şükela:  tümü | bugün
 • küme düşmek tabirinin çıkış noktası..
 • şu sıralar bu turnuvada kazanılan şampiyonlukları fazla olan takımların garip bir isteği var burada alınan şampiyonlukların da tsl şampiyonluğu gibi sayılması için. bu saçma isteğe tek bir sav'la karşı çıkmak istiyorum; sadece istanbul, ankara ve izmir takımlarının katıldığı bir turnuvayı nasıl ulusal bir lig statüsüne alabilirsiniz? o kupaları bir kayseri, bir trabzon, bir bursa takımının kazanma olasılığı yok muydu? mantığınız alıyor mu?

  sonra bizim büyüklüğümüz kupa büyüklüğü değil falan...

  edit: bu yazdığıma bursaspor şu tarihte, trabzonspor şu tarihte kuruldu diyerek ayar vermeye çalışmak da başka mallık. bir daha okuyun bakalım bursaspor mu demişim, trabzonspor mu demişim? bursa takımı demişim, trabzon takımı demişim, yani bursa merinos 1900'de kuruldu ve milli kümede mücadele ettiyse onu alıyorum kümeye, bursasporu değil.

  yerel ligler ulusal lig değildir ve buradaki başarıların ulusal lig seviyesinde değerlendirilmesi kadar gerzekçe başka bir şey de yoktur. hadi eyv.
 • $ikecilerin su andaki turkiye super ligine esdeger gordukleri ve buradaki sampiyonluklari da yildiz yapip tisortlerine bastiklari lig.
  (bkz: fenerbahçe'nin 5 yıldızlı tişört çıkarması)

  burada elde edilen basarilarin su andaki turkiye ligi sampiyonlugu ile es deger tutulmasi, r.a.p. amsterdam, h.b.s. of the hauge ve daha bir cok adini ilk defa duyacaginiz kulubun sampiyonlar ligi sampiyonu sayilmasi kadar sacma birsey tabi ki. bu takimlar kim diyenler icin avrupa kupalari tarihinin bir ozeti

  bizim milli kumelerle filan nasil da benziyor degil mi bu hikaye? ancak moron $ikecilere bunu anlatmak imkansiz, gormek istemeyen kadar kor duymak istemeyen kadar sagir olmazmis ne de olsa. 1955 oncesinde acaba avrupa'da takimlar aralarinda hic mi mac yapmiyordu da 55-56 sezonunda basladi avrupa kupalari diye hic dusunmemis aziz'in koyunlari yaziyi bir okusunlar bakalim ne kadar sacmalayacaklar bunu da carpitmak icin?
 • türkiyede bildiğimiz anlamda bütün kulüplerin katıldığı içeride dışarıda herkesin birbiriyle oynadığı turnuva yani bildiğimiz anlamda lig olmadığı için o dönemde yapılmış 3 büyükşehirin katılımı olan bugün özellikle bazı fenerli zeka yoksunlarının beleşten şampiyonluk kazanmak için türkiye ligi şampiyonluğuna denktir diye kakalamaya çalıştığı içinde fenerbahçenin de olduğu istanbul takımları tarafından gereksiz ve itibarsız turnuva biz çekiliyoruz demesiyle 1950 yılında bitirilmiş organizasyon.zamanında itibarsız olduğu için bitirilen turnuvanın bitirenlerden bazıları tarafından en itibarlı lig şampiyonluğuna denk olduğunu söylemesi kulaklarımda gripin-böyle kahpedir dünya şarkısı çalmasına sebep oluyor
 • 1937-1950 yılları arasında, bir önceki sezonlarında, türkiye'de o yıllarda profesyonel ve yarı profesyonel düzeyde düzenlenen yegane ligler olan istanbul, ankara ve izmir futbol liglerini üst sıralarda tamamlayan takımların katılımı ile deplasmanlı karşılaşmaları usulü ile toplam 11 defa düzenlenmiş, ulusal anlamda ilk türkiye futbol ligi denebilecek futbol ligi.

  şampiyonları şu şekilde olmuştur:

  1937 - fenerbahçe
  1938 - güneşspor
  1939 - galatasaray
  1940 - fenerbahçe
  1941 - beşiktaş
  1942 - fikstür üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine düzenlenmedi
  1943 - fenerbahçe
  1944 - beşiktaş
  1945 - fenerbahçe
  1946 - fenerbahçe
  1947 - beşiktaş
  1948 - londra yaz olimpiyatları sebebiyle düzenlenmedi
  1949 - akdeniz oyunları sebebiyle düzenlenmedi
  1950 - fenerbahçe

  türkiye ulusal futbol ligi şampiyonluğuna eşdeğer bu ligin şampiyonluk kazananları şöyle olmuştur:

  fenerbahçe : 6
  beşiktaş : 3
  galatasaray : 1
  güneşspor : 1
 • bu mantıkla amerika'daki ve avustralya'daki tüm liglerin lig vasfı taşımamasıyla eşdeğerdir.
 • yine saçmasapan bahanelerle değeri düşürülmeye çalışılan ulusal lig. evet lig. çeviriyoruz; milli ulusal, küme de lig oluyor.

  yalnız arkadaşları tebrik ediyorum, her an araştırma halindeler. olur da bir saçmalık bulurlarsa mantıklı veya mantıksız sarılıyorlar hemen. misal küme düşme olmadığı için milli küme'yi birinci bitirenin şampiyon olamayacağı söylenmiş. şimdi bu abd futbol ligi mls'te de düşme yok. acaba 'mls'i birinci bitiren takımlar futbolda amerika'nın şampiyonu sayılamazlar' deseniz ne cevap alırdınız? bence eğlenceli olurdu, bir deneyin.

  puanlama sistemine takmışlar bir de. daha 8 sene önce kendi liglerinde galibiyete 1,5; beraberliğe ise 0,5 puan verildiğini bilmezler. onu geçtim 90'lara kadar galibiyet 2 puandı. o sezonların şampiyonunu da mı saymayalım?

  takım sayıları da başka komik bir bahane. ülkelerin liglerindeki takım sayıları yıldan yıla değişebilir. bizde de 16, 18, 19 takımlı sezonlar olmuştur. türkiye ligini bırakın, dünya kupalarında takım sayıları sık sık değişkenlik göstermiştir. savaşlar dolayısıyla, aynı milli küme gibi düzenlenemeyen dünya kupaları olmuştur. dönemin şartlarında bu çok normaldir. peki hiç, düzenlenemeyen dünya kupaları var diye turnuvayı birinci bitirene 'dünya şampiyonu sayılamaz' dendiğini duydunuz mu? ben yakında bu arkadaşlardan bekliyorum vallahi.
 • 5 lig şampiyonuna verilen 1 yıldız uygulamasında, yakında şampiyonlarının da dahil olacağı organizasyon.
 • kurulması taa 1931'de gündemde olan lig.