şükela:  tümü | bugün
 • zamanında(bi onceki secimler) denizli' den iki ya da uc basamaklı bi sayıda oy alan parti.80 -90 civarıda olabilir oy oranı tam hatırlıyamıyom gerci.
  arkadasın babasıydı aday olan kiside.kendi akrabaları bile vermediydi.paso tiye alırdık elemanı.arada merkezlerine giderdik,beles cay icerdik.
  arkadasa sorunca da bizim yanımızda yuz oy cıksa iyi,sadece bizim akrabalar vercek derdi,sonra merkezde babasının yanına gidince de en az yuzde on oy alıcaz denizlide diye sallardı pederini kızdırmamak icin.
 • defalarca yeniden kurulmuş bir partidir.
  1948'de demokrat parti 'nin cumhuriyet halk partisi 'ne yeterince sert muhalefet yapmadığını öne süren dp'liler (fevzi çakmak, osman bölükbaşı v.s) tarafından kurulmuş ,1954'te dp iktidarı tarafından laikliğe aykırı propaganda yapıldığı iddiasıyla kapatılmıştır ve tabii bir kaç gün sonra cumhuriyetçi millet partisi adıyla yeniden kurulmuştur.(ki bu parti daha sonra türkiye köylü partisi 'yle birleşip cumhuriyetçi köylü millet partisi olmuştur)
  1962'de osman bölükbaşı ckmp'den kişisel anlaşmazlıklar yüzünden ayrılıp millet partisi'ni yeniden kurmuş,bu millet partisi ise 70'lerin ortalarında kendini fesh etmiştir.
  1992'de çıkan bir kanundan sonra diğer eski partiler gibi millet partisi de bir kongre yapıp siyasi hayata geri dönmüş,bilahare aykut edibali ve ıslahatçı demokrasi partisi taifesinin eline geçmiştir.
 • envai çeşit eksikliği olduğu için ispatlayacak bişeyi de olmayan parti.
 • her seçim öncesi liderinin (bkz: aykut edibali) trt'deki konuşmasını dört gözle beklediğim parti. dört-beş sene hiçbir televizyona çıkamamanın verdiği hırsla abim bir başlar döktürmeye... meydan onundur artık... her cümle "millet partisi iktidarında" diye başlar, barajlar yapılır, enflasyon sıfırlanır, her yer güllük gülistanlık olur. proje yoktur, yöntem yoktur, sadece arka arkaya sıralanan desteksiz vaatler vardır. bir nevi one man show partisi. diğerlerinden farkı ne? sadece oy alamıyor işte...
 • babamın bir arkadaşının milletvekili adayı olarak bizi yardığı parti. söz konusu şahıs, 2002 seçimlerinde ankara ikinci bölgenin dördüncü sırasından listeye girmiştir. seçim öncesi, arkadaşlarından ricası şu şekildedir: "bizim ilk üç sıra garanti (yüzde on barajını zaten geçiyorlar), biraz daha gayret edelim de ben de seçileyim.

  şimdi seçim süreci yendien başlayınca aklıma geldi: 2004 yerel seçimlerinde de yenimahalle ilçe belediye meclisi adayı olmuştu bu arkadaş.
  bir ek daha: yüksek seçim kurulu'nun 04/05/2007 tarihli ve 2007/222 sayılı kararına göre ankara ikinci bölgede bir milletvekili çıkartmak için alınması gereken oy sayısı 140.383'tür.
 • 1948'de kurulan, mahkeme kararlariyla kapatilip sonra yeniden acilan, gunumuz uzantilari turk siyasi tarihinde onemli etkileri bulunan islamci siyaset ve turkes milliyetciligi olan parti.
 • an itibariyle başkanlığını hala daha aykut edibalinin yaptığı, resmi sitesi http://www.milletpartisi.org/ olan siyasi parti.
 • 2 milyon kişinin oy kullandığı izmir de sadece 34 oy alarak yalnızca sit com larda olabilecek bir olayı başarmış parti. hayır adayın eşi, çocukları, kardeşleri, kuzenleri ve birkaç yakın arkadaşını bile toplasan daha fazla yapar, ailede satışlar var.
 • yıllar önce abimin yolda otostopla aldığı birisinin, abime kayseri il başkanlığını önerdiği partidir. bu arada otostop vakası ankara'da gerçekleşmiştir. bu sayede adını öğrendik. babam tıfıl oğluna gelen bu teklifi gülerek karşılamamış, "ben alsaydım o adamı genel başkanlık önerirdi" diyerek kendisinin daha ölmediğini aile içinde dosta düşmana göstermiştir. hoş sonra bu partinin öncülü islahatçı demokrasi partisi 90 ların başında mçp (mhp) ve refah partisi ile blok oluşturup bir anda yüzde 10 barajını geçmişlerdir. onların payına da 3 milletvekilliği düşmüştü. o bloktan ikiye bölünmesine rağmen mçp (mhp ve bbp) ve yine ikiye bölünmesine rağmen rp (akp ve sp) almış başını gitmiş ama bunlar güdük kalmışlardır. tüm bu 4 partinin toplamı şu anda % 66 dır ki, bu seçilerde aşırı muhafazakar sağa kayışın delilidir.

  (bkz: bir sen kaldın geride)
 • haziran 1953'te toplanan millet partisi kongresinde delegeler arasında çıkan cepheleşme sonucu aralarında hikmet bayur'un da bulunduğu kırk kadar üye partiden "atatürk'e ve devrimlerine muhalefet edildiği" gerekçesiyle ayrıldıklarını dile getirdiler. savcılığın bu söylemleri ihbar kabul etmesi sonucu hemen soruşturma açıldı. "açılan soruşturmanın sağlıklı bir biçimde yürütülebilmesi" sebebi ileri sürülerek parti geçici olarak kapatıldı. her seferinde demokrasi ve özgürlüklerden bahseden demokrat parti'nin ise bu kapatılmaya ses çıkarmaması elbette akla farklı soru işaretleri getirmektedir.

hesabın var mı? giriş yap