• baş ağrıtmayan mis gibi bira. buna kız birası diyen adam otuzbircidir.
  • bu birayı tekel bayisinden isterken mazeret bildirilmesi adabı muaşeret gereğidir.

misal 1; - hayırlı işler ramazan abi 4 şişe efes 1 de miller alabilir miyim? miller bizim manitanın, o içecek, yanlış anlama
    misal 2; hayırlı işler ramazan abi 6 şişe efes 2 miller alabilir miyim? akşama bizim kız kuzen ve hemcinsi bi arkadaşı gelecekmiş onlar içecek
    misal 3; hayırlı işler ramazan abi 12 şişe miller alabilir miyiz? akşama yengen evde ladies night yapcakmışda... o açıdan
  • hafif olması nedeniyle bazı köy ve bucaklarda "ramazan birası" olarak adlandırılan biradır.. orucu bozmadığını bile iddia edenler vardır..
  • biradan anlamayanlar tarafından "bu da bira mı", "biradan anlamayanların birası" diye etiketlendirilir. miller aslında lager biralar arasında farklılık yaratan güzel bir değerdir.

sadece efes pilsen içiyor olmak biradan çok anlıyor olmak anlamına gelmiyor ne yazık ki.
  • halk arasındaki efsanelere göre en hafif ve en alkolsüz biradır. lakin bildiğiniz ayıla bayıla içtiğiniz efesten farkı yoktur alkol oranı olarak. en sevdiğim bira olduğu için, efesi de içemediğim için derin bir analize girdim kendi çapımda.

şöyle ki :

efes pilsen %5 alkol içerirken, miller %4.7 alkol içerir..

efes 0.5'liktir. miller 0.33'lüktür.

bu miktara bakacak olursak 10 şişe efes içen adam 5'litre bira almış olur ki bu da 250ml alkol aldıgı anlamına gelir.

10 şişe miller içen adamın da 3.3 litre bira aldığını görebilirsiniz. bu da demektir ki 155ml alkol almıştır.

haliyle eşit sayıda şişedeki miller ve efes aynı etkiyi yaratmaz.

ikisinin de 5 er litre içildiğini düşün ey okuyucu* :
    efes 250ml
    miller 235ml
    alkol içermiş olur ki bu aradaki 15ml'lik fark insanı sarhoş etmeye yetecek olan kritik değer değildir.

buradan şu güzide sonuç çıkmaktadır ki ;
    miller da efes veya tuborg kadara alkol içerir ancak içimi daha yumuşaktır daha lezzetlidir bu yuzden de acı bir tadı olan efes'in yanında bizim halkımız "su" diye dalga geçer.

şimdi dağılın ders bitti.

hayır arkadaş utanmasalar fayrouz bile daha alkollü diyecekler ben ona yanıyorum başka birşey değil. tabi gazoz deyü sık sık bok atılmasının sebebi fiyatı da olabilir. ortalama bir barda 70'lik fıçı efes'i 5 liraya içmek pek mümkün olduğu halde, miller 6 ytl'dir, bu yüzden "hacıcım yea o aslında gazoz, çakalım efesi en iyisi" denebilir.
  • benim derdim bu birayla değil de bu biranın adı geçtiğinde "ooff o da bira mı bee, sidik o yaa, o da içki mi yeaa" diye şekilden şekle giren insanla. yahu arkadaş; efes de bira tuborg da bira leffe de bira e bu nane de bira. hepsinin aynı olması mantıklı mı? ağız tadı denen bi zırıltı var mesela, sen illa zehir gibi acı efesi seviyorsan agzının tadını sikeyim o zaman. böyle mi gezelim ortada anlamadım ki. içimi kolay bir bira işte. bu bira üzerinden "ben deli içiyorum yeaa bu bana koymuyor" havaları da ne oluyor.
  • efes pilsen'in sponsor olduğu çoğu mekanda bomonti olmadığı için birkaç kez miller içmişliğim vardır. çok iyi olmasa da, tadını kötü bulmadım. anadolu grubunun bira ürün gamındaki materyalleri incelediğimizde dünyaca ünlü beck's ve foster's gibi iki ortalama üstü birayı bile sidiğe çevirmiş olduklarını görmekteyiz, bu vesileyle miller'ı en azından "bozmamış" olduklarını düşünmüştüm. tadı efes pilsen'den daha iyi olduğu için de, bir bar ortamında tuborgsuzluktan/imkansızlıktan katlanılabilecek seviyede gözüküyordu. ancak geçen gün tesadüf eseri içindekilere bakasım geldi. yediğim ve içtiğim bir şeyin içinde ne olduğunu incelemeye mümkün mertebe dikkat ediyorum, bu yüzden miller'ın içindekilere daha önce göz atmamış olduğuma şaşırdığımı söylemeliyim (ya da dikkatsiz bakmış olmalıyım). miller'in içinde maltoz şurubu denen zımbırtıdan bulunmakta (en azından bir süredir). glikoz şurubu değil, maltoz şurubu. bildiğim kadarıyla maltoz şurubu glikoz şurubu kadar kötü bir besin değil, zira içinde belli bir miktarda kompleks karbonhidrat da bulundurmakta; ancak bu, bira gibi bir içeceğin içinde bile sağlıksızca sırıtmasına engel değil. adına bira denen bir içeceğin içine kesinlikle konulmaması gerektiği zaten ortada. bugünden itibaren, zorunlu durumlarda tüketeceğim anadolu grubu ürünlerini ikiyle sınırlandıracağım: gusta ve bomonti (yani efes pilsen tarafından üretilen yegane iki bira).

şaşırdığım şu: miller, beck's, foster's gibi dünya markaları efes pilsen'in kendi ürünlerinin ağzına sıçmasına, içeriğini değiştirip tadını ve kalitesini bozmasına neden ses çıkartmamaktalar?
  • ısrarla bir kısım tayfanın "kız birası lan bu!" şeklinde tanımladığı bira. oysa alkol oranı %4,7'dir. %5 orana sahip olan klasik efes kutu biraya yakındır yani. %0,3 için de bu biraya hakaret etmenin bir anlamı yok. içenlere de "kız mısın lan?" muhabbeti yapmaya gerek yoktur. içimi çok rahattır. soğuk içildiğinde insana kızgın kumlardan serin sulara atlamış, ferahlığı da verebilir. ama bunun için öncesinde daha kötü şeyler içmiş olmanız gerekir. bir lezzet olarak, tercih sebebidir.
  • her ne kadar bol şerbetçiotu aroması içermemesi ve içimi kolay olmasından ötürü insanlarca biradan sayılmasa da aslında çıtır çerez gibi aroması,dikkat edilirse farkedilecek dolgunluğuyla güzel bir biradır.

bir biranın "adam gibi" olması ya da kaliteli olması için mutlaka lezzetinin ağır olması gerekmez,kalite ölçütü bu değildir.örnek vermek gerekirse marmara 34 de hafif bir biradır ama lezzetli değildir ama bu bira farklıdır,keza fosters da hafif ama güzel bir biradır.

bunun dışında bu biraya hafif içiminden dolayı "kız birası" yakıştırması yapılmasını yersiz bulmuyorum,evet bu bira kızların en çok tükettiği bira,ama bunun altında yatan ikinci etmen de "cold filtered" tekniğinin izin verdiği şeffaf ve estetik şişesi.ama bu demek değil ki bir erkek bu birayı içemez,insanın canı zaman zaman,özellikle sıcağın bağrındayken falan böyle hafif çerez gibi bira istiyor,ha ben de kesinlikle tombul şişe efesi tercih ederim-bence en lezzetli biradır-ama miller de güzel bira,farkettiğiniz üzere konuyu bağlayamıyorum o yüzden sonuç bölümünü es geçerek burada noktalıyorum yazıyı.
  • kadın birası değildir şu an ben içiyorum çünkü.

neden miller içiyorum çünkü tuborg bana alkolik olduğum günleri hatırlatıyor. o kahverengi şişe bana en depresif, en itilmiş, en ölüme yakın günlerimi hatırlatıyor. miller öyle değil. pırıl pırıl şeffaf sanki içki değil gibi öyle gazoz gibi bir şey.
hesabın var mı? giriş yap