şükela:  tümü | bugün
 • devleti yönetsin diye seçtiğin adamlar halkın durumunu anlayamayınca ortalıkta ''büyük oyun'' goygoyu bitmiyor. zaten vekil maaşları dışında elde ettikleri milyarlık avantajlar var. bu adamlara neden bu kadar para ödüyoruz?

  asgari ücrete çalışsınlar. ondan sonra bakalım kur ile bizi vurabiliyorlar mı, etin kilosu 29 tl mi...

  editullahi aleyhim: bu başlık şu iki başlıkla kardeştir.
  (bkz: asgari ücretle en düşük memur maaşının eşitlenmesi)
  (bkz: devletten kazanılan yıllık ücretin sınırlandırılması)

  bu bağlamda iyileştirilmiş bir asgari ücret aynı zamanda en düşük memur maaşına tekabül eder. bu maaş ise vekillere yeterlidir. nitekim ayrıca iş için gerekli ücretsiz ulaşım, yemekhaneler ile ücretsiz yemek, ücretsiz sağlık hizmetleri vs ile zaten bu geliri işlerine harcamaları gerkemeyecek.

  çıkıp yolsuzluğa neden olur diyen adamlar vekillerin gerek çalışan gerek emeklilerinin maaliyetine baksınlar. rüşvet almasınlar diye adamlara peşin ve yasal rüşvet veriyoruz. kaldıki bu durumda bile gerçekten yolsuzluk yapılmıyor diye rahat değiliz.
 • radikaldir ama bugünkü durumdan daha doğrudur.

  asgari ücreti kabullenemeyecek vekiller bıraksın o koltukları işgal etmesinler zaten.
 • ellerindeki tüm imkanları alalım yeşil kart verelim.
 • ütopik bir söylemdir.
  sen kendi maaşını belirleyebiliyor olsan aşağı çeker misin?
 • asgarî ücret olmasın tamam sonuçta önemli bir iş ama maksimum 5-6bin lira olması gereken maaştır. yok öyle herkesi sömürüp kendine zam yapmak.
  bunu daha önceki mesajlarımda da yazdım takan olmadı. ey muharrem ince eyy meral akşener sarayı satarız atarız diyorsunuz ama erdoğan döneminde kaç katına çıkan avantalarıniza bunu indiririz demiyorsunuz. gerçekten bu ülkede bir şeyler yapacaksanız iyi niyetliyseniz bu konu da da sözünüzü bekliyorum. ben milletvekili maaşını düşüreceğim diyene vereceğim oyumu ve sizden de bu sözü bekliyorum.
  ayrıca mecliste adam gibi yoklama sınırı filan olsa güzel olur. tamam orası okul değil ama sen mesaiye bile gelmiyorsun. oylama oluyor bir sürü milletvekili var gelen sayısı 50 60 filan. gelenlerde uyuyor. birde yetmez gibi bunların sayısı arttırıldı. sanki çok çalışıyordunuz ya işe yetişemediğiniz için sayınız arttı.
 • milletvekili maaşları örneğin asgari ücret olmasa bile asgari ücrete bağlı bir skalaya tabi olabilir. mesela 3 asgari ücret gibi.

  fakat daha da önemlisi, vekllerin iş takibi yapması, belli firmaların lobilerini yapmaları gibi şahsi menfaat sağlayıcı işlerden de uzak durmaları için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

  işte gerçek vekillik o zaman olur. şimdi ki gibi, vekilliği bir " yatırım" aracı olarak göreb zenginler yerine, halkın gerçek temsilcileri seçilmeye çalışır. işte meclis o zaman millet meclisi olur.
 • böyle bir düşünceyi ben de destekliyorum. işte o zaman gerçekten millet sever milletvekillerini gerçek vatanseverleri görmüş oluruz.
 • birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde elzemdir. dış mihrakları çatır çatır çatlatalım, var mısınız?
 • ne asgari ücreti arkadaş yahu. hiçbir ücret verilmemesi gerekir.

  vekil seçilenlerin %80'i zaten kamu çalışanı geçmişine sahip. ne ücret alıyorlarsa oradan onu almaları gerekir. şimdi sizin aklınızda şu soru var "ulan oradan yazıyorsun da hiç maaşı olmayan ne edecek". hiçbir maaşı ya da geliri olmayan bir adamın türkiye'de vekil seçilmesi mars'ta domates yetiştirilmesiyle eş gibi birşey.

  ha yine de varsa 3-5 kişi tenzih ederim. onlara verilebilir asgari ücret.
 • bir zamanlar bir partinin vaadleri arasında yer alan olay. tabi ki yüzde 0.1 oyu olan bir partiydi. insanoğlu işte, aslında gönül ister ki tüm milletvekilleri paraya doymuş adamlar olsun ama yok öyle bir şey.