şükela:  tümü | bugün
 • amerikanın bu aralar yaptığı, depremden, darbeye bircok senaryo içeren tatbikat
 • amerika'nın 2001 yılında yaptığı, ve senaryosu enteresan derecede tanıdık gelecek bir sanal tatbikat. bütün güçler bilgisayar üzerinde real time strategy oyunu gibi konuşlandırılarak yapılmıştır.
  senaryo : akdeniz'de bir ada sorunu yaşayan ve birçok azınlık barındıran bir ülke var (tanıdık geldi mi...? devam edelim) bu ülke stratejik açıdan iki kıtayı birbirinden ayıran bir su yolunun (allah allah hangi ülke acaba?) üzerinde ve iki kıtada birden toprağı var...
  bak allahın işine ki, uluslararası güçler bu ada için bir çözüm öneriyor,siyasiler kabul ediyor , halk kabul ediyor ama, genel kurmay başkanlığı "olmaz öyle mavra" diyor... siyasiler bastırınca da ordu yönetime el koyuyor (ba ba ba ba...)
  bunun üzerine, faşist generallere bir ders vermek isteyen usa olaya dalıyor.
  senaryo bu...
  bir de sanal tatbikatın başlaması :
  amerika ilk önce haberleşmeyi ortadan kaldırıyor, elektrik hatlarını işe yaramaz hale getiriyor. ulaşım duruyor..
  haaa... bu arada bir de düşman kuvvetlerini temsil eden bir amerikalı general var..
  adam oyunu ve aldığı maaşı hak ederek kendi ülkesini temsil eden amerikan generallerini bozguna uğratıyor...
  ilk şoku atlatınca, haberleşmeyi atlarla, katırlarla sağlıyor gemileri batırıyor, taburlarca askeri yok ediyor ve amerikan ordusu darmadağın oluyor.
  bunun üzerine, sanal ortamda, bush ve amerikan genel kurmay başkanının emriyle batan gemiler tekrar su üzerine çıkıyor, askerler tekrar canlaıyor ve savaşa dönüyorlar... nafile...
  bu büyük sanal bozgun sonrasında türkiye'yi temsil eden general açığa alınıyor...

  bu olay tamamen gerçek...
  yıllardır neden kendi petrolümüzü çıkartmamıza izin vermiyor amerika ? neden bor madenlerimizi hiç kullanmıyoruz ve yurdun pek çok yerinde olduğu basından ve halktan özel yöntemlerle saklanan altın rezervlerimizi harekete geçirip ekonomimizi kurtaramıyoruz ?
  zira, amerika bu oyunu çok öncesinde planladı ve oynuyor...

  lütfen bunu okumuş olun ve de arkasından atatürk'ün gençliğe hitabesini bir kez daha, özellikle "memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar" ile ilgili kısmına dikkat edin...

  zamanı geldi... her an herşey olabilir...
  atatürk bunu o yıllarda görmüştü, biz hala göremiyoruz...
  ne acı...
 • senaryosu : hedef ülke, bazı denizyollarını kontrol etmektedir. bir ada ülkesiyle şiddetli sorunları vardır. bu ülkede çok büyük bir deprem olur. sivil hükümet depremle mücadele edemez ve kaos durumunda ordu duruma el koyar. uluslararası yardım çağrısı yapılır. abd yardımlarının kendi askerleri tarafından yapılmasını şart koyar. böylece ülkeye girmekte olan abd askerlerinin miktar ve faaliyetlerinden kuşkulanan hedef ülke ordusuyla abd ordusu arasında savaş çıkar ve ülke 96 saat içinde işgal edilir...

  söz konusu ülkenin türkiye olma olasılığı üzerinde çok durulmuş ama balık belleğimiz bunu da unutmuştur.
 • her ne kadar senaryosu korkutucu derecede tanıdık gelse de bazı açılardan "ulan öyle olmayabilir belki" denilebilecek tatbikattır. şöyle ki;

  abd deniz kuvvetleri* 1930'lu yıllarda geniş çaplı modernizasyon ve yeniden yapılanma* çalışmaları yürütmüştür. bu çalışmalar kapsamında yeni nesil savaş gemileri, ki buna uçak gemileri de dahildir, üretilmiş, yeni taktik, strateji ve doktrinler geliştirilmiş, bir yandan da bol bol bu doktrinlerin testi için tatbikatlar, savaş oyunları icra edilmiştir. bütün bu savaş oyunları ve tatbikatlarda hedef alınan tek ülke ingiltere'dir. bunun sebebi de şöyle açıklanmıştır*: ingiltere en güçlü donanmaya sahip, onu alt edebilecek bir deniz gücüne sahip olursak diğer tüm potansiyel düşmanlara karşı önlem almış oluruz"**

  şimdi günümüze gelelim. abd'nin çıkarları açısından en öncelikli ilgi alanlarından birisi ortadoğu, bu malum. bu bölgeyi kafkaslar, balkanlar ve kuzey afrika'yı da içine alacak şekilde genişletebiliriz belki. yukarıdaki düşünce sistemi ve konsepti uyarlamaya çalışırsak, denenen taktik ve stratejiler türkiye ölçeğindeki bir ülkeyi askeri anlamda alt edebilecek kadar etkinse, bölgedeki diğer ülkelere de yetecektir. zira türkiye bölgenin en etkin askeri güçlerinden birisi olmanın yanında boyutu, nüfusu, jeostratejik önemi vesairesi sebebiyle de bölgesel derecede öneme sahip bir ülkedir. ilaveten belirtilmesi gerekir ki, bu tatbikatta, daha doğrusu tatbikatlar serisinde yeni doktrinler denenmiştir, ağ merkezli muharebe* gibi.

  şimdi buradan kimsenin avukatlığını yaptığım ya da "yok canım olmaz öyle şey" dediğim düşünülmesin. ben sadece farklı açıdan bakıp, farklı bir boyuttan olayı irdelemeye çalışıyorum. bu bakış için de elimde bir argüman bulunmakta. kanımca bir olaya ne kadar değişik açılardan bakılırsa doğruya o kadar yaklaşılır.

  bu tatbikatın bir de internet adresi varmış, ilgilenenler için: http://www.jfcom.mil/about/experiments/mc02.htm

  ilaveten, alakalı olarak: (bkz: metal fırtına/#6585839)
 • akıllara ilk olarak türkiye'yi getirmesi bizler için en olası durumdur fakat deprem ve ada faktörlerine ekleyebileceğimiz diğer bir bilinmeyen ise endonezya'dır.
 • nereden geldim bu basliga yahu? neyse, gelmisiz, birkac yanlisi duzeltelim.

  birincisi, kazanan ulkenin basindaki general aciga alinmiyor, cunku o general, paul van riper, zaten emekli. emekli adami aciga alamazsin, zor bir is. van riper ilk once mavi tarafi darmadagin ediyor, ondan sonra "yahu o kadar para harcadik, ne olacak simdi, ordunun morali bozulacak" endisesine kapilan buyukler, oyunu yeniden baslatiyor. fakat oyun yeniden basladiginda, onceden belirlenmis bir metin takip ediliyor. bunun uzerine de van riper "bu ne la?" deyip birakiyor oyunu.

  ikincisi, oyunla ilgili hicbir metinde "akdeniz'de ada sorunu olan, iki kitayi birbirinden ayiran" gibi tabirler gecmiyor. adamlar gerizekali mi da, bu sadece turkiye'nin uyacagi tanimi yazip sonra adini vermesinler? kirmizi taraf su: "ortadogu'da, basra korfezi'ne kiyisi olan, bir diktatorce yonetilen bir ulke". dusunun bakalip bu oyundan sonra abd hangi ulkeyi isgal etti? tadaaa! irak. bravo. sadece tek alternatif var, bu ulke iran da olabilirdi.

  suradan da okuyun, bilgilenin: http://www.guardian.co.uk/…rld/2002/sep/06/usa.iraq
  belki hala daha bu 7 yillik klasik "korku senaryosu"na inanmis kalmis olanlar vardir, dogru bilgiye ulassinlar.

  optum sekerim.

  tanim: abd'de ufak capli bir skandala yol acmis savas oyunudur.