şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık "yerli ve milli davasına sahip çıkan taksilerin gerçek usulde vergilendilirmesi" olacaktı, malum karakter sınırı.
  son zamanlarda takip ettiğim kadarıyla taksi şöforlerimiz yerli ve milli davasına sahip çıkarak über isimli global şirkete savaş açmış durumdalar. (bkz: taksicilerin haklı olduğu gerçeği), (bkz: büyük sarı taksi eylemi)
  bütün bu girişimlerde (bkz: über) firmasının paralarımızı yurtdışına kaçırdığı vurgusu yapılması, yerli ve milli davamız adına gözlerimi yaşarttı.
  ancak taksi şöforleri bu davada (bkz: basit usulde ticari kazanç) vergilendirilmesine tabi oldukları için, yerli ve milli savunma sanayimiz, gelişimimiz adına yeterli katkıda bulunamamaktadır.
  taksi şöforleri elbette bu vergilendirme usulü yüzünden (bkz: yerli otomobil), (bkz: yerli uçak) gibi projelere yeterince katkıda bulunamadığı için ayrıca mağdurlar. bütün çalışan kesim, gelirine oranla vergi öderken, basit usulden vergilendirilmek, ülkesine yeterince katkıda bulunamamak taksi esnafının milli duygularında yara açmaktadır.
  taksi şöforlerinin haklı davasında, gerçek usulde vergilendirilmek için taksimetrelerin kayıt tutması ve muhasebe defterinin olması ile bu mağduriyeti giderilecektir.
  basit usulde vergilendirme artık taksi esnafının sabrını taşırmaktadır, her çalışan kesim gibi (bkz: gerçek usulde vergi) sisteminde olmak istemektedir.

  hükümet tarafından bu konuda bir adım atılmaması halinde, biz halk olarak (bkz: bindiğimiz her taksiden fiş istiyoruz) kampanyasıyla, yerli ve milli esnaf gruplarından biri olan taksi soförlerinin haklı davasına yardımcı olabiliriz.
  (bkz: büyük sarı taksi eylemi) günü, amerikalı şirket über'e gösterdiğimiz tepkinin yanında, bu vergilendirmenin de sağlanmasını sağlayacağız. artık bıçak kemiğe dayandı.
 • (bkz: ama biz garibanız) bu vergilendirme sistemine doktor, kuyumcu vb. meslek erbabı da geçmelidir.
 • öncelikle taksi ulaşım ücreti istanbul'da çok ucuzdur, ama istanbul dışındaki illerde yüksektir.
  doktor, kuyumcu vs. meslek erbabı zaten bu vergi sistemindedir, ama çoğu vergi kaçırmaktadırlar.
  bugün sorsan herkes pkk'ya düşman ama vergi konusunda memleketin önemli yüzdesi pkk ile hemfikir; bu devlete vergi verme!
  eğer ülke vergi kaçırılamayan bir yer olsaydı, zırt pırt vergi affı çıkmasaydı, başa gelen hükümet vergileri böyle çalıp çırpamazdı., hesabı sorulurdu. oysa şimdi vergiden kaçamadığı için ödeyen bir kesim, vergi ödemeyen kaçıran bir kesim, ve ödenen vergileri lüpleten bir kesim şeklinde 3 grup var.
  taksicilere gelince, taksi plakaları el değiştirirken değer artışından ne vergi ödemişler ona da bakmak lazım. (onlar için mevzuatı bilmiyorum, bir yeniden değerleme oranı söz konusu olabilir - yine de hepsinde büyük karlar ve vergiler birikmiştir.)
 • taksicilerin yapacağı en uygun eylem kontak kapatmaktır. her ne kadar, taksiler yolcuları keyiflerine göre seçselerse de, herkese zekice bir ders vermiş olurlar. eğer insanlar taksilerin çalışmamasından şikayet etmez ise artık yapacak hiç bir şey yok.
  (bkz: bırak gitsin, dönmez ise zaten hiç senin olmamıştır)