şükela:  tümü | bugün
 • çoğu kimsenin bize özgü sandığı, ama her ülkede değişik adlarla var olan stratejik bi kurum.
 • cumhurbaşkanı'nın başkanlığında, başbakan, genelkurmay başkanı, başbakan yardımcıları, adalet, milli savunma, içişleri, dışişleri bakanları, kara, deniz ve hava kuvvet komutanları ve son olarak jandarma genel komutanı ile toplanan; devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulaması ile ilgili alınan tavsiye kararları ve gerekli koordinasyonun sağlanması konusundaki görüşlerini bakanlar kurulu'na bildiren kurul...
 • mgk şeklinde kısaltılan milli güvenliğimizden sorumlu olmayan (suser uyarısıyla girildi bu olmayan), bakanlar kuruluna tavsiye mektupları yazan bir kurul.
 • ahmet insel, mgk'nın tarihsel mevcudiyetini "örfi demokrasi ve kesintisiz darbe" tamlamaları ile formüle etmiştir. sıkıyönetim anlamına gelen "örfi idare" gibi bir "örfi demokrasi" ve ordunun siyasete, kurumsallaşmış ve aylık takvime bağlanmış müdahalesi. yani 30 yıllık kesintisiz darbe.
 • 1997 yılında, hükümete "tavsiyeleri" yerine getirilmezse
  "yaptırım" uygulayacağını "bildiren" bir kurul olması açısından avrupa topluluğu için oldukça haklı ve yeterli bir mazeret.
 • turkiye'de demokrasi tam anlamiyla uygulaniyor diyenlere sunulabilecek en güzel antitez.
  dunyada esi benzeri bulunmayan, askeri otoriteyi siyasi otoriteye bulastiran, zavalli askerlerin de kendilerini siyasi otorite sanmasina yol acan bir kurum.
  ab ye giris sureci icerisinde etkinliginin azalacagini hatta ileride bir gun yapisal degisikliklerle varalos amacinin da farklilasacagini umdugum kurum
 • içinde "adalet bakanı"nın ne aradığını düşündüğüm (ki normalde olmaması lazım), atatürkün emriyle 24 nisan 1933 tarihinde genel sekreterliği kurulan kurul.

  araştırmalarımız gösteriyor ki 82 anayasasının 118. maddesi ve 2945 sayılı kanunun 3. maddesi der ki "cumhurbaşkanının başkanlığında, başbakan, genelkurmay başkanı, milli savunma bakanı, içişleri bakanı, dışişleri bakanı, kuvvet komutanları ve jandarma genel komutanından oluşur"
 • aldığı tavsiye kararları 1982(m.ö.) anayasası gereği bakanlar kurulunda öncelikli olarak görüşülen kurul.
  (bkz: iktidar)
  (bkz: oligarşi)
 • demokratikleşme süreci içerisinde, attığımız her adımda peşimizden sürüklemek zorunda bırakıldığımız pranga... askerlerin yönetime direkt etkisini pek bir güzel görebiliriz bu kurulun 'tavsiye' niteliğindeki kararlarında... ne zaman ki bu kurum ortadan kalkar, 20 yıl birden ilerleriz...

  bülent tanör'ün düşüncelerini de ekleyelim:

  bugünkü sistemde mgk gölge hükümet, hatta birçok konuda gerçek hükümettir. mgk genel sekreteri gölge başbakandır (….) zaman zaman darbelerin jimnastikhanesi haline gelmekte. zabıtları, o anlamda kapalı kutu. uçak düştüğünde hiç olmazsa kazanın sebebini kara kutudan anlıyoruz. müdahale olduğunda dahi mgk'nın kutusu açılmıyor, hiçbirşey anlayamıyoruz.
 • web sitesi acildi, vatana millete hayirli ugurlu olsun.... http://www.mgk.gov.tr/