şükela:  tümü | bugün
 • olacak o kadar skeçlerinden birinde okunan, (muhtemelen) levent kırca'nın (ya da skeci yazan her kimler ise) yazdığı yeni hitabe. bugün bunu herhangi bir ulusal kanalda yayınlamak en açık tabiriyle göt ister. (levent kırca'nın modası artık çoktan geçmiş olsa da ve yaptığı mizah şimdilerde pek güldürmüyor olsa da!)

  --- spoiler ---

  ey türk milleti;

  birinci vazifen, gözlerini açıp, kafanı kaldırıp, laiklik ve cumhuriyeti müdafaa etmektir. özgürlüğünün ve geleceğinin yegâne kurtuluşu budur. bu kurtuluş senin en son şansındır.

  senin kafanı ezip kapatacak, eğitimini engelleyip koyunlaştıracak dahilî bedhahların olabilir.

  bugün, laiklik ve cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetindesin; vazifeye atılmak için, içinde bulunduğun şartları düşünmeyeceksin. bu durum, bıçağın kemiğe dayandığı bir an olabilir. dinine ve cumhuriyetine kastedenler, amerika ile emsali görülmemiş bir ortaklığın mümessili olabilirler. kömür ve beyaz eşya ile aziz vatanın bütün belediyeleri zapt edilmiş, bütün kilit noktaları kadrolaştırılmış, orduları sindirilmiş ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu durumdan daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gemiciklerle, villalarla, hortumlanan paralarla ceplerini doldurma derdinde bulunabilirler. hattâ bu iktidar sahipleri, işlerine gelen kanunları çıkarıp at koşturduklarını sanabilirler. millet fakirlikten, baskıdan harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  ey türk cumhuriyeti'nin milleti!

  işte bu içinden çıkılmaz sanılan durumda dahi vazifen; laiklik ve cumhuriyeti kurtarmaktır! muhtaç olduğun bilgi, daha önce anlattıklarımda mevcuttur!

  aç bir oku!

  --- spoiler ---

  (bkz: üşenmedim yazdım)

  https://www.vidyomani.tv/…tulmaz-anitkabir-parodisi