şükela:  tümü | bugün
 • küsuratı bir yana bırakılacak olursa, son zamlarla 4.500 tl civarında olan maaş,
  şimdi 4 yıl milletvekilliği yapacaksın, genel başkanın oylamada evet de diyecek evet diyeceksi, hayır de hayır diyeceksin,
  şunu imzala diyecek imzalayacaksın, şunu imzalama diyecek imzalamayacaksın, en kötü 4 yıl dişini sıkıyorsun bu duruma,
  ha bir de yanlış bilmiyorsam son "kıyak emeklilik" düzenlemelerinde, mazbatanı eline verdiklerinin ertesi günü bile
  erken genel seçim olsa, sen bir gün bile milletvekili olmuş olsan yine aynı para, güzel iş,
  hani bir de dağ tepe, yağmur çamur dolaşan, 20 sene 30 sene çalışan kaymakamın 2.080,
  30 sene hizmeti olan bilmem ne bölge müdürünün
  1.600 tl emekli maaşı alacağı düşünülürse ballı kaymak maaş.
 • şu mevzunun yıllar yılı neden tartışılmadığını hep merak ederim. neden bir milletvekili diğer dönem seçilmediği halde bir şekilde asgari ücretin neredeyse 5 katı, yeni işe girmiş bir polisten, öğretmen ya da mühendisten daha fazla para alır, hem de bu para emekli parası olarak adlandırıldığı halde.

  her ay milyarlarca yeni lira eskiden milletvekilliği yapmış, avukat, iş adamı, zengin tabakadan insanların cebine havadan giriyor. bunun nedenini mantık sınırları çerçevesinde açıklayacak olan kimse yok mudur? tekrar ediyorum bu insanlar emekli parasını almazsa aç mı kalır? milletvekili olmak için çok büyük torpil olmadığı müddetçe ilk sıralardan aday gösterilmek bir yana aday adayı olmak için insanlar ne para döküyor parti kasalarına. hani son dönemde istisnai bir biçimde uğur mumcu'nun eşi, şafak pavey'i ve ayrıca durumu özel olduğu için milletvekili olan insanları bir kenara koyarsak neredeyse 540'ının her dönem bir iş, sanayi erbabından olduğunu bilmek için alim olmaya gerek yok. zaten aldıkları milletvekili maaşları fahiş seviyelerde, bir de bu insanlara her ay tatile çıkmalarına olanak sağlayacak şekilde para bağlamanın ne manası var.

  iptal edilmesi için kendimizi yakalım?

  not : şunun şurasında kaç bin kişilerdir, koca devletin her ay ödediği iki üç kuruş liradır siktir et demeyin. okul yaptırırsın, hastane yaptırırsın, köy okullarını birleştirilmiş sınıf derdinden kurtarırsın on'ar on'ar.
 • bu konu daha önce de irdelenmiş, ama sonuç doğal olarak sıfır. hani düşünüyorum bu insanlar neden gerekli düzenlemelerin yapılması için teklif vermez, komisyonlar neden çalışmaz. koca 4 yıl boyunca sadece el kaldırıp, indirmek için mi oralardasınız? yahu bir çıkın sokağa tebdili kıyafet çıkıp bir dolanın yaşadığınız şehrin sokaklarında, bir teftiş edin o sokakların okullarına, dispanserlerine. bunları gördükten sonra hala iki maaş almaktan utanmıyorsanız, yazıktır.

  --- spoiler ---

  milletvekili olarak iki yılı doldurmak, “milletvekili emekliliği” yönünden çok önemli.

  seçimi kazanan milletvekilleri, meclis kürsüsüne çıkıp yemin ettikleri tarihten itibaren, iki yılı doldurduklarında “özel bir emekli aylığı” almaya hak kazanıyorlar.

  emeklilikle ilgili diğer koşulları da taşımaları kaydıyla, ilk kez milletvekili seçilenler, ikinci yılı doldurduklarında, “hem milletvekili hem de emekli olarak çift aylık”alıyorlar.

  daha önce ssk’dan işçi emeklisi olanlar ya da bağ-kur’dan esnaf, sanatkâr, tüccar veya şirket yöneticisi olarak emekliye ayrılanlar da iki yılı doldurunca, tc emekli sandığı’ndan emekli olup, daha yüksek emekli aylığı alabiliyorlar.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  aylik ne kadar?

  1. milletvekili aylığı: milletvekili görev aylığı her altı ayda bir artıyor. 2010 temmuz ayı itibariyle, bir milletvekili yaklaşık 10 bin 500 tl aylık alıyor. görevini layıkıyla yapan milletvekili için bu para az bile...

  2. hem milletvekili hem de emekli aylığı alanlar: milletvekilleri, 10 bin 500 tl görev aylığının yanı sıra, iki yılı tamamladıklarında çalışırken yaklaşık 3 bin 500 tl’de emekli aylığı, ayrıca toplu emeklilik ikramiyesi alabiliyorlar. yukarıda da belirttiğimiz gibi, daha önce ssk, bağ-kur ya da emekli sandığı’ndan emekli olan milletvekilleri de bu avantajdan yararlanabiliyorlar.

  3. milletvekili seçilemediklerinde: milletvekili iken aldıkları emekli aylığı, artıyor. örneğin, temmuz 2010 itibariyle, milletvekili emekli aylığı 4 bin 967 tl olarak ödeniyor.

  --- spoiler ---

  ilgili haber, odatv.
 • canım sıkıldı, bir nette, google sağolsun, bir ufak araştırmaya gireyim dedim. bir iki tıkla elde edilen verilerin gözünüze soktukları gerçekler o kadar can sıkıcı ki bu denli yolsuzluk sayılabilecek gelir adeletsizliğine neden insanlar sesini çıkarmıyor, hayret ediyorsunuz. bir de özellikle milletvekili emekli maaşı var ki aralarında bilse insanlar bunca işi gücü, kuvveti olan insanların kendilerinden neredeyse 5 kat daha fazla emekli maaşı alıp, bu güce sadece 4 yıllık el indir kaldır saltanatı sonucu ulaştıklarını sanırım sinirden ya kendilerini keserler, ya da köprülerden atarlar bir şekilde bu onursuz davranışa maruz kaldıklarından lanet okurlar her bir gün.

  önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ihtiyacı olan milletvekili olabilir, aralarındaki istisnaları bir kenara itiyorum, ama sayıları çok az. hani 550 kişiyi bir kişi eksiltmişsin, arttırmışsın bu koca sayıyı etkileyemeyecek kadar küçük bir sayıdalar. bir de bunu diğer dönemlere yaysan bile gene o kadar çekilen paranın gücünü azaltamıyorlar maalesef. iyi ki de azaltamıyorlar. tekrar ediyorum, ya bırak bu paranın peşini demeyin, aylık düşen toplam para miktarı ile neler yapılabilir teker teker hayal edin sadece.

  gel gelelim ulaştığım bir kaç veri :

  2008 yılı verilerine göre düzenlenen emekli maaşlarından birer demet;

  kamu görevlileri emekli maaşı

  milletvekili - 4.129 (özellikle buna dikkat çekmek istiyorum.) *
  genelkurmay başkanı - 4.901
  kuvvet komutanları - 3.849
  orgeneral - 3.429
  korgeneral - 3.105
  anayasa mahkemesi başkanı - 3.429
  danıştay ve yargıtay başkanları - 3.429
  danıştay üyeleri - 2.848
  başbakanlık müsteşarı - 3.429
  müsteşar - 3.090
  genel müdür - 2.719
  bakanlık il müdürü - 1.819
  büyükelçi - 2.751
  başkonsolos - 1.939
  1. sınıf hakim, savcı - 2.848
  başmüfettiş (bakanlık) -1.716
  diyanet işleri başkanı - 3.009
  emniyet genel müdürü - 2.751
  emniyet genel müdür yardımcısı - 1.846
  istanbul emniyet müdürü - 1.846
  il valisi - 2.743
  kaymakam - 2.187
  yök başkanı- 3.429
  rektör - 2.728
  profesör - 2.571
  doçent -1.836
  daire başkanı - 1.473
  die başkanı - 2.728
  ankara, istanbul, izmir defterdarları - 1.353
  şube müd. üniv.1/4 - 952
  memur - 3/8 837
  hizmetli 7/9 - 755
  öğretmen 1/4 - 983
  polis-üniv. 1/4 - 1.052
  uzman doktor 1/4 - 1.233
  hemşire-lise 3/8 - 808
  mühendis 1/4 - 1.233
  tekniker 1/4 - 952
  avukat 1/4 - 983

  not : yanda yazan rakamlar tl cinsindendir.

  2010 yılına ait bir haber ;

  ''ssk tarım emeklimizin en düşük aylığı 492 liradan ocak ayında 555 liraya, temmuz ayı artışıyla birlikte 577 liraya ulaşıyor. ssk tarım emeklisi aylığı yıllık 85 lira, yani yüzde 17.3 oranında artıyor. bağ-kur esnaf emeklisi aylığı ocak ayında 511 liradan 574 liraya, temmuzda 597 liraya ulaşıyor. esnaf emeklimizin aylığına böylece 86 lira, yani yüzde 16.8 oranında artış yapıyoruz. ssk işçi emeklisinin en düşük aylığı 648 liradan 710 liraya, temmuz ayında da 739 liraya çıkıyor. ssk işçi emeklimizin aylığı da 91 lira, yani yüzde 14 oranında artıyor.''

  ne kadar büyük paralar değil mi işçiye, ssk'lıya, bağ-kur emeklisine reva görülen paralar. harca harca bitmez bir miktar, karın tokluğuna anca yarayan ilaç almak istese alamayacak, ekstra bir şey yapmaya gücü yetmeyen miktarlar hep. ya bir üst düzey görevlerde bulunan memurların aldıkları emekli aylıkları neden bu kadar yukarlarda? işçi - memur emeklisine bu kadar az miktarda paralar reva görülürlen, ki aralarında 4000 tl'yi geçen milletvekili emekli aylıkları da var bir kaç ay milletvekilliği yapmış kodamanların bile aldığı, diğer devletin çeşitli başlarına sürülmüş ve zehirli kökleri ile yayılmış emekli sayılan memurların bu denli yüksek fiyatlı maaşları neden kimseyi rahatsız etmiyor?

  * yukarıda da gördüğünüz gibi 4 yıllık bir beleşten el indir kaldır döneminden sonra 25 yıl hizmet eden herhangi bir alt kademe devlet memurununun verdiği (doktor, öğretmen, memur, mühendis vs.) emeğin milyonda birini bile vermemenize rağmen aldığınız para ortada. daha bir de bunun çeşitli ayrıcalıkları da var size tanıdığı, ki bunlara değinemiyorum bile.

  zaman zaman bu başlığı tekrardan işgal edeceğim, umarım bu kadar gereksiz bir maaşın*, bir şekilde bu denli saçma yüksekliğinden herkes haberdar olur.
 • ermesi soykırımı, ermeni mezalimi, fransa ermeni soykırımı yoktur demeyi bile yasakladı, abd şunu yaptı, israil götümüzün dibine füze koydu, yunanistan borç batağında, berlusconi, libya,suriye vs. vs. gibi konuları tartışa dursun türkiye, dün gece sessiz sedasız 3bin ile 5bin lira arasında değişen artışlarla büyüyen kazık.

  ''dört partinin anlaşması sonucu; emekli vekil maaşları 3 bin lira; daha önce emekli olan ama halen milletvekilliği yapan vekil maaşı ise 5 bin lira birden arttı. ayrıca yeni seçilen milletvekillerinin, 2 yıl vekillik yapması durumunda, milletvekili olarak emekli olmalarının da önü açıldı. ''

  ilgili haber.

  sen hala bu zırtapozluğa sesini çıkarma türkiye'm.
 • yüce meclisimizin, şike yasasında uzlaşan siyasi partiler vakasından sonra topyekün birleşerek kaşla göz arasında cumhurbaşkanı maaşına endeksleme yöntemiyle iki kat zamlanan maaştır. sonuçta kanun yapıcı kendileri gidip asgari ücrete ya da memur maaşına endeksleyecek halleri yoktu. devleti temsil eden cumhurbaşkanına endekslenmeleri nedeniyle artık milletvekili değil devletin vekilidirler hayırlı olsun.
 • tbmm'den geçen tasarıya göre en düşük emekli vekil maaşı 6 bin 270 lira olarak belirlendi.
  benim normal emeklimden ne farkı var bu adamların katlarca fazla alıyorlar. bu en düşük olanıymış birde. bu ülkede milletin yerine secim yapan milletvekilleri emeklisi dahil. üst tabaka değilde orta halli bir maaş almadan hiç bir zaman bilemeyecek sorunlarını neler yaşadığını. ferrari yerine fiat'a binsinler diyen başbakan aynı ay içinde makam arabalarını en lüks model ile yenilettiğinde halk uyuduğu sürece bilemeyecekler.

  birden patladım neyse afiyetle yesinler bana ne anasını satayım ya.
 • aldıkları maaşın miktarının yanı sıra, sadece 2 yıl çalışıp bu maaşı alabilmeleri beni çok şaşırtıyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25308340/

  (bkz: 2 yıl çalışıp emekli olmak)
 • vergi israfı.