• canliliginin dorugunda oldugu gunlerde biri askeri biri ticari olmak uzere iki limana sahip olan bir kiyi sehriydi. ama bugun buyuk menderes nehrinin deltasinin genislemesi yuzunden denizden oldukca iceride yer almaktadir.
 • kelime kökü latinceden askerdir (military, militer), bu sebeple eskilerin ordu iline tekabül etmektedir ama tekabül etmeye de bilir.
 • aydın ili sınırları içerisindedir..
 • gunumuz bulgaristan'in karadeniz kiyilarini kolonile$tirmi$lerdir.
 • milet, mö. 5.yyda mücadele içinde olduğu naksos adası için perslerden yardım ister. milet'e puştluk yapan persler, gidip naksos'u "şöyle oldu böyle oldu,size karşı yamuk yapacaklar" diye uyarırlar. bunun üzerine "sen misin bana polüm yapan" diyen milet gidip ion şehir devletlerini perslere karşı gaza getirir. ion şehir devletlerini arkasına aldığını zanneden milet feci yanılacaktır. 494 yılına gelindiğinde, askeri gücü perslerin yanında afedersin osuruk gibi kalan milet çaresizce perslere teslim olur.
  (bkz: bu da böyle bir anımdı)
 • (bkz: caesar 3)
  (bkz: quaestor)
 • (bkz: milet müzesi)
 • tarihteki ilk materyalist okul milet de bulunmuştur. thales bu okulun öğretmenlerinden biriydi. şimdiki ismi milastır.
 • milet ismi mitolojik açıdan "apollon" ile ilgilidir. apollon ile girit kralı minos' un kızı akakallis'in üç çocuğundan biri olan miletosa, minos' un kötülük yapmaması için dağa bırakır. çocuğa kurtlar bakar. daha sonra çobanların büyüttükleri miletos, anadolu'ya , gelerek menderes nehri'nin kızı kyane ıle evlenerek miletos şehrini kurar. milet m.ö 7 ve 6 yy.'da en parlak dönemini yaşamıştır. miletliler, özellikle m.ö. 6.yy.'da deniz ticaretini ele geçirmelerinden sonra akdeniz ve karadeniz'de kurdukları koloniler sayesinde etkinliklerini çoğaltmış ve zenginleşmişlerdir. giderek milet, iyon dünyasının başkenti haline gelmiştir. plinus' un bildirdiğine göre milet kenti yaklaşık 90 koloni kurmuştur. bunların arasında "sinop" , "trabzon"; giresun' gibi şehirler vardır milet . lade deniz savaşı'na 80 gemi ile katılmış tüm donanmasını yitirmiş ve zaferi kazanan persler m. ö. 494'de kenti bu arada apollon mabedi'ni de yakıp yıkmışlardır. klasik dönemde önemi büyük ölçüde azalmış olmasına karşın milet hellenistik dönem'in ticaret, sanat ve bilim alanında başta gelen merkezlerden biri olmuştur. roma çağında bağımsız bir kent olarak asia eyaleti' nin yani batı anadolu'nun belli başlı metropollerinden biri sayılmıştır. laimos ktirfezi'nin, m.5.3 yy.'da dolması üzerine körfez çevresindeki priene, myus herakleia gibi kıyı kentleriyle birlikte milet de sönükleşmiş ve küçülmeye başlamıştır. bizans çağında küçük bir köye dönüşmüştür
 • günümüzden yaklaşık 2500 ila 2000 sene evvel dünyanın en güzel yerleşimlerinden olduğu gidip kalıntılarını görünce kolayca tahmin edilen şehirdir. antik dönemde, rahmetli büyük menderes nehrinin ağzındadır ve ege denizi de şehrin içine kadar türlü yerlerden sokulur. (bkz: rakı balık)

  bilinen en eski ismi m.ö. 14. yy'da meydana gelen bir kısım politik olayların anlatıldığı hitit kayıtlarında millawanda olarak geçer ve yun. miletos, lat. miletus isimleri burdan gelir.
hesabın var mı? giriş yap