şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kuru temizlemeciye takım taşımak için güzel maaş. bir de 2. danışman diye görevli arkadaş var ki (sekreter demeye utanmışlar) 4705 lira alacakmış.

  ulan zaten kendi fikrini bile savunamayıp karşı olduğun yasalara bile parti liderin tam tersini söylediği için evet oyu veriyorsun, kime ne danışacaksın bunun için çok merak ediyorum sayın vekil.
 • öğretmen maaşı kadar tartışılacak bi' mesele değil ama gene de dikkat çekici...

  (bkz: vekil danışmanı maaşına yüzde 170 zam yapılması)
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25306828
 • malesef güncel rakamlara bir türlü ulaşamadığımdan hala 2013 şubat'ta yapılan güncellemedeki maaş bilgilerine göre milletvekillerine verilen 3 danışmanlık kontenjanların brüt gelirleri şu şekilde

  1. danışman 6,150 tl
  2. danışman 5,382 tl (bu kadro çoğunlukla sekreter olarak dolduruluyor)
  3. danışman 4,645 tl (bu kadro çoğunlukla şoför olarak dolduruluyor)

  bunlara enflasyon farkını da koyunca rakamlar daha da büyümüştür kesin.

  şimdi hangi kıstasa göre işe alındıkları belli olmayan bu maaşlar size olduğu gibi sevgili vekillerimize de yüksek gelmiş olacak ki, sevgili vekillerimiz danışmanlarının bu maaşlarının belli kısımlarını kendi giderleri için kullanmaya başlamış. çiçekti, benzindi, yemekti, ev araba kredi taksitleriydi vs buradan yarattıkları fonları kullanmaya başlamışlar.

  bu beyler bayanlar hele de emekliler ise (ki 2 sene milletvekilliği yapan emekli statüsünde oluyor, yani seçilip de emekli olmamak gibi bir durum yok) 23,200 tl net para alıyor. üstüne bir de buradan otlanıyorlar.

  ülkeden tiksinecek yeteri kadar sebebi olmayanlar için detaylar aşağıdaki linkte mevcut.

  http://www.aydinlikgazete.com/…vekilin-cebinde.html

  * işe alırken “maaşının yarısını bana vereceksin” anlaşması yapılıyor. kabul ederse işe başlatılıyor. milletvekili danışmanının bankamatik kartını alıyor ve yarım maaşı elden veriyor. gerisi kendine kalıyor.

  * şoför olarak işe başlattıklarına aynı yöntem uygulanıyor. “seçim bölgemde de bir şoför tutacağım” denilerek bir kişinin maaşı ikiye bölünüyor.

  * “benim benzim masrafım çok. maaşından bin lirasını kesip benzin masrafı yapacağım” diyerek her ay danışman maaşından bin lira kesen milletvekilleri var.

  * “meclis bürosunun masrafları” diye çiçek, telgraf, kırtasiye gibi masrafları danışmanları arasında pay eden vekiller var.

  * bir milletvekili, çocuğunun bakıcısının maaşını danışman maaşlarından yaptığı kesintiyle ödüyor.

  * bazı milletvekilleri de danışman diye yakın çevresinden birilerini göstermiş. bu kişinin kim olduğunu bilen yok. bu kişinin bankamatik kartının da milletvekilinin cebinde olduğu söyleniyor.

  * milletvekilleri birinci derece yakınlarını yanlarında çalıştıramıyor. ona da bir yöntem bulunmuş. milletvekilleri birinci derece yakınlarını milletvekili arkadaşlarıyla değiştokuş yapmışlar. milletvekilinin kardeşi diğer bir milletvekilinin yanında, onun kardeşi de diğer milletvekilinin yanında. fiiliyatta ise kendileriyle birlikte çalışıyorlar. bu yolla birinci derece yakınının çalıştırılamayacağı engeli ortadan kaldırılmış.

  http://www.internethaber.com/…olsuzlugu-740877h.htm

  (bkz: 2 yıl çalışıp emekli olmak)
  (bkz: milletvekili emekli maaşı)
 • jigolo parası diyebiliriz buna. zengin ve yaşlı bir ülkeyiz ve böyle gençler arzuluyoruz tüm memleketin ırzına geçsin diye. "memleket ana jigolo zengini".
 • milletvekiline yardımcı personel ve ücretleri şu şekildedir.

  yasama faaliyetlerinde milletvekillerine yardımcı olmak üzere, her milletvekili için bir danışman, bir ikinci danışman ve ilave bir personel sözleşmeli olarak çalıştırılabiliyor.

  -danışmanın en az iki yıllık yükseköğretim ya da bunlara denkliği yükseköğretim kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olması zorunludur. danışman için (83.500) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık sözleşme ücreti ödenir.

  2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına ve %15 gelir vergisi kesintisine göre, mecliste milletvekili danışmanı (bekar) olarak görev yapanların brüt ücreti 6.622 tl. (net:4881 tl)

  -ikinci danışmanın en az lise mezunu olması ve kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliğini haiz kurumların personeli olması zorunludur. ikinci danışman için (73.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık sözleşme ücreti hak edildikçe ödenir.

  2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına ve %15 gelir vergisi kesintisine göre, mecliste milletvekili ikinci danışmanı (bekar) olarak görev yapanların (bekar) aylık brüt ücreti 5.789 tl.(net:4.278 tl)

  -diğer personelin en az ilkokul mezunu olması zorunludur. bu personel için (63.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık sözleşme ücreti hak edildikçe ödenir.

  2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına ve %15 gelir vergisi kesintisine göre, mecliste milletvekili yanında çalışan (bekar) danışman dışındaki diğer personelin aylık brüt ücreti 4.996 tl. (net:3705 tl)

  sosyal güvenlik kesintilerine ve gelir vergisi dilimine göre net ücretler farklılık gösterebilecektir.

  kaynak
 • öyle herkesi de danışman yapmıyorlar. tecrübeyle sabit. dava adamı olmanız lazımmış.
 • 2015 yılı için yazmış arkadaşlar, şimdi en düşüğünün 6.000tl olduğu maaşcık.