şükela:  tümü | bugün
  • şöyle olsaydı güzel olmaz mıydı? bu arada gerçekten bunun böyle olmaması bana çok garip geliyor. haksızlıkmış gibi geliyor. neyse anlatıyorum:

seçim öncesi partiler aday listelerini belirlerken sıralamayı bir kadın bir erkek, bir kadın bir erkek yapsalar mecliste kadın erkek dağılımı eşit olsa hatta çıkarılacak yasayla bazı partilerin çakallık yapıp (yaparlar biliriz) bir erkek, bir kadın diye sıralamasının da önüne geçilse, birinci sıralar kadınlara verilse belki o zaman gerçek anlamda ülkeye kadın eli değer. "bu meclisten nasıl geçmez?" diye şaşırmayız mesela. çocuklar gelin olmaz, okula da gidebilirler, şeker de yiyebilirler.

ama ben de bir kadınım ve sakalım yok ki sözüm dinlensin. değil mi?

edit: kadınlara avantaj sağlanmasını kastetmiyorum ancak böyle algılanıyorsa o "avantaj" zaten yıllardır erkeklere fazlasıyla sağlanmış oldu.

insan olmakla ilgili sözü neşet ertaş söylemiş zaten: "kadınlar insandır, biz insanoğlu."
  • bir insana sırf cinsiyeti kadın olduğu için avantaj sağlanması hiç adaletli bir durum olmadığı için adil olmayacağını düşündüğüm istek.

insan tıpkı memleketini, ırkını, dilini seçemediği gibi doğacağı cinsiyeti de seçemiyor. kadından ya da erkekten önce insan kimliğimizle var olmalıyız.