şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #79375941)

ziya selçuk türkiye'deki ölümcül rejim değişikliğinden sonra milli eğitim bakanlığına erdoğan tarafından atandığında insanlar şaşkınlığa uğradı. bakan olan birisi ilk defa türkiye'nin eğitimdeki sorunlarını çağdaş bir yorumla analiz ediyor ve çözümler sunuyordu. gezi parkı eylemleri, evrim gerçeği, türk eğitim sisteminin rezilliği, kapitalizmin eleştirisi, atatürk, teknolojinin önemi vb konularda son derece makul ve çağdaş düşüncelere sahip birisini o makamda görmek başta sekülerler olmak üzere toplumun genelini mutlu etti. https://indigodergisi.com/…akani-ziya-selcuk-video/

peki yeni türkiye'de bu profilde birisinin o makamda uzun süre oturabilmesi mümkün mü? tabii ki değil. ziya selçuk'un önümüzdeki dönemde nelere maruz bırakılacağını ve nasıl istifa etmek zorunda kalacağını hepimiz göreceğiz. bu da türkiye'nin ilerlemesinin önündeki en önemli engelin erdoğan ve zihniyeti olduğunu ispatlayacak.

tahminimce kendisi bu görevi göze batan ve düzeltilmesi kolay saçmalıkları düzeltip istifa etmek için kabul etti.

şimdi size ziya selçuk'un neden istifa edeceğini sebepleriyle açıklıyorum.

1- akp kadrolaşması: bu kadrolar eğitim sisteminin kılcal damarlarına kadar nüfuz ettirildi ve bir davanın, inancın neferi olarak o makamlarda bulunuyorlar. modern bir eğitim politikasını bu kadrolaşma varken ziya selçuk'un başarıya ulaştırması imkansız. bu kadro orada dururken evrim teorisini geçtim yalandan arındırılmış bir tarih dersini o okullarda okutabilir misin? modern ve güçlü bir türkiye hayalini zihinlerde canlandırabilir misin? imkansız.

2- parti içi çekişme: bakanlıkların yeni rejimde teorik olarak önemi olmamasına rağmen her akp'li bünyenin gözü doğal olarak bu koltuklarda olacaktır. süleyman soylu'yu dinletip açığını bulmaya çalışan bir kadrodan bahsediyoruz. http://www.cumhuriyet.com.tr/…ya_polis_takibi_.html milli eğitim bakanlığı ne yazık ki içişleri bakanlığından daha gözde bir koltuk olmasa da bu ayak oyunlarına maruz kalacak ve istifa etmek zorunda bırakılacaktır.

3- eğitimdeki kronik sorun imam hatipler: imam hatipler türk eğitim sisteminin kanserli hücreleridir. imam hatiplerde verilen eğitimle hiçbir öğrencinin modern dünyada başarı kazanması mümkün değildir. her yıl 155 bin öğrenci bu beyin yıkama merkezlerinden mezun olmaktadır. eğitimde başarı için bu okulların öncelikle geri plana alınması sonrasındaysa kapatılması gerekmektedir. ziya selçuk bu konuyla ilgili herhangi bir adım atamaz. bu yüzden istifa edecektir.

4- eğitimin siyasete ve ekonomiye bağımlılığı: türkiye ekonomisi inşaat ve finans sektörlerine dayalı olduğu müddetçe sen binlerce uzay mühendisi de yetiştirsen bu mezunlar ya bankacı ya da amele olmaya mahkumlar. sadece eğitimle ülke gerçeklerinden arındırılmış bir gelecek nesil yaratamazsın. eğitim en baştaki adamdan en sondaki bakana kadar herkesin inandığı ve kararlılıkla arkasında durduğu politikalarla düzelir. bu politikalar zaten topyekun bir gelecek hayali üzerine inşa edilmiş olmalı ki başarı kazanılsın. uzun soluklu plan ve projelerin olacak ki ona göre eğitim verip insan yetiştirebil. bu olmayacağı için ziya selçuk istifa edecektir.

tüm bu yukarıda yazdığım sebeplerle ziya selçuk'un istifası acı bir türkiye gerçeğidir. benim düşüncelerim bunlar. ileride haklı çıkıp övünmek için yazmıyorum. sadece bu adamı ve insanlardaki boş inancı gördükçe fikrimi söyleme zorunluluğu duydum. umarım gelecekte bu günleri "nasıl günlerdi ya, vay be" diyerek hayretle hatırlarız.
  • daha haftası dolmadı, yavaş yazar reis dediğim istifa. ben akplileşeceğini düşünüyorum. başına nelerin geleceğini elbette tahmin ediyor bu ayarda biri. buna rağmen görevi kabul etmiş. turgevle, eğitim bir-senle, ensarla falan çalışacak.
  • arkadaşımız geleceği parlak bir başlığı parsellemiş. bana görede , hani olmaz da olacaksa eğer , bir bakan istifa edecekse o da milli eğitim bakanı olur. umarım yıllar sonra haklı çıkmış olarak edit yapmak zorunda kalmam.
  • istifa ettirilecek olsaydı bakan yapılmazdı herhalde.işinin ehli bir adamı getirmişler daha ne olsun?.biraz olsun artık umutla bakabilir miyiz geleceğe?
  • hala bu kişinin eğitimi toparlayacağına inanan insanlar var malesef çok iyi niyetlisiniz reis izin vermeden kimse birşey yapamaz tamamen göstermelik kişiler.
  • (bkz: açacağın başlığı sikeyim.)

olmayan birşeyi olmuş gibi gösteren başlıktır efenim
  • meb ülkedeki en sağlam akp kadrolaşmasının olduğu yerdir.

her dönem bütün partilerin ilk sırada istediği bakanlıklardan biri olan bu kilit ve koca nüfuslu yer; cemaatlerin, stk'ların, derneklerin ve vakıfların üleştiği bir yer artık.

öyle ki onlara rağmen karar almak, politika üretmek ve atama yapmak kolay değildir.

zira çıkarlarına ters düştüğü herhangi bir oluşum, işi anında yukarıya(rte'ye) iletebilir konumda ve bunlar biriktikçe uyarılar artıyor en nihayetinde de bakana bye bye deniliyor. örnekleri saymak zor olmasa gerek.

o nedenle, bu değerli bakanın da sonunun böyle olacağını düşünüyorum.
    kaldı ki daha önceden de ttk başkanı iken istifa etmişti.

aksi durumda akp'nin gücü bitmiş demektir ki bu da yaklaşık bir 5 yıl daha mümkün görünmüyor vesselam.