şükela:  tümü | bugün
 • içerisinde tarım ve hayvancılık alanında birçok desteği barındıran, en göze çarpan ise çiftçinin kullandığı mazotun yarısını devletin ödeyeceğini vaat eden proje.

  http://www.ntv.com.tr/…jdesi,lrqsybq5beopalr4fvhgrq

  öncelikle vatanımıza, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. inşallah mazot teşviği suistimal edilmez, ihtiyacı olan çiftçiler doğru şekilde kullanır.

  tarım arazilerinin toplulaştırılması verim açısından çok iyi fakat verimli tarım makineleri ve teşviklerden bahsedilmemiş. tarım olarak ileriye atılmamızı sağlayacak, maliyetlerimizi azaltıp hızımızı, gelirimizi artıracak şey tarım makineleri. yurt dışında, çeşitli videolarda hep görmüşüzdür; domates toplama makinesi, havuç toplama makinesi, çilek toplama vs. devasa araçlar, makineler var. topluyor, işliyor, yıkıyor, paketliyor vs. bunların hepsini aynı anda yapıyor.

  gariban çiftçimizin işçilik zahmetini azaltacak, daha az zamanda daha çok ürün elde etmemizi sağlayacak şeyler bunlar. binlerce tarım işçisi ne olacak derseniz daha vasıflı işler bulmamız gerekecek.

  ülke olarak bu işe el atmamız gerekli. cari açığımızı kapatmak ve ülke gelirimizi artırmanın yolu verimlilikten ve inovasyondan geçiyor. bununla ilgili tarım alanında birşeyler yapabiliriz gibi geliyor. yerli tarım makineleri yapmamız şart.
 • zeytin ağaçlarının sökülmesi, çiftçinin elindeki orijinal tohumların toplanması, tarım alanlarının imara açılması şeklinde ilerlememesi gereken proje.
 • şu an cumhurbaşkanı erdoğan tarafından bu projenin tanıtımında konuşuyor. umarım gerçekten çiftçiye destek olup şehirden kırsala geri dönüşü sağlarlar, tarımda dışa bağımlılıktan kurtulup kendi kendine yeten ülke statüsüne geri döneriz.

  lütfen bu proje siyasi vaad olarak kalmasın.
 • kimilerine göre de bu projenin asıl amacı gıdanın enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek ve yeni rant kapısı açmak. aracı-tefeci ve soyguncu ortadan kaldırılmadıkça bu iş düzelmez. çünkü çiftçinin kooperatifler aracılığı ile kendi ürettiğini satması lazım. üreten/çiftçi para kazanırsa o zaman tarıma ve hayvancılığa dört elle sarılır, göçler tersine dönebilir. yarınından şüphe ederse değil. aylarını verdiği zaman, para ve emek harcadığı tarlasının ürününü değerinde satamazsa çiftçilik yapmak istemez. sermaye sahiplerine, toprak ağalarına kolaylık sağlanacağına çiftçiye, aile birliklerine destek vermek lazım.
  bu arada niçin yerli atalık tohum desteklenmiyor? türkiye'deki uluslararası tohum/gübre firmalarının hibrit ve belki gdolu tohumlarının satılması işlerine geliyor anlaşılan. bence en büyük vatan hainliklerinden biri yerli atalık tohumun bitirilmeye çalışılmasıdır.
 • inşallah milli sebze üretiyoruz diye amerikan barbunyası lanse etmezler dedirten projedir.
 • gdo...

  bik bike lüzum yok. gereğini yapmıyorsan anlattığın her şey tatavadır.
 • güldürmüştür.
 • ne oldu aq. inşaattan ümidi kestiler mi.

  eğitim şart. önce insanlık ve aklını kullanmak öğretilmeli vatandaşlarımıza. daha sonra milli tarım da gelir, milli ekonomi de, milli sanayi de.

  boş boş konuşmanın alemi yok.
 • yerli tohum kullanana hapis cezası olan bir memlekette gerçekleşmesi düşünülmektedir.

  http://odatv.com/…iye-hapis-soku-1005131200_m.html#