şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ümit usta)
 • (bkz: ebedi şef)
 • milli şef deyimi yer yer atatürk içinde kullanılmış; ölümünden sonra kendisi "edebi milli şef",
  ismet inönü'de "değişmez milli şef" yapılmıştır.
 • almanların stalingrad'a önlerine geldiği döneme denk gelmesi yönünden faşizan bir lakap yada faşizm'den etkilendiği bir gerçektir siyaset olarak bakılırsa yine o günlerde varlık vergisinin kabülü (ırkçı,müslüm,gayri müslim ayrımı esaslı vs.) rastlantı veya denk geldi de kullanıldı diye bir şey kabül etmek sırt çevirmektir tarihe... yine bu dönem de ismet inönü'nün pullardan, paralardan atatürk resmini kaldırıp kendi resimlerini ve bir çok yerde heykellerinin dikilmesi de rastlantı değildir, imam hocaların atatürkü toprak kabül etmedi o yüzden bir betonun içinde çürümeye bırakıldı diyerek abuk sabuk fikirlerin yayıldığı bir dönemin başlangıcıdır, chp'nin asıl formuna kavuştuğu bir dönemdir yine, kısacası "milli şef" sıfatı sade bir sıfat değildir...
  sonuçta ebedi şefini seçmiş devlet(ya da parti) için, şef ruhaniyetinin devamı için öyle ya da böyle bir milli şef gerekiyordu, nasıl olacağını da var olan konjünktür belirlemişti...
 • her şeyin doludizgin millileştirilmeye çalışıldığı bir dönemin şefidir.
 • tek parti devrine ve ismet paşa'ya tepkinin büyük olduğu yıllar...
  anadolu'da, ismet paşa'ya kulağındaki işitme cihazına binaen milli şef yerine "pilli şef" denirmiş.
 • türkiye'de 1950'de, tunus ve mısır'da 2011'de otoritesi sarsılan yönetim anlayışı. bu bir kişi değildir dikkat ederseniz, yönetim anlayışıdır. şahsı manevidir.

  otoritesinin sarsılması meselenin çözüldüğü anlamına gelmiyor tabii, bol bol darbe yaptıracak, devletin olmazsa olmaz önemli yerlerinde çöreklenmiş yancılarını barındırmak, eliyle zengin ettiği tipler ile rektumlarından kendi zihniyetine bağladığı medya üzerinden bütün milleti uyutmak gibi tedbirleri ile 50-60 sene daha yaşayabilir. 12 eylül 2010 referandumu sonucu türkiyedekinin ölüm ilanı olmuştur. yancıların çabası diriltmeye yetmez.

  ne dendiğini anlamadan, idrak etmeden ağzı köpüren arkadaşım, önce bir idrak et istersen...
 • memleketi malatya olan türkiye cumhuriyeti ikinci cumhurbaşkanı.
 • atatürk'ün ölümü üzerine 11 kasım 1938'de cumhurbaşkanlığına seçilen inönü cumhurbaşkanlığının yanı sıra chp genel başkanlığına da getirildiğinden yönetim üzerinde geniş otorite sahibi oldu.
  26 aralık 1938’de toplanan chp üçüncü büyük kurultayı'nda ismet paşa değişmez genel başkan ve milli şef ilan edilmis bu saltanati yaklaşık 12 yıl surmustur.
  ii. dünya savaşı döneminde ülkeyi savaştan uzak tutmaya çalışmistir. savaş yıllarındaki ekonomik ve toplumsal sıkıntılar ise, dönemin unutulmayan mirası olarak kalmistir.

hesabın var mı? giriş yap