şükela:  tümü | bugün
 • 27 mayis 1960 ihtilali sonrasinda ulkenin yonetimini ustlenen kurul, komite, bisey. bunun 12 eylul 1980 versiyonu icin: (bkz: milli guvenlik konseyi)
 • ismi 27 mayıs 1960 hareketi ile duyulan bu komitenin kesin kuruluş tarihi belli değildir.hareketin başarı ile sona ermesi üzerine m.b.k. üyelerinin sayısı 38 kişi olarak tesbit edilmişti, fakat komite üyelerinden 14 kişi uzaklaştırılıp (13 kasım 1960) yurt dışına gönderilmiştir. bunlara ondörtler denir.geri kalan m.b.k. üyeleri 1961 anayasası gereğince ölünceye kadar tabii senatörlük hakkınıkazanmışlardır. ondörtler ise 1965 seçimlerinden önce yurda dönmüş ve çoğunluğu ckmp'ye birkaçı chp ye ve bir tanesi tip'e girmiştir.

  m.b.k.'nın 1955 te kurulduğunu idda edenler vardır. anlaşılan daha o tarihlerde ordu içinde birtakım gruplar kurulmuş, sonradan bunların her biri m.b.k.'yı kendilerinin kurduğunu idda etmişlerdir. açıklandığı zaman üyelerin çoğu albay ve ondan aşağı rütbelerdeki subaylardan ibaretti. yassıada kararlarında son sözü m.b.k. söylemiştir.
 • 27 mayıs 1960 müdahalesi ile iktidara gelen milli birlik komitesi (mbk), kabul ettiği 1 sayılı kanunla, 1924 anayasası'nın birçok hükümlerini değiştiren geçici bir anayasa düzeni kurmuştur. bu anayasaya göre, mbk, tbmm'nin yetkilerine sahiptir. komite, yasama yetkisini bizzat, yürütme yetkisini de kendi seçtiği bakanlar eliyle kullanacaktır. bakanları, devlet başkanı tayin etmektedir. mbk, bakanları denetleme ve istediği takdirde azletme yetkisine sahiptir. geçici anayasanın meydana getirdiği devlet başkanlığı makamı, cumhurbaşkanı, başbakan, başkomutan ve mbk başkanlığı yetkilerini kendisinde birleştirmiştir.
 • milli birlik komitesinin 12 ağustos 1960'de kabul ettiği 55 sayılı kanunla komitenin kararlarının geçici olmadığı açıklanmış, kanundan geçici ifadesi kaldırılmıştır.
 • içindeki beş kişinin * * * * * 1965 yılında mhp'nin öncülü olan cumhuriyetçi köylü millet partisi'ne üye olduğu komite.
 • (bkz: cunta)
 • sen kalk darbe yap. sonra ülkedeki en baba profesörleri toplayarak özgürlükçü anayasa yaptırma kararını verecek kadar akıllıca davran (ki bu madanoğlu'nun komitedeki diğer üyelere oranla daha akıllı bir adam olmasından gelir), sonrasında da yassıada'ya dp'den 400 milletvekilini, başbakan adnan menderes'i ve cumhurbaşkanı celal bayar'ı tıkıştırıp yalandan propaganda filmi çek, menderes'e yemek yerken poz verdir, bayar'a masasında havyar olmasa da iştahından bir şey azalmamış diyerek filmde cümleler kur. bu kadar salaklık yapılır. o filmleri, o muameleleri gören insanlar bir daha senin için güzel düşünceler kurarlar mı. kendi elinizle adamları yüzyılın mağduru haline getirip bir de üstüne asın.
 • acemilikleri bu işleri ilk defa yapıyor olmalarındandı.

  20 yıl sora 12 eylül'de daha ustalık görüldü.*

hesabın var mı? giriş yap