şükela:  tümü | bugün
 • mebus
 • (bkz: makam otosu)
 • dikkat edilirse, milletvekilerin çoğu, ilkokuldan, liseden veya üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamamış kimselerdir (istisnalar da var; örneğin, bülent ecevit). şirketlerin, yetenekli gençleri kendi bünyesinde toplamasından kaynaklanmaktadır bu durum. mesut yılmaz'ın işe girmek için yaptığı başvuru sayısı, bu duruma verilebilecek en iyi örnektir.

  ayrıca, bunların arasında aklını en çok kullananlar ve zaten akıllarını kullanması gerekenler sağcı kesimdendir (örn: necmettin erbakan (not: kendisi itü mezunu). adamın şöyle bir hesap yaptığını varsayalım: "bu ülkedeki 70000 küsür köyün hepsinde en az bir cami var. bu camilerin hepsinde müezzin ve (ya) imam var. bu imam ve müezzinlerin ailelerine, tanıdıklarına, ıvırlarına, zıvırlarına propaganda yapılsa - ki zaten zor olmaz bu, çünkü adamlar akıllı değil - toplam 3-4 milyon oy alınabilir mi? alınabilir." (daha sonradan aklını çalıştırmayıp post modern darbeye sebebiyet vermiştir, o ayrı konu.) ).

  bunlara ek olarak tbmm'de çalışırlar.
 • milletin vekili tamlamasinin birleşik hali.

  anlam itibariyle milleti temsil eden, milletin hak ve cikarlarini kollayan, millet adina karar alan veya veren, kendinden önce milleti dusunmesi gereken, milletin oyuyula secilen ve milletin vergisiyle maasi ödenen ve kisaca bu vekilligi geregi milleti en iyi sekilde temsil etmek zorunda olan kisi.
  (vekillikten kasdedilen vekalettir. noterden cikartilan vekalet gibi, o vekaleterde soyle yazar: beni temsile ve ilzama, adıma kararlar almaya, imza atmaya ....gibi. bu vekillikte ayni boyle bir vekalettir ve bunun sonucu olarak en iyi sekilde icra edilmelidir)
 • en sevdigim nur yuzlu iyilik sever multi ise yarar insanlar
  hayraniyim hepsinin teker teker ay canlarim benim

  milletvekili ol cigerimi ye hatta her seyimi ye derim hastasiyim

  bunlardan daha cok olmasi lazim her vatandasin basina bir tane
  bilhassa sahsi bir milletvekili lazim ki o vatandas
  ondan bir seyler ogrensin kanatlarinin altina siginsin
  melek bunlar zaten gordum kendim kanatlari var

  ayy yirim sizleri eha.. bir cift kanat nelere kadirsin sen...
 • bir defa olundugunda forsu uzun sure suren bir devlet memurlugu. tabi secilmi$ oldugu'ndan pekcok atanmi$ devlet memurluguna nazaran cok daha onemli gorevler yurutur.
 • dokunulmazlık sınırları düşündüğümüzden daha geniş olan kitle.böyle yaparlar işte adamı.
 • halkın seçtiği, ama seçildikten sonra kendisini halkın kralı sanan versiyonları da mevcuttur piyasada.
 • konu ile ilgili 24/07/2002 tarihli milliyette melih a$igin acik pencere adli ko$esinde "kitap okumadan" sutununda guzel bir nihat genc alintisi yapilmi$. aynen aktarila..
  " nihat genc, leman'da animsatiyor:
  '...bu ulkede tum kitap okuyanlar tek bir partiye oy versek, sayimiz be$ yuz bini gecmez, bu da yuzde 1'i a$maz. bu ulkede yazi okuyanlar tek bir partiye oy versek bir bucuk milyon eder, yine yuzdemiz yuzde 2'yi gecmez...'
  peki ne olacak? iktidari kitap ve gazete okumayan cogunluk belirleyecek. cocuklarimiz da hayrini gorecek!"
 • (bkz: dokunulmazlik)
hesabın var mı? giriş yap