri; elektrikli otomobil projesinin ismiymiş efendim. çok güzel bir haber; ancak, mevcut hükümetin bu tür araçların yaygınlaşmasını istemeyeceğini düşünerek, umarım geliştirebilir ve seri üretime geçebilirler diyorum. her ne kadar ülke şartlarında çok zor olsa da.