şükela:  tümü | bugün soru sor
 • makina ve kimya endüstrisi kurumu (mkek) ve alt yüklenici kalekalıp'in (subcontractor) beraber urettikleri yeni model yerli mali piyade tufegi. sonunda g3'lerden kurtulacaklar, sukur.

  kalibre: 7,62 mm
  ağirlik: 4,3 kg
  etkili menzil: 600 metre
  boy: 92 cm
  namlu ömrü: 10 bin atım
  mermi namlu çikiş hizi: 800 m/sn
  şarjör kapasite: 20 fişek
  atiş sürati: 650 atım/dakika

  1. namlu omru cok kisa
  2. bullpop tasarima gidilmeliydi
  3. standart sarjor kapasitesi gayet normal
  4. menzil supper
  5. atis surati (rate of fire) gayet normal

  bu hali ile m16 ile rahat rahat kapisir. ama gonul isterdi ki m-tar kadar supper bir silah olsaydi keske.

  http://en.wikipedia.org/wiki/imi_tavor_tar-21

  [addendum] (gelen birkac mesajdan sonra ekleyeyim dedim)

  [ozur] araya koydugum ingilizce terimler icin simdiden ozur dilerim, turkcelerini pek bilmiyorum bu terimlerin.

  mtar'i incelemek onemli. israilliler uzerinde yillarca ugrastilar ve gelmis gecmis en iyi piyade tufegini urettiler. mtar'in en onemli ozelligi silahin m16'dan daha accurate olmasi ve guerilla warfare'de, ozellikle dar alanlarda (magara, kentsel kesim, ormanlik alan) cok daha iyi bir manevra kabiliyeti saglamasi. ama acik arazide hicbir eksigini gormuyorsun. sniper modelini kullandim, standart modelin scope takilmis olani, o kadar saglam bir tasarim. dogal olarak silahin agirlik merkezi sag kola ve omza kaydigi icin sol kol cok daha uzun surede yoruluyor. cok daha uzun sure nisan alabiliyorsun. bullpop tasarim bir donemlerin sorunlu tasarimi olmaktan cikti artik. sagladigi versatility yuzunden bullpop tasarima gidilmeliydi. hem acik arazide hem de yakin mesafede, sorunlu alanlardaki etkinligi yuzunden.

  ben demiyorum mpt kotu. ama elimde mpt (ya da m16 ya da ar15) ile dolasmak yerine mtar ile dolasmayi tercih ederim. kosmak, yatmak, pozisyon degistirmek, koseleri donmek (agaclarin arkasindan donmekle ayni) cok daha rahat cunku cok daha kucuk bir profil veriyorsun karsi tarafa. agirlik dagilimi konusu ise bambaska. 5 - 6 saatlik catismadan ve kosusturmadan sonra inan o sol kolda derman kalmiyor.

  bu soylediklerim sadece mtar icin gecerli. bir steyr aug ya da bir em2 icin bunlari soylemem.

  bu sebeplerden oturu. ancak goruldugu gibi milli piyade tufeginin ozellikleri hic yabana atilir gibi degil, m16 ile rahat rahat kapisip galip cikacagindan eminim. biraz orasini burasini kurcalamak gerekebilir. butun supper tasarimlar gibi bu silah da sahada kullanilip askerden feedback gelmedigi surece sadece guzel gorunumlu bir silahtir.

  mpt'nin getirecegi taktik avantajlari kimse kotuleyemez. ama piyadeleri bir sonraki yuzyila tasimayacak bu silah. mpt 30 yil once gelmis olmasi gereken bir upgrade idi. gec oldu, guc oldu, ama en azindan oldu. g3 basli basina bir efsanedir, ama m1 garand'da efsane idi, mosin nagant'da efsanedir. cagi yakalamak adina mpt supper bir adimdir, "yetmez, ama evet" tadinda. devam, daha iyilerini istiyoruz.

  mosin nagant - ak 47 - ar 15 kiyaslamasi
  http://www.soksa.com/thread.aspx?sku=500

  steyr aug
  http://en.wikipedia.org/wiki/steyr_aug

  em2 rifle
  http://en.wikipedia.org/wiki/em-2_rifle

  sa80 (orjinal em2 baz alinarak yapilmis yeni tasarim - dallama silah)
  http://en.wikipedia.org/wiki/sa80

  [addendum] bordo berelilerin mtar'i coktan envantere aldiklarini ogrendim. helal.
 • beklendiğinin aksine 5.56 mm nato değil 7.62 mm kullanmaktadır. muhtemelen ordunun 7.62 mm stoğu ve mke nin 7.62 üretim bantları düşünülerek böyle yapılmıştır, bilemiyorum aklıma başka birşey gelmiyor.

  yakında 5.56 lık ikinci bir milli piyade tüfeği çıkacağını düşünmekteyim.
 • ssm tarafından 2009 yılında başlatılan modern piyade tüfeği tasarım ve geliştirme projesi.

  mke kurumu ana yükleniciliğinde ve kalekalıp alt yükleniciliğinde devam etmektedir. "kritik tasarım" aşaması ve "sistem entegrasyonu ve test" (tasarım doğrulama testleri) aşamaları başarı ile geçilmiş olup bir sonraki aşama olan ürün kalifikasyonu aşaması devam etmektedir. bu aşamadan sonra hat kalifikasyonuna geçilecek olup yıllık min. 10000 adet mpt üretilmesi ve bu sayının yıllık 20000'e çıkarılması planlanmaktadır.
 • mehmetçik 1 olarak lanse edilen tufekle herhangi bir baglantisi kalmayan ozgun tasarim 7.62 mm capinda, gaz piston tahrikli otomatik piyafe tufegi. mpt olarak aniliyor, acilimi modern piyade tufegi. milli kelimesinin ihracat dusunulerek ozellikle kullanilmadigi soyleniyor. zaten mpt de pojenin ismi, silahin ismi henuz belirsiz.
 • ordunun 7.62 inadını anlamamakta ısrar ediyorum. bir piyade genellikle üstüne 5 adet şarjör alır (4 adedi yelekte 1 adedi silahta olmak üzere) 7.62lik şarjörler 20 mermi kapasiteli olur, yani demek ki piyade mehmetimiz üstünde 100 mermi ile yollara düşüp dağ bayır geziyor (yok artık gezmiyor demeyin ben halen gezip gezdirmekteyim). stanag 5.56 şarjörler 30 kapasiteli olur. yani bu da demek ki 150 mermi. yahu bu piyade kardeşimiz sanki her attığını zınk diye vuruyor da 100 adet mermiyle geziyor. bu piyade evladımızın sıradan bir çatışmada 3lü darbeli olarak hedefi ateş baskısı altına aldığını düşünürsek, bu kardeşimizin üzerindeki mühimmat kısa sürede bitecektir. hatta mühimmatı bittiğinde daha 1 kişiye bile isabet ettirememiş olması baya yüksek bir ihtimaldir.

  not: adamı vurup parçalamaya gerek yok g3 kullanırmış gibi. zaten bu adamı vurup parçalamak tamamen tsknın ego tatmin etme yöntemi kanımca. hk33 mermisi yiyen teröristte elinden kolundan değilde göğsünden vurulduğu taktirde mukavemet gösteremez bundan emin olun.
 • (bkz: mpt-76)
 • (bkz: g3)
 • nerede lan bu piyade tüfeği , 2010'dan beri aynı terane.