şükela:  tümü | bugün
  • ellerindeki tüm imkanları alalım yeşil kart verelim.
  • ütopik bir söylemdir.
    sen kendi maaşını belirleyebiliyor olsan aşağı çeker misin?
  • asgarî ücret olmasın tamam sonuçta önemli bir iş ama maksimum 5-6bin lira olması gereken maaştır. yok öyle herkesi sömürüp kendine zam yapmak.
    bunu daha önceki mesajlarımda da yazdım takan olmadı. ey muharrem ince eyy meral akşener sarayı satarız atarız diyorsunuz ama erdoğan döneminde kaç katına çıkan avantalarıniza bunu indiririz demiyorsunuz. gerçekten bu ülkede bir şeyler yapacaksanız iyi niyetliyseniz bu konu da da sözünüzü bekliyorum. ben milletvekili maaşını düşüreceğim diyene vereceğim oyumu ve sizden de bu sözü bekliyorum.
    ayrıca mecliste adam gibi yoklama sınırı filan olsa güzel olur. tamam orası okul değil ama sen mesaiye bile gelmiyorsun. oylama oluyor bir sürü milletvekili var gelen sayısı 50 60 filan. gelenlerde uyuyor. birde yetmez gibi bunların sayısı arttırıldı. sanki çok çalışıyordunuz ya işe yetişemediğiniz için sayınız arttı.
  • milletvekili maaşları örneğin asgari ücret olmasa bile asgari ücrete bağlı bir skalaya tabi olabilir. mesela 3 asgari ücret gibi.

fakat daha da önemlisi, vekllerin iş takibi yapması, belli firmaların lobilerini yapmaları gibi şahsi menfaat sağlayıcı işlerden de uzak durmaları için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

işte gerçek vekillik o zaman olur. şimdi ki gibi, vekilliği bir " yatırım" aracı olarak göreb zenginler yerine, halkın gerçek temsilcileri seçilmeye çalışır. işte meclis o zaman millet meclisi olur.
  • böyle bir düşünceyi ben de destekliyorum. işte o zaman gerçekten millet sever milletvekillerini gerçek vatanseverleri görmüş oluruz.
  • birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde elzemdir. dış mihrakları çatır çatır çatlatalım, var mısınız?
  • ne asgari ücreti arkadaş yahu. hiçbir ücret verilmemesi gerekir.

vekil seçilenlerin %80'i zaten kamu çalışanı geçmişine sahip. ne ücret alıyorlarsa oradan onu almaları gerekir. şimdi sizin aklınızda şu soru var "ulan oradan yazıyorsun da hiç maaşı olmayan ne edecek". hiçbir maaşı ya da geliri olmayan bir adamın türkiye'de vekil seçilmesi mars'ta domates yetiştirilmesiyle eş gibi birşey.

ha yine de varsa 3-5 kişi tenzih ederim. onlara verilebilir asgari ücret.
  • bir zamanlar bir partinin vaadleri arasında yer alan olay. tabi ki yüzde 0.1 oyu olan bir partiydi. insanoğlu işte, aslında gönül ister ki tüm milletvekilleri paraya doymuş adamlar olsun ama yok öyle bir şey.
  • aylık yaklaşık 8.5 milyon lira devlete kalır.
  • futbolcu maaşlarına da bir müdahale bekliyoruz. şaka bir yana anlamsızca yüksek maaş verilen tüm mesleklere bir ayarlama yapılmalı, doksan dakika top koşturup binlerce euro kazanabilmek haksızlık gibi gözüküyor, mecliste orda burda çoğunlukla yan gelip yatarak bizlerin nerdeyse bir yılda zor kazandığı meblağyı almak adaletli değil, bu ve buna benzer onlarca meslek var ne yazik ki. konu emekse eğer kömür maden işçileri, inşaat işçileri, çöpçüler ve emekçi hangi meslek erbabı insanımız varsa herkesten yüksek almalı. insana statüsüne göre değil emeğine göre hakkı verilmeli. keşke tabi.