şükela:  tümü | bugün
 • eğitim ve öğretim işlerinden sorumlu, konu ile ilgili her turlu yasal duzenlemeyi yapan milli eğitim bakanligina bagli kurul.
 • bazı yazar ve eserleri okul ve öğrencilere tavsiye eder.
 • ders kitaplarını* inceleyip kabul eden kurul.
  (bkz: talim)
  (bkz: terbiye)
 • türk sarışın olmaz diyerek, sosyal bilgiler kitabındaki "sarışın aile" fotoğrafını çıkaran kurul.

  http://www.milliyet.com.tr/…06/05/guncel/gun01.html
 • diğer bütün kurullarda olduğu gibi (yök, rtük, vs...) 12 eylül anayasasına göre üyeleri arasında mutlaka genelkurmay'dan bir yetkilinin bulunduğu kurul.
 • talim-terbiye denince nedense akla gelen klasik devlet dairesine ilaveten masalarin uzerindeki cay fislerinin yaninda birer kirbac ve kasagi hayal ediyorum, timar-terbiye'ye yakinsayan. tum gun "otur bobi, yat bobi" diye denek ogrenciler uzerinde degisik komutlar deneyen huseyin beyler, neriman hanimlar geliyor hayalime. uzun tahta cetvellerini kizarmis avuclarda saklatan kolormatik gozluklu daire md. yrd.'lari giriyor kabusuma. her kitabin ilk sayfasina 15 haneli kod numarasi doseyip, "tarafimizca uygun gorulmustur" damgasi basan teyzelerin dedikodulari cinliyor kulaklarimda, gozlerim kapali...
 • "lise 1 türk edebiyatı" ders kitabına, cahit külebi'nin ünlü hikaye şiirinin şu dörtlüğünü almamayı* uygun görmüş olan kurum.

  "benim doğduğum köylerde
  kuzey rüzgârları eserdi,
  ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır
  öp biraz!"

  kitapta şiirin bu dörtlüğünün olduğu yere "......." gibi bir şey konmuş ve son dörtlüğe geçilmiş. sanırım "öp biraz" kısmının gençlerin ruhsal ve bedensel gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğine hükmetmiş kuruldaki zatlar..
 • ogretmenler portalini gidip php nuke ile yapmislar, muhtemelen de deface edilmis.

  bravo.
 • isminin değişmesi gereken kurul. çünkü terbiyeyi kişiye ailesi verir, bir kurum veremez.

  hele ki,

  "benim doğduğum köylerde
  kuzey rüzgârları eserdi,
  ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır
  öp biraz!"

  dörtlüğünü öğrencilere sansürleyerek hiç veremez.

  (bkz: talim ve terbiye onayli erotik hikaye)
 • ders kitaplarının ücretsiz dağıtımı projesinden hemen evvel büyük bir tasfiyeye gidilmiş kurum. sonucu malum... iktidara yakın yayınevlerinin alelacele, internetten derlenmiş, eğitim dünyasıyla uzaktan yakından alakası olmayan tüccarlarca hazırlanmış kitapları.... zahmetsiz, emeksiz hazırlanıyor, satın alınıyor dağıtımı bile öğretmenler tarafından yapılıyor.

  normalde engin birikimleri ile oturup herhangi bir kitap yazsa en fazla eşine dostuna o da bedava dağıtabileceği kadar tiraj yakalayabilecek isimlerin milyonlarca yüzbinlerce kitabı dolaşıyor yurdun dört bir yanında... tamam o yayıncılara o yazarlara verilecek paralara acımıyorsunuz ama bari hergün çantalar dolusu yükünüzü sırtlarında taşıyacak o miniklere acıyın...

  ilköğretim programı değişmeden evvel, ders kitaplarını milli eğitim kendisi hazırlardı.. o ara dudak büktüğümüz kitaplar bile bunlardan daha iyiydi.. en azından künyelerine göz atınca her kitabın eğitimci ve akademisyenlerden oluşan yayın komisyonları fark edilirdi... şimdikiler gibi tek kişilik dev kadrolardan değildi ve şöyle bir ibare olamazdı;

  http://www.hurriyet.com.tr/…em/10793017.asp?gid=229