şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erdoğan hocaefendi hazretlerinin dış mihraklara, faiz lobisine, bunlar'a ve büyük mesajlara rağmen kurduğu millet kıraathanelerinde okunması elzem olan aydınlatıcı kitaplardır.

  1. jean-paul sartre - bulantı

  listeye bu kitapla başlama sebebim millet kıraathanelerindeki entelektüel birikimin radikal bir değişimle evrilmesini, varoluşçu marksizmin şekillenmesine damgasını vuran sartre'dan tüm anadolu insanının haberdar olmasını sağlamaktır. kitap, midesi bulanan bir insanın ne yapması gerektiğinden bahsediyor.

  2. george orwell - boğulmamak için

  anadolu insanının ironik mizah anlayışı ile tanışması için elzem olan kitaplardan biri, yüzmeye giden insanların boğulmaması için neler yapılması gerektiğinden bahsediyor. içerisinde, yüzme bilmeyenlerin hiç boğulmaması, asıl boğulanların çok iyi yüzme bilenler olması gibi ufuk açıcı tespitler yer alıyor.

  3. franz kafka - dönüşüm

  tarım devriminin temellerinin atıldığı kitapta neden anız yakılmasının önüne geçilmesinden bahsediliyor. gregor samsa'nın bir böcek olarak uyanması, aslında içimizde yaşayan kripto-fetöcülerin varlığına işaret ediyor.

  4. stephen w. hawking - zamanın kısa tarihi

  bilimsellikten oldukça uzak, estetik kaygılar ile yazılmış bu kitapta, 80 senede gerçekleşmeyen devrimin 16 senede yol, köprü ve tünel yapılarak nasıl gerçekleştirildiği anlatılıyor. mutlak monarşinin neden demokrasiden daha iyi bir yönetim biçimi olduğu gözler önüne seriliyor.

  5. gabriel garcía márquez - kırmızı pazartesi

  nobel ödüllü kitap, cumartesi pazar günleri akşam 10'a kadar dersanede kalan bir öğretmenin pazartesi günü ne kadar çok cinsel seks yaptığını bizlere anlatıyor, içerisinde erotik unsurlar bulunmasının yanı sıra tasavvufa yönelen birkaç suriyeli de içeriyor.
 • (bkz: nutuk)
 • -batak giriş dersleri 101
  -hesap ödemeden masadan kalkmanın 10 yolu
  -eve gidince eşe yalan söylemenin püf noktaları
 • nasuhi mahruki mi bi herif vardı onun kitabını okusunlar.
 • (bkz: tam namaz hocasi)

  he aq sartre okuyacaklar.
 • türlerin kökeni (bkz: charles darwin)
 • bir süre sonra halk kütüphanelerinin raflarına benzeyeceği için yersizdir. raf düzenini söyleyeyim;

  en alt rafta, bazı maddeleri eksik olan, birinin bağışlayıp evden kurtulmak istediği ansiklopediler. bir üstü rafta yazarını kimsenin bilemeyeceği, eski basım ince hikaye kitapları. bu kitapların harfleri daktilo ile basılmış gibidir ve sayfaları sarımtırak olup, eskilik kokar. bir üst rafta çoğunlukla popüler olmayan, bazen de çok klasik olarak adlandırılabilecek dünya edebiyatı kitaplarının şuna benzeyen eski baskıları bulunur. bunun dışında kenara köşeye atılmış sarı kapaklı java, c++, excel 1997 benzeri kitaplar; başta yakup kadri karaosmanoğlu olmak üzere, çeşitli cumhuriyet dönemi yazarlarının, eski baskı kitapları; bunun dışında medikal ve hukuki demode başvuru kitapları; keloğlan, pamuk prenses vs. masal kitapları ve son olarak insanı sinir eden kapak sayfası kopmuş sözlükler bulunur dağınık olarak.

  ikisine de telefon takılı olduğu için laptop şarjı bağlanamayan ve insanı kabız eden prizler ve sorumsuz bir idarecisiyle beraber bu detayların tamamlanacağını düşünüyorum. tek önemli fark dini kitaplar, cüz müz gibi şeyleri okuyanların artacak olması şeklinde olur sanıyorum.