şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dini bayramlardaki gibi bi coşku yaşayamıyoruz abi hiçbir zaman. ramazan bayramında herkes erken kalkıyor misal; kalplerde bi bayram heyecanı; herkes en temiz kıyafetlerini, ciks ayakkabılarını giyiyor; herkes birbirinin elini sıkıyor, birbirinin evine gidiyor. akşama kadar telefonlar susmuyor, herkes bayram tebriği yolluyor. whatsup coşuyor taşıyor.

    gelelim 29 ekim cumhuriyet bayramına. ankara'da parlamento üyeleri resmî törende, mozaleye çelenk bırakma, anıt defteri. bu. hepsi bu.

    mahalleli cama balkona türk bayrağı asar. o da toplam nüfusa oranla %1 etmez. facebook'ta atatürk fotosu altında bayramın ehemmiyetine değinenler. beğen tuşuna basarak bayram coşkusuna iştirak. bu. hepsi bu.

    23 nisanı, 30 ağustosu, 10 kasımı, 29 ekimi layıkıyla kutlamıyoruz. hakkını vermiyoruz. mesela 10 kasımı 9 kasımdan ayıran ne var halk ekseninde? 23 nisanda n'apıyoruz?

    milli bayram bilinci aşılanmamış bize. dini bayram şuuru var ama bak. dedenden nasıl gördüysen, babandan nasıl gördüysen, aynı şevk ve motivasyon ışığında kutluyorsun. milli bayramlar çok yavan geçiyor. ne bi etkinlik oluyor, ne bi birliktelik...