şükela:  tümü | bugün
 • nuri demirag tarafından kurulan türkiye cumhuriyetin'de çok partili dönemin ilk muhalefet partisi, eğer türkiye'de ilk muhalefet partisi denilirse büyük bir yanılgıya düşülecektir zira türkiye'nin nerde başladığı hala tarihçiler arasında tartışılan bir konudur eğer kastedilen türkiye cumhuriyetinin ilk muhalefet partisiyse iki gram tarih bilgisi olan bunun terakkiperver cumhuriyet fırkası olduğunu zaten bilir ha cumhuriyet türkiye için başlangıç alınmıyorsa ahrar fırkasına kadar uzanabilir bu
 • (bkz: kuzu partisi)
 • kuruldugu yil itibari ile (ikinci dunya savasinin hemen ertesi) devletcilik yerine ozel girisimciliginin arttirilmasi, zorunlu askerligin kaldirilmasi ve cumhurbaskaninin direk halk tarafindan secilmesi gibi oldukca yenilikci, o zamanin anlayisina gore basbayagi fantastik bir parti programina sahiptir.
 • 1948-1949 yılları arasında haftalık gazete de çıkarmış siyasi parti. gazetelerin isimleri kronolojik sırayla yurdda kalkınma, tez kalkınma ve öz kalkınmadır.
 • mustafa kemal atatürk'e liberal temelde en çok muhalefet eden ikinci grup üyesi hüseyin avni ulaş'ın, yanına nuri demirağ'ı alarak(gerçi bunlar kendi aralarında da sürekli tartışırlar) kurduğu partidir. genelde çok partili hayata demokrat parti ile geçildiği sanılır. yanlıştır. ikinci parti budur.
  cemil koçak'a göre demokrat parti ve cumhuriyet patisi arasındaki çatışma elitler çatışmasıdır ve kurucular halka güven verseymiş, bu parti hızla yükselebilirmiş...
 • nedense kpss'ye girenler tarafından ilk muhalefet partisi olarak nitelendirilmemektedir.
 • kpss 2014'de ikinci dünya savaşı öncesi kurulduğu kabul edilerek kendisine yer verilmeyen parti, ondan sonra kurulan demokrat parti doğru cevap kabul edilmiş. kurulma tarihine baktığımızda bu partinin yöneticileri arasında bile bu konuda itilaf var. nuri demirağ'ın kuzu ikramlarından dolayı adı kuzu partisine çıkmış zamanın mizah derdileri bununla iyi kafa bulmuş.

  hayat pahalılaştı artırınca şu tuzu,
  artık kongrelerinde kesilmeyecek kuzu,
  azam bulmasa dahi henüz yirmi otuzu,
  üç milyonu harcadım emin ol seve seve..
  ben uçak peşindeyken paralar oldu deve!

  bu uğurda giderken sermayemiz paramız,
  nasıl açıldı bilmem çocuklarla aramız,
  velhasıl bir gün gelip kapandı maceramız
  üç milyonu harcadım emin ol seve seve..
  ben uçak peşindeyken paralar oldu deve.

  partinin politikalarına vaatlerine bakınca bu partinin değerini bilememişiz.
 • sloganlardan biri: "uyan köylü vatandaş uyan uyanacak çağindir bundan sonraki reyler nuri demirağ'indir
 • ismet inönü'nin kara siyasi propagandasına mağlup olmuş vizyoner parti.