şükela:  tümü | bugün
  • ülkede 1964 yılında yapılmışı var

gerçekten komik.

kaynak: yavuz bahadıroğlu

editto; gel de koyma şunu

(bkz: pilav normal bence siz gerizekalısınız)
  • milli eğitim bakanlığı’nın, ilk derece okulu öğrencilerin tamamını, üç yıl sürmesi beklenen bir süreçte, zeka testi-taramasına tabi tutması planıdır.

bence, ilgili zeka testinin meclisteki 600 adet milletvekilinden bakanlara, oradan cumhurbaşkanlığı istişare kurulu üyelerine ve yardımcılarına ve nihayet recep tayyip erdoğan’a doğru uygulanması daha isabet olur.

daha vahim sonuçlar isteyen, mhp teşkilatlarının ve devlet bahçeli’nin sonuçlarına da bakabilir.

iddia ediyorum; yekünün sonucu vasat-vasat altı çıkacaktır.
  • haberde iq testinden bahsedilmiyor. bu zeki ve bu aptal denecek denmiyor.
    aksine, çocuğun kapasitesinin yüksek olduğu alanlar belirlenecek, kişisel özellikleri gelişimi takip edilecek. yani orta sondaki bir çocuk için şöyle bir şey söylenebilecek " ayşe, daha çok görsel sanatlara yatkın, duygularını sanatla ifade edebilen bir çocuk " ya da "ahmet , sayısal alanlarda daha hızlı ilerliyor, sözel alanlarda biraz daha yavaş,hareketli bir çocuk"
    ben gerçekten, liseye başlarken hangi alanda yeteneğim var bunu bilseydim, hayatım daha farklı olabilirdi belki. bu hepimiz için böyle. daha ne biz ne ailemiz bizi tanımadan 15 yaşında kendi kendimize sözel/sayısal ve eşit ağırlık seçimi yapıyoruz. neye göre?

bence "doğru uygulanabilirse" ki bunu üstüne basa basa söylüyorum "doğru uygulanabilirse" , faydalı olabileceğini düşünüyorum.

sırf muhalefet olmak için muhalefet oluyorsunuz bazen.
  • 600 vekil ve onların danışmanlarına da yapılsa keske. 90 iq altında kalanların işine son verilse. gerci seçimi yenilemek gerekir o zaman ama olması gerekende bu.
    tamam bakanları zeka testine tabi tutmayın rezil olmasınlar ama vekilleri tanıyan yok zaten gerizekali ise zihinsel engelli ise... ğ ç gibi harfleri bile yazmayı bilmiyorsa siyasetle uğraşmasın.
  • millet vekili seçimlerinde millet vekili adaylarına yapılması gerekli olan test. rahat bırakınlar ufacık çocukları. saçma saçma eğitimler veriyorsunuz zaten. üniversite sınavına giren çocuğa 4 işlem öğretemiyorsunuz, ilk öğretim çocuklarına kodlama öğretmeye çalışıyorsunuz. böyle bir gerizekalılık dünyanın neresinde var acaba.
  • yapılmasına karşı değilim. sonucun çocuğa bildirilmesine ve çocuğun sicilinde ilelebet muhafazasına karşıyım.

bu test yapılsın; üstün zekalı çocuklar ve tam tersine, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar ayıklanıp kendilerine uygun olan okullara yönlendirilsin. bu çocuklardaki gelişim de yine dönem dönem kontrol edilsin.

ancak bu süreç çocuklara asla hissettirilmesin.

öte yandan, öğretmenlerin tamamının konu ile ilgili hassasiyeti kavrayabileceğine inanmıyorum.
  • bu gidişle en fazla on yıl içerisinde eğitim sistemimiz otoriter rejimlerdeki eğitim sistemlerinin birebir aynısı olacak. önce iktidar propagandası aracı olarak ihl’ler, şimdi de ufacık çocuklara zeka testi. nazi almanyasında da belirli bir potansiyeli olduğu anlaşılan çocuklar seçilerek özel askeri okullara yönlendiriliyorlardı.

salın şu çocukları artık, zaten garip bir nesil yetişti son 15-20 yılda, iyice akıllarını alacaksınız.
  • çocuklar arasında kategori ayrımı yapılacağını düşünmüyorum.
    üstün zekâları tanılamak öncelikli amaç bence ki bu olmalı. zira sadece ülkemizin degil, tüm insanlığın bu çocuklara ihtiyacı var.
    bugün bilsem bile puan açıklaması yapmaz. 130 üzeri ya da değil olarak seçme yapar.
    bazı dangalak öğretmenlerin üşengeçliği, tembelliği veya cahilliği nedeniyle bilsem sınavlarına giremeyen öğrenciler var. hatta bundan haberi bile olmayan aileler mevcut.
    tanılama sadece üstün yetenekli çocukları tespit etmek için yapılır. bilsem benzeri oluşumlar yaygınlaşacak ve bu çocuklar okul dışında, yetenek alanlarında egitim alma fırsatı bulacak. sorunu olan çocuklar da tespit edilecek ve eğitim destek sınıflarında eksik yanları tamamlanacak.
    üstün zekâ ve normalden düşük iq sahibi çocuk da normal degildir. bu iki özellik de özürdür aslında. ve farklı eğitim ihtiyaçları vardır.
    mevcut eğitim sistemi üstün yetenekli çocukları harcarken, olmayanlara da yeterli desteği verememektedir.

fişleme değildir bu. eğer öğretmen müdür dedikodusunu yapmayacaksa bilgi saklı kalır. kalmazsa zaten özel hayatın gizliliğini ihlalinden işlem görür.
    çocuğun gittiği okulda özelliklerinin biliniyor olması, çocuğun menfaatine olur. tekrardan bjr tanıma/tanılama süreci yasamak zorunda kalmaz kimse.
    üstün yetenekliler için ayrı okul, ayrı sınıf zaten uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir durum degil. faydası değil zararı olur ve başta eğitimciler herkes bunun farkında. tek ihtiyaç çocuğun yeteneklerine, özelliklerine göre destek eğitimi vermektir ki, konuşulan konunun bu olduğunu sanıyorum.
  • (bkz: bilsem)
  • velilerin meb bakanını çarmıha germesiyle sonuçlanabilir, ne güzel ''çok zeki ama çalışmıyor'' deyip geziyorlardı ortamlarda :)