• eğer erkek lisesinde okuyorsanız dersler müthiş derecede küfürlü ama bir o kadar da zevkli geçer.hele ki derse gelen komutan kız meslek lisesindeki dersinden çıkıp gelmişse daha da nefis geçer.bununla ilgili sınıfta geçen bir diyalog aynen şöyledir.

komutan- oh bee..lan rahatladım mına koyim!

sınıf-ne oldu komutanım?

komutan-lan oğluuum kız meslek lisesinde ders anlatmak ne zormuş be.buraya gelince rahatlıyorum.küfür etmeyince nasıl ders anlatıcam lan ben?haksız mıyım gözlük?(bana diyo)..

pilli-haklısınız komutanım ehi ehi ehi...

komutan- ne diyorduk?..pkk'nın anasını, abd'nin bacısını, yunanlının ceddini ......

abartı yoktur...
  • muhtemelen 12 eylül'ün bir armağanı olan bu saçmalığın sivil eğitim kurumlarında ne aradığı kimsenin aklını mı meşgul etmemiştir bilinmez. gerçi milli güvenlik'in ders olarak komutanlarca okutulduğu bir memlekette birinin aklını meşgul etse ne olur, allah muhafaza, evden veli toplantısına diye çıkan babadan mamak askeri cezaevinden haber almak da mümkündür, "görülmüştür" notlu bir mektupla.
  • mgk kanuna göre milli güvenlik

"devletin anayasal düzeninin, milli varlığının, bütünlüğünün, milletlerarası alanda siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik dahil bütün menfaatlerinin ve ahdi hukukunun her türlü dış ve iç tehditlere karşı korunması ve kollanması"

şeklinde tanımlanır. yürütmenin tüm yetkilerini içeren bu tanımın yer aldığı kanun bu kollama görevini milli güvenlik kuruluna verir.
    7. ab uyum paketi kapsamında bu kurul nispeten sivilleştirilmeden ve kurulun ve genel sekreterliğinin yetkileri önemli ölçüde azaltılmadan önce türkiye de askerin sivil siyaset üzerindeki rolünün temel anayasal dayanağını oluşturmaktaydı. tüm değişikliklere rağmen mgk ve temel rolü sistemde hala mevcuttur.
  • 4 haftalığına verdiğim derstir.

asteğmen olarak yapmış olduğum askerlik vazifem sırasında milli güvenlik dersine gidecek olan üsteğmen in yerine derse bendenizin görevlendirilmesi böyle bir tecrübe yaşamama vesile oldu.

o yaştaki çocukların böyle konulara pek ilgisi olmadığını gözlemdiğimi söyleyebilirim.
  • "tsk, bir sarkisin sen omur boyu surecek" zihniyetinin, milli egitim mafyasi tarafindan yuksek karbonhidrat diyeti destekli bilincalti corbasina epey bir aroma katmakla gorevlendirilmis caporegime.

daha sonra bu corba iyice kaynayinca, kazan gorevi goren pfsedik (sin city'de jessica alba'nin yellow bastard'a pathetic diyisini hatirlayin) bunyeler, msn uzerinden sohbet esnasinda, karsilarindaki insan(lar)i etkilemek maskadiyla (kendileri goz acip kapayana kadar masumiyetlerini yitirdiklerinden kelli her homo sapiens'in ayni muhakeme sinirlari dahilinde oldugunu zannediyor olduklarindan herhal, dan dun dan) birden bire "[italik]olm turk ordusunun 35 tomahawki 24 f16si 350 mamuttanki 72 sustalisi 125 civili sopasi var, nato ulkelerinde g13 yasak bizde hala kullanilio aq bi mermisi adamin amina koyuo psikopat bi tufek, turkie kendi ucaklarini yapio, bizde aslinda 18 hidrojen bombasi varda sen bakma kriz cikmasi die amerika kimseye solettirmio, dunyanin en buyuk ikinci ordusuyuuz, bi kavga ciksa ortaligin amina kouoruz[/italik]" seklinde corbanin tastigini bildiriyorlar, iste o anda altlarini kapatmak lazim.
  • sıkıcılıkta tavan yapan ders.

hatırlıyorum da; saçımdaki kırıkları ayıklar, bir de örerdim o derste. belki de ordan kalmadır, her sıkıcı toplantıda saçımla oynamam.
  • askerler falan geliyor bu derse. hatırlıyorum da koskoca asker olmuş adam ciddi olucam ayağına karı gibi kapris yapıyordu. sınıfı heyecana sokmak adına usturuplu bir arkadaşımız ki kendisi gerçekten usturupludur; "hoca geliyor" diye bağırmıştı. ama o sırada gerçekten geliyordu ve duymuştu. lakaytça bir durum olduğunu anladı. ama ona karşı yapılmış birşey kesinlikle ve kesinlikle ve kesinlikle ve kesinlikle ve kesinlikle yoktu. oysa yaşını başını almış bu koskoca asker! o derste o arkadaşı tahtaya çıkarıp dövmekten beter etmişti. neymiş, sen bana saygı duymuyormuymuşsun. evet sayın milli güvenlik hocam o günden sonra sadece saygı duyuyormuş gibi yaptık size.

onun dışında biraz dindar! bir okul olduğu için bizimki, o günler kızların mescitleri falan kapatılırdı, kitaplar saklanırdı falan. ama bi kere o adamı namaz kılarken gördük. aman tanrım!
  • 1963 1980 arası hükümetler tarafından yayınlanan milli güvenlik gerekçeli grev erteleme kararlarının sayısı 200e ulaşmıştır.
  • bu dersin veriliyor olması zaten içeriden bakınca da fecaat, lakin dışarıdan bakınca daha da garip bir durum var. düşün yani, şimdi ben gelip ''bir ülke var, bu ülkenin okullarında bir ders var, o derse mesleğe devam eden veya emekli askerler geliyor, askeriye'ye ait tüm gelenekleri okula taşıyor, dersin konusu da ülkenin ne kadar müşkül durumda olduğu ve dolayısıyla ordunun görevi vs. vs.'' desem ve ülkenin hangi ülke olduğunu sorsam ne dersin? hangi ülkeleri sayarsın? kalkıp 'sivilleşmiş' ülkeleri saymazsın bence.

bu arada dersin gayri resmi müfredatı da 'türk düşmanı habis ve katil ülkelerin' anılması, savaş ve silah güzellemelerinin yapılması, etnik ayrımcılığın yapılması şeklinde devam eder genelde.

velhasıl bu derslerle ilgili herkesin o kadar nezih hatıraları var ki, anlat anlat bitmez.

bak başka hangi ülkelerde okutulduğu burada yazıyormuş; (bkz: milli güvenlik/@45litre)
hesabın var mı? giriş yap