şükela:  tümü | bugün
 • az evvel twitter'da denk geldim, baykar makinanin sahiplerinden, recep tayyip erdogan'in damadi selcuk bayraktar tarafindan dillendirilen oldukca ilginc ve ulkemiz icin faydali olabilecegini dusundugum konsept. bayraktar, twitter uzerinden milli olmayan teknoloji hamlelerinin dogurabilecegi stratejik zararlardan da bahsediyor. siz hala iki bilim ve teknik makalesi okuyup bir iki youtube videosu izleyip caka satanozgur demirtas'in dassagi yalayip durun.

  https://twitter.com/…rktr/status/994999500262518785

  bize başkalarının açık pazarı olmamız ile neticelenecek ve teknolojik açıdan tümüyle dışa bağımlı hale getirecek almanya’nın endüstri 4.0’ı,
  japonya’nın toplum 5.0’ı,
  ingiltere’nin katapult’u değil,

  büyük türkiye’nin "milli teknoloji hamlesi" gerek…

  endüstri 4.0, toplum 5.0 vb. gibi dışarıdan ithal kavramlar birilerinin kendi markalarını pazarlaması, pazarı yönlendirmesi ve kontrol altına alması için empoze edilmektedir.

  bu tip ithal kavramlar aslında ön hazırlık aşaması, sonrasında yabancı standartlar ile tüm teknoloji tabanlı ürünlerin belirli kaynaklardan alınması zorunluluğu oluşturulur.

  adım adım ele alalım nasıl bağımlılık oluşturulduğunu;

  örneğin bir uçak parçası üretmek için bilgisayar kontrollü bir makina alacaksınız. alanın otoriteleri bu makinanın endüstri 4.0 standardında olmasını şart koşar.

  makinayı alıp fabrikanıza kurarsınız ancak makina ağ üzerinden dış şebekelere bağlı durumda.

  gün olur size derler ki, bu makinayla uçak parçası yapamazsın bu bizim şartlarımıza aykırı. bu durumda makinanızı ağ şebekesinden ayırmayı denersiniz ancak o durumda makina çalışamaz hale gelir zira tüm veri tabloları ve ayarları bu ağa bağımlı olma zorunlu kılmaktadır.

  yine mesela ülkemizden bir girişim yapay zekâya sahip akıllı araç teknolojisi geliştirmiş olsun. bunu yurt dışına satışı yapılabilmesi için endüstri 4.0 şemsiyesi altında yabancı otoritelerden izin alınması gerekecek.

  işte bu nedenle sanayi ve teknolojik alt yapımızın dönüşümü ancak milli kavramlar üzerine inşa edilebilir.

  ülkemizi teknoloji geliştirme anlamında muasır medeniyetlerin seviyesinin de ötesine taşıyacağına inandığımız bu dönüşüme,
  "milli teknoloji hamlesi" diyoruz.
 • içinde milli ve yerli geçen her hamle gibi bir yandaşta sonlanacak hamle.