şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tsk'da harp akademileri komutanlığı'na bağlı olarak lisans üstü eğitim veren kurum.
  tsk sitesine göre:
  "milli güvenlik akademisinde; devletin milli güvenliğini, milli güvenlik politikasını ilgilendiren ve etkileyen konularda beş ay süreyle en yüksek düzeyde eğitim-öğretim yapılmaktadır. bu akademide; general/amiral, albay ve yarbay rütbesindeki subaylar ile yüksek okul mezunu müsteşar, müsteşar yardımcısı, büyükelçi, elçi, kaymakam, genel müdür, genel müdür yardımcısı, bölge müdürü, işletme müdürü, daire başkanı ve emsali görevlerde bulunan veya bu görevlere atanmaya aday olan, en az bir yabancı dil bilen yöneticiler eğitim görmektedir. "
  ankara'da eskişehir yolunda bulunan milli güvenlik kurulu genel sekreterliği ile aynı binada bulunmakta olup son iki katı milli güvenlik akademisi'ne ayrılmıştır.
  mezunları arasında genelkurmay başkanlığı yapmış ve cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmuş faruk gürler ve yine genelkurmay başkanı ismail hakkı karadayı gibi isimler yanında çok sayıda devlette üst düzey yönetici bulunmaktadır. müdavimleri arasında (akademi öğrencilerine müdavim denir) akut kurucusu nasuh mahruki de bulunmaktadır. komutanları tümgeneral seviyesinde olup genelde 1 yıllık hizmetten sonra emekli edilirler.
  aynı zamanda askerliğimi yaptığım yer..
 • yurt dışı akademik gezilerinin paralarının maliyenin yani bizlerin cebinden çıktığını duyduğum, devletimizin pek de gerekli olmayan kuruluşlarından biri.
 • 30 haziran 2012 tarihli, 28339 sayılı resmî gazete’de yayımlanan 3563 sayılı harp akademileri kanunu’nda yapılan değişiklik ile lağvedilmiştir.. yerine de ikame edecek başka bir kurum gelmedi diye biliyorum..

  sonra zaten kapandı gitti bütün askeri okullar ve akademiler..
  hepsi milli savunma üniversitesi adı altında toplandı, birleşti falan, bişeyler, bişeyler..