şükela:  tümü | bugün
 • devlet bahçeli’nin seçim kanununda olmasını istediği değişiklik. söz konusu düzenlemeye göre, partiler arası milletvekili transferine süre sınırı konulması planlanıyor.
  buna göre, bir milletvekili seçildiği partiden başka bir partiye seçim öncesi geçemeyecek. süre sınırının ne kadar olacağı konusunda ise 1 yıl veya daha fazla olması gibi alternatifler bulunuyor.

  bu, havada erken seçim kokusu varken, çok manidar bir talep gibi görünüyor. korku tavan yapmış anlaşılan.
  kaynak
 • zaten bel.bşk veya m.v. gibi kişilere x partisi adı altında oy verip, şak y partisine geçmesi doğru değil. ben y çatısı altında olunca oy verecek miyim ? oradan seçilemeyecek belki ?
 • ülkeyi nasıl daha güzel hale getirebiliriz gibi bir öneri çıksaydı kendisinden şaşırtırdı, aklı sadece koltuğu koruma derdinde.
 • bunlara göre demokrasi akp’nin ömür boyu iktidarda kalması demek. yeri gelir stepne olur, yeri gelir kanun çıkarır.
 • (bkz: fırıldak kubilay) gibi örneklere geçmişte o kadar çok rastladık ki kanıksadık artık amonyum sülfat. akp döneminin faydalarından biri muhtemelen bu olmuştu. mecliste fazla parti olmadığından, olanları da birbirlerine çok ta yakın durmadığından oturuyorlardı oturdukları yerde *
  eskiden olduğu gibi ;
  anap,dyp,refah,mhp
  dsp, chp
  gibi iki farklı grup olsa rahat rahat gider gelirlerdi birbirlerine.
  bu tekliften benim anladığım ;
  akp+mhp+ bir ya da birden fazla parti
  chp+iyip + bir ya da birkaç parti
  arasında geçişler olacak gibi duruyor. bu durum iyi mi olur yoksa kötü mü bilemem ancak mevcut milletvekillerinin geçmiştekilere oranla daha stabil olduklarını da sanmıyorum. ortam oluştuğu an transferler de başlar.
  hatta daha da ileri gidip; akp+mhp+chp+iyip + bir ya da birkaç parti bile iddia edilebilir.
  bahçeli reyizin 40 yapar gibi etsane çıkışları dışında öncesinden işaret fişeği tadında çıkışları da vardır. bu da onlardan biri gibi geldi bana. du bakalım noolcek.
  (bkz: at fava bekle'nin ingilizcesi)
 • belki teorik olarak doğru. ama böyle şeyler neden hep cumhur ittifakının ihtiyacı olduğu zamanlarda ortaya çıkıyor?
 • demek ki partilerin adlarını hatırlamıyorum ama babacan ve davutoğlu'nun partisi korkutmaktadır muktedirleri.

  bir de bahçeli dediyse kesin çıkar o yasa; hani rte dese bir ihtimal olmaz geri adım falan olur derdim ama bahçeli'nin son yıllarda deyip de yaptırmadığı pek bir şey yok.
 • partisini olduğu gibi akp' ye transfer eden ve biat ettiren bahçeli' nin isteği.
 • saçmalık. hayır diyelim ki oldu ve deva partisi ile gelecek partisi seçime katılmadı. bu sadece muhalefetin elini güçlendirir.

  deva ve gelecek partsi iyi parti altında seçime girer. daha çok mağduriyet daha çok oy.

  üstelik başkanlık için abdullah gül ve abdüllatif şener gibi isimleri çatı aday olarak dayatma şansları kalmaz. bu da çatı adayın imamoğlu olmasını garantiler.

  ayrıca iyi parti tam %10 sınırlarında dolanıyor. o yüzden chp ile ittifak yapmaya mecbur kaldı 2 seçimdir.

  aslında parti tabanları zihniyet olarak çok benzer. iki parti de laik ve demokratik. ama iyi parti aynı zamanda merkez parti ve milliyetçi. dolayısıyla hükümet tabanının en az yarısının merakını cezbediyor. ancak sol alerjisi; mhp ve akp'den merkez sağ iyi parti'ye geçişleri engelliyordu. üzerine bir de hdp ile yakın görünme meselesi var.

  chp'nin ise hiç bir parti'nin desteğine ihtiyacı yok. bilakis baraj sınırında olan partilere destek verir konumda.

  bu değişikliği yaptın diyelim, ne oldu? iyi parti'yi akp ve mhp tabanının sevdiği isimlerle yakınlaştırdın. bu partilerin şu an bile en az %6 oy potansiyeli var. bu oran çok daha yukarı çıkacaktır. yani baraj sorunu kalmadı iyi parti'nin. üstelik sol ittifak ve hdp ile yakın gorünme dezavantajını yok ettin. hatta deva ve gelecek partisi milliyetçi söylemden gelmediği için bu blok kürtlerden bile oy alabilir.

  chp ise çizgisini bozmaz. zaten seçmeni bilinçli. hdp ve kürt seçmenle olan ilişkisinin sebebini anlayabiliyor. terörist yakıştırmaları sadece chp'nin işine yarıyor. mağduriyet yaratıyor, hükümetin herkesi suçlaması artık ciddiyetsiz duruyor ve seçmenin bir kısmını chp çatısı altında konsolide ederken kendi seçmenine ciddi bir etkisi bulunmuyor.

  velhasıl muhalefetin 3 adayı yani merkez sağ blok, chp ve hdp kolaylıkla chp önderliğinde çatı adayda anlaşır.

  mhp ve bahçeli'den tam bir siyasi öngorüsüzlük örneği. gerçekleşirse muhalefet adına mükemmel iş. gerçekleşmezse bile akp-mhp tabanının empati kurabileceği liderleri mağdur etmeye yönelik, yani kendilerinden birini çıkarları uyuşmadığı anda mağdur edebileceğine dair kolayca algılanabilir süper bir gösterge.
 • bir seçim öncesinde olası akepeden kopmaların önüne geçmeye çalışıyorlar.
  chp'nin iyi partiye yaptığı gibi bir olay bir daha gerçekleşmez. lakin babacan ve davutoğlu'nun partilerine akepeden istifa edip geçebilecek potansiyel milletvekillerinin sayısı korkutucu olmalı.
  bunu düşünen vekiller varsa, düzenleme yapılmadan önce istifa edip bağımsız kalmaları bir çözüm olacaktır.
  her siyasi tasarrufu bir korkaklıktan kaynaklanan bu adamların karşısında olanlar da elbette kendi çözümlerini üretirler.

  bu işi rte dillendirse şaşardım.
  akepeden olası istifalar mehmet bahçeliyi neden ilgilendiriyorsa bu anlaşılmaz.
  ama;
  bir daha milletvekili olamayacağını, aday gösterilmeyeceğini anlamış mevcut vekiller bu adamlar için ciddi tehdit oluşturuyor, onu anlayabiliyoruz.