*

şükela:  tümü | bugün
 • harp okullarını bünyesinde bulundurulması planlanan yeni yapı.
 • --- spoiler ---

  cumhurbaşkanı erdoğan, "askeri okullar kapatılacak. askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan, liseler, mesleki okullardan rahatlıkla harp okullarına giriş olacak. fakat harp okullarının üzerinde bir çatı oluşacak. milli savunma üniversitesi kurulacak. milli savunma üniversitesinin altında kara harp okulu, hava harp okulu, deniz olacak. bütün bunlarla beraber bir şey daha olacak. kurmay, kıdem bunların hepsi gidiyor. peki ne olacak? kara, hava, deniz, buralarda okuyanların hepsi lisans öğrencisi. lisansüstü, kurmaylık yerine geçmiş olacak." dedi.

  --- spoiler ---

  link

  edit: ilk milli savunma üniversitesi, recep tayyip erdoğan üniversitesi olsun diyerek arttırıyorum.
 • bir aslanın komuta ettiği koyunlar ordusu; bir koyunun komuta ettiği aslanlar ordusunu yenebilir.

  peki bir aslan kolay mı yetişir?
 • asker siyasete karışmasın diyenler, fırsat eline geçince siyaseti askere karıştırıyor.
 • askeri bürokraside görev yapacak güvenlik, strateji uzmanı sivil ve sivilaylar yetiştirecek yükseköğretim kurumu.
  tahminimce puanları yüksek olacaktır.
 • -paşam c ile geçebiliyor muyuz?
  -manyak mısınız lan siz!
 • yüksek ihtimal ankara'da kurulacaktır. ancak hava ve deniz kısmı için istanbul'da da fakültesi olacaktır.
 • hah! bir bu eksikti.oğlum sizin zamanınızda açılan üniversitelerin başına ne geldi farkında mısınız?

  her konuda, "bizim istediğimiz gibi olsun" mentalitesinden bi kurtulun artık.
 • eğer verilecek eğitim, harp okullarında verilen eğitim ile eşit ya da ondan üstün seviyede olacaksa, neden olmasın dediğimdir.

  fikir gerçekten çok ama çok güzel. ancak şöyle bir şey de var ki, yukarıda söylendiği gibi rektörünün yaş ile atanması ve mutlaka askeri bir yapıdan gelmesi lazım. disiplin yönetmeliğinin diğer üniversitelerden farklı olarak; askeri bir yapıda oluşturulması lazım. yükseköğretim kurulu'na değil, milli savunma bakanlığı ya da bölümlerine göre ilgili komutanlıklara bağlı olması lazım. bu ne demek peki? şöyle ki, tıp bölümü gata'ya bağlı olsun mesela. havacılık ve uzay mühendisliği, pilotaj gibi bölümler türk hava kuvvetleri'ne bağlı olsun. örnekler bu şekilde uzar gider. bunların dışında, elit askerler yetiştirsin. yani akademik olarak, askeri olarak ve genel kültür olarak bu öğrencileri geliştirme adına verilebilecek en iyi eğitim verilsin. yağ fıçısı gibi öğrenciler olmasın, hepsi askere yakışır biçime sokulsun. askeri eğitim gerek yurtiçi gerekse yurtdışı kamplar yardımı ile pekiştirilsin. ama hepsinden daha önemlisi, bu okullar normalde orayı kazanamayacak olmasına rağmen birilerinin yeğeni olduğu için girebilen öğrencilerle doldurulursa, orada eğitim verecek düzeyde olmadığı halde birilerinin adamı olduğu için orada eğitmen olarak çalışacak kişilerle doldurulursa; bu sadece adam kayırmacılık, hak yeme filan olmaz; tüm askeri sistemi tehlikeye atmak olur. askeriyeyi tehlikeye atarsanız, ülkeyi tehlikeye atarsınız.

  demem o ki, böyle bir kurumun bu ülkede adam gibi işlemesi biraz zor. mevcut harp okullarından ve askeri liselerden istenmeyen otları temizlerseniz*** o yeter.
 • +) harp okulları sınavlarının sorularını çalıyollar, o sebeple kapatıyoruz onları.
  -) yerine ne kuracaksınız?
  +) üniversite kuruyoz.
  -) üniversiteye ne ile girilecek?
  +) sınavla :)