şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az evvel twitter'da denk geldim, baykar makinanin sahiplerinden, recep tayyip erdogan'in damadi selcuk bayraktar tarafindan dillendirilen oldukca ilginc ve ulkemiz icin faydali olabilecegini dusundugum konsept. bayraktar, twitter uzerinden milli olmayan teknoloji hamlelerinin dogurabilecegi stratejik zararlardan da bahsediyor. siz hala iki bilim ve teknik makalesi okuyup bir iki youtube videosu izleyip caka satanozgur demirtas'in dassagi yalayip durun.

  https://twitter.com/…rktr/status/994999500262518785

  bize başkalarının açık pazarı olmamız ile neticelenecek ve teknolojik açıdan tümüyle dışa bağımlı hale getirecek almanya’nın endüstri 4.0’ı,
  japonya’nın toplum 5.0’ı,
  ingiltere’nin katapult’u değil,

  büyük türkiye’nin "milli teknoloji hamlesi" gerek…

  endüstri 4.0, toplum 5.0 vb. gibi dışarıdan ithal kavramlar birilerinin kendi markalarını pazarlaması, pazarı yönlendirmesi ve kontrol altına alması için empoze edilmektedir.

  bu tip ithal kavramlar aslında ön hazırlık aşaması, sonrasında yabancı standartlar ile tüm teknoloji tabanlı ürünlerin belirli kaynaklardan alınması zorunluluğu oluşturulur.

  adım adım ele alalım nasıl bağımlılık oluşturulduğunu;

  örneğin bir uçak parçası üretmek için bilgisayar kontrollü bir makina alacaksınız. alanın otoriteleri bu makinanın endüstri 4.0 standardında olmasını şart koşar.

  makinayı alıp fabrikanıza kurarsınız ancak makina ağ üzerinden dış şebekelere bağlı durumda.

  gün olur size derler ki, bu makinayla uçak parçası yapamazsın bu bizim şartlarımıza aykırı. bu durumda makinanızı ağ şebekesinden ayırmayı denersiniz ancak o durumda makina çalışamaz hale gelir zira tüm veri tabloları ve ayarları bu ağa bağımlı olma zorunlu kılmaktadır.

  yine mesela ülkemizden bir girişim yapay zekâya sahip akıllı araç teknolojisi geliştirmiş olsun. bunu yurt dışına satışı yapılabilmesi için endüstri 4.0 şemsiyesi altında yabancı otoritelerden izin alınması gerekecek.

  işte bu nedenle sanayi ve teknolojik alt yapımızın dönüşümü ancak milli kavramlar üzerine inşa edilebilir.

  ülkemizi teknoloji geliştirme anlamında muasır medeniyetlerin seviyesinin de ötesine taşıyacağına inandığımız bu dönüşüme,
  "milli teknoloji hamlesi" diyoruz.
 • içinde milli ve yerli geçen her hamle gibi bir yandaşta sonlanacak hamle.
 • milli teknoloji gelistirme altyapilari acilisi bugün yapilmistir. milli savunma sistemi "siper" ilk kez tanitilmis; bir takim testler bizzat cumhurbaskani tarafindan yapilmistir. testler? cumhurbaskani? bi' saniye haberi tekrar okuyup geri dönecegim.
 • stanford muhendislik, dunyanin en seckin egitim kurumudur ve %78 uluslararasi ogrencilerden olusur.
  japonyadan,çinden, afrikadan, ortadogudan, hindistandan amerika kıtaları ve avrupadan en seckin ogrenciler gelip hem ogrenir hem uretir; onlarin yaptiklari bazen tesla oldu, spacex, google oldu, bazen youtube bazen theranos oldu, ayrıca snapchat, instagram ve amazon oldu

  eger abd milli teknoloji adımı atsaydı
  şuan google, youtube, spacex, tesla, instagram olmamiş olurdu.
  dolayli olarak linkedin, facebook, iphone, ve ekşi sozluk de olmamiş olurdu.

  milli bilim teknoloji kibrin yansimasidir.
  bu millet o kadar seckin ki her özel insan buradan cikar diye ummaktir. ama buyuk seyler basaran ozel insanlar dunyanin dort bir yanina dagilmis durumdalar. millileşerek degil globalleşerek onlari kazanabilirsiniz. ve eger onlari kazanamazsaniz, milli sunni alevi teknolojiler ancak isimde kalır