• normal bir ülkede yaşasak belki ileri düzey zeki çocuklarla düşük iq lu çocukları belirleyerek iki grubu da özel eğitime tabi tutmak amacı taşıyor olabilir.
    ama ülkemizde zeki insan prim yapmamakta aksine düşük iq lular rejim destekçisi olduklarından el üstünde tutulmakta ve önleri açılmaktadır.
    iktidar sorgulayan, araştıran bireyler istememektedir.
    tam tersine biat eden, sorgulamayan bir nesil yetiştirmek “altın nesil” ! amaçlanmaktadır.
    böylece zeki insanlar adeta fişlenerek önleri kesilecek, önemli konumlara getirilmeyecektir.
    biliyorum, bu düşünce biraz komplo koksa da günümüz siyaset ve bürokrasisine baktığımızda ister istemez akla gelmektedir.
    fen liselerinin içinin boşaltılıp imam hatiplerin artırılması da en önemli göstergelerden biridir.
  • bilimsel dayanağı olmayan uygulama, eğitimci değil esnaf yaklaşımı bu.
  • (bkz: yetmez ama evet) diyorum. bunun yanında kafatasları ölçülmeli, kemik yapıları incelenmeli. ayrıca genetik rahatsızlığı, tedavi edilemez hastalığı ve mental retardasyon olan çocuklarda sterilize edilmelidir. kesinlikle türk kız birliği ve tayyip gençliği de kurulması ihmal edilmemelidir.
  • ülkede 1964 yılında yapılmışı var

gerçekten komik.

kaynak: yavuz bahadıroğlu

editto; gel de koyma şunu

(bkz: pilav normal bence siz gerizekalısınız)
  • milli eğitim bakanlığı’nın, ilk derece okulu öğrencilerin tamamını, üç yıl sürmesi beklenen bir süreçte, zeka testi-taramasına tabi tutması planıdır.

bence, ilgili zeka testinin meclisteki 600 adet milletvekilinden bakanlara, oradan cumhurbaşkanlığı istişare kurulu üyelerine ve yardımcılarına ve nihayet recep tayyip erdoğan’a doğru uygulanması daha isabet olur.

daha vahim sonuçlar isteyen, mhp teşkilatlarının ve devlet bahçeli’nin sonuçlarına da bakabilir.

iddia ediyorum; yekünün sonucu vasat-vasat altı çıkacaktır.
  • haberde iq testinden bahsedilmiyor. bu zeki ve bu aptal denecek denmiyor.
    aksine, çocuğun kapasitesinin yüksek olduğu alanlar belirlenecek, kişisel özellikleri gelişimi takip edilecek. yani orta sondaki bir çocuk için şöyle bir şey söylenebilecek " ayşe, daha çok görsel sanatlara yatkın, duygularını sanatla ifade edebilen bir çocuk " ya da "ahmet , sayısal alanlarda daha hızlı ilerliyor, sözel alanlarda biraz daha yavaş,hareketli bir çocuk"
    ben gerçekten, liseye başlarken hangi alanda yeteneğim var bunu bilseydim, hayatım daha farklı olabilirdi belki. bu hepimiz için böyle. daha ne biz ne ailemiz bizi tanımadan 15 yaşında kendi kendimize sözel/sayısal ve eşit ağırlık seçimi yapıyoruz. neye göre?

bence "doğru uygulanabilirse" ki bunu üstüne basa basa söylüyorum "doğru uygulanabilirse" , faydalı olabileceğini düşünüyorum.

sırf muhalefet olmak için muhalefet oluyorsunuz bazen.
  • millet vekili seçimlerinde millet vekili adaylarına yapılması gerekli olan test. rahat bırakınlar ufacık çocukları. saçma saçma eğitimler veriyorsunuz zaten. üniversite sınavına giren çocuğa 4 işlem öğretemiyorsunuz, ilk öğretim çocuklarına kodlama öğretmeye çalışıyorsunuz. böyle bir gerizekalılık dünyanın neresinde var acaba.
  • yapılmasına karşı değilim. sonucun çocuğa bildirilmesine ve çocuğun sicilinde ilelebet muhafazasına karşıyım.

bu test yapılsın; üstün zekalı çocuklar ve tam tersine, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar ayıklanıp kendilerine uygun olan okullara yönlendirilsin. bu çocuklardaki gelişim de yine dönem dönem kontrol edilsin.

ancak bu süreç çocuklara asla hissettirilmesin.

öte yandan, öğretmenlerin tamamının konu ile ilgili hassasiyeti kavrayabileceğine inanmıyorum.
  • onaylayanlarını hayretle okuduğum ve pedagojik hiçbir açıklaması olmadığına inandığım tasarı.
    hem sonucu yüksek çıkanlar için hem de düşük çıkan çocuklar için kısıtlayıcı ve ötekileştirici bir eğitim modelinin oluşmasına sebebiyet verebilir.
  • velilerin meb bakanını çarmıha germesiyle sonuçlanabilir, ne güzel ''çok zeki ama çalışmıyor'' deyip geziyorlardı ortamlarda :)
hesabın var mı? giriş yap