şükela:  tümü | bugün
  • her ay bu milli piyango, sayısal..vs birine çıkıyor. arada "ibretlik son" haberleri tek tük. o kadar haber de çıkar zaten, çalışarak para kazanan 100 kişiye baksanız, o 100 kişi arasında da parayı bulunca sapıtan, sonradan iflas eden çıkar.

servet herkesi etkiler, kimisini iyi yönde, kimisini kötü. oprah winfrey'nin bir lafı vardı, çok doğru bulmuştum, "para insanın *içindeki* gerçek karakterini daha da dışarı çıkarırır" der kendisi. "iyi olan insan daha çok iyilik yapmaya çalışır, kötü olan insan daha sapıtır." çok doğru. örneğin bir erkek (ya da kadın) beraber olduğu kişiyi aslında çok sevmiyorsa, daha iyisini bulamam diye onunla beraberse, o zaman parayı bulduğunda o kadını terk edecektir. kalbi iyise servet sahibi olduğunda daha çok hayır işlerine girişecek, kalbi bencilse daha çok bencilleşecek, görmemiş olacaktır.
  • bu konuyla ilgili kulaktan kulağa genellikle ikramiye kazananlara bulundukları bölgenin mafyasının musallat olduğunu, para yedirmezlerse tehdit edildiklerini, yedirirlerse de kısa sürede ocaklarına incir ağacı dikildiğini söylerler.
  • hayatında hiç para yönetmemiş insanlar için son derece normaldir. kıçına başına sürerek olmuyo bu işler.
  • hayy'dan gelen, huya gider.

zorlukla edinilen değeri koruma güdüsü, hep canlıdır. ancak, emek harcanmadan elde edilen pek çok şeyin, elden çıkması kolaydır.

birden gelen zenginlik, insanı şaşırtıp yoldan çıkarıyor, yoksulken yapmayacağını söylediği işlere kalkıştırıyor.

örnek verecek olursak, eşini boşamak, lüks ev, araba almak, evlenmek, mafiaya kaptırmak, hatalı iş yatırımları, doyumsuz akrabalar, para delisi aile bireyleri.

"hayy" kelime anlamı : hayy (el-hayyü) daima hayat sahibi ve diri olan, varlığı sonsuz olan.
  • sebebi çok basittir. eline aydan aya asgari ücret kadar bile para geçmeyen adam, televizyonda bile görmediği mekanlarda daha önce bir ay idare ettiği parayı bahşiş falan veriyor. giriyorlar kanına, iş falan kuruyor. ulan sen hayatında ne iş yaptın da şirket kuruyorsun? e böyle insanı tokatlamak da ayrıca kolay. sonra vay efendim haydan gelen huya gider. gider tabi kafa olmayınca.
  • hepsi birden sefalete düşmemiştir, hepsinin sonu kötü olmamıştır sadece kötü sonuçlananlar ilgi çektiği ve haber yapıldığı için böyle bir algı oluşmuştur, zamanını hatırlayamıyorum malesef ama yine yılbaşı öncesi milli piyangodan zengin olup kaybedenler haberleri yapıldığı dönemde bir bankacı çiftin hikayesi anlatılmıştı büyük ikramiyeyi kazanmışlar ama işlerine ve hayatlarına devam ediyorlardı, sadece daha iyi bir hayat yaşıyoruz ve geleceğimizi de güvene aldık diye özetlemişlerdi olayı şanslı çift, zamanını ve yayınlandığı kanalı belki hatırlayan birileri çıkar.

edit: syd barrett in kedisi mesaj atmış sağolsun belkide haber oldukları için huzurları bozulmuştur kimbilir.

http://www.kigem.com/…-trilyonu-var-hala-memur.html

http://www.sabah.com.tr/…/65_milyonluk_tedbir_kbusu
  • milli piyangodan zengin olup öyle devam edenlerin hikayesi ilgi çekici değildir. ayrıca hiçbir zengin milli piyangodan zengin oldum diyerek kendi çalışmasını küçük düşürmek istemez. bu gibi sebeplerle hep zengin olup sonra batiranlarin hikayesi duyulur etrafta. akıllara o yer eder.

(bkz: murphy kanunları)
    murphy kanunları da benzer mantıkla çalışır
  • fetö'den içeri girmeleri de gayet ibretlik bir olası sondur.
    hala milli piyango'ya güveneniniz var mı lan harbiden?
  • şansımı denemek istiyorum. belki benim sonum iyi olur.