• film izlemediğini belirten aktiris, oyuncu, yapımcı, yazar, entraprönör (maşallah genç yaşta bütün taytılları aldı gitti, tam bi prof). çok kişi yorumladı konuyu. genç olduğu için çok yüklenesim yok da (sanırsın ben bi şey desem oturup ağlayacak) tartışılası bir konu olduğu için seçim sonrası bir şeyler çiziktiriyim dedim. aslında bu film izlememe hadisesi hollywood'ta yaygın. misal oyuncular, "vallahi şu filmi izlemedim" diye konuşabiliyorlar. ben bile sorulduğunda "ya izlemedim o filmi henüz" deyince biraz utanabiliyorum, işi oyunculuk ve yapımcılık olanlar gülerek izlemediklerini söyleyebiliyorlar. ama özellikle yeni nesilde klasiklere dönük ilgisizlik mevcut. biz pek çok oyuncudan daha çok film izlemiş olabiliriz. 2'den fazla klasik izleyen herkes, millie'den fazla film izlemiştir zaten.

millie, "cimcime haydi film izlemeye" dendiğinde "yahüüü kaç saat oturacağız o filmin karşısında?" diyormuş. tahammül süresi alabildiğine düşük gibi görünüyor. şimdi bu sadece kendisiyle alakalı bir sorun değil. bence tiktok'un getirdiği, instagram reels'le yaygınlaşan, globalleşen aslında epey mühim bir sorun. millet oturup 2 saat film izleyemiyor, onun yerine kısa kısa, hap şeklinde, akılda kalmayacak kısa videolarla saatlerini geçiriyor. bunun bağımlılık yarattığını düşünüyorum. bu videoları izledikten sonra özellikle de gençler uzun videolara odaklanamıyorlar. tam bir black mirror. sabaha dek kısa videolar izleyip bir tane film izleyememe. devasa bir sorun ama niyeyse pek konuşulmuyor. o yüzden millie'nin bu açıklamasına şaşırmadım.

fakat "yav dikkatim dağılıyor, izleyemiyorum" diye bir şey de olmamalı. yahu işin oyunculuk ve yapımcılık. klasikleri izlemeden, oyunculuğun tarihçesine vakıf olmadan, eski filmlerle ilgili bilgin olmadan bu işte nasıl iyi olabilirsin ki? haydi, popüler olduğun için proje bulursun ama kariyerin vasatı aşamaz. misal hollywood'taki çoğu (eski) oyuncu film izleyerek kariyerlerini şekillendirdiler. misal tilda swinton, cate blanchett, natalie portman, michelle williams, matt damon, michael fassbender ve nicesi... bu oyuncuların hepsi sürekli film izliyorlar ve izledikleri, beğendikleri filmlerin yönetmenlerini listeye alıp o kişilerle çalışmak için fırsat kolluyorlar. film izlemezsen, o kişinin filmlerini bilmezsen bu iş nasıl olacak? aslında yapımcı olarak da eski ve modern filmlere dair bir bilgi birikimi olmalı ama hollywood'ta yapımcılık epey rezil bir durumda. bu yıllardır böyle. gene de yapımcılık da yapılacaksa bilgi sahibi olunmalı.

film izleyemiyorum diye bir şey yok millie. cahil cahil konuşma derler sana. yalnız artık hiç kitap okuyamadığı ve film izleyemediği için hakikaten cahilce açıklamalar yapıp duruyor. menajerleri de pek kötü olacak ki bu açıklamaların önüne geçmiyorlar. ama yani "film izlemiyorum" demek bir oyuncu için ayıp olmalı. ayrıca filme nasıl bu denli kayıtsız kalınabiliyor yahu? muazzam filmlerle dolu sinema tarihi. film noir, western, suç klasikleri, yeni gerçekçilik filmleri, modern klasikler... birbirinden ikonik karakterler, anlar, müzikler, kostümler... yahu bu büyüleyici dünyalara tanık olmadan ne kadar iyi bir oyuncu olunabilir? onlarca oyuncu boşuna mı delicesine film izlediler kariyerleri boyunca? bu yeni nesil öncekileri aratacak gibi görünüyor da du' bakalım.
  • bu, zendaya, kardashianlar, hadidler, tom holand bir iki daha hollywood pompası. dünya genelinde vasatlığı yüceltme ekolü var sanıyorum. iyi oyuncuymuş bıdı bıdı, he iyi oyuncu.
  • yeni natalie portman olma potansiyeline sahip, stranger things dizisinde başarılı bir performans ortaya koyan küçük oyuncu.
  • herkes natalie portman'ın küçüklüğüne benzetmis ama maalesef bi de şöyle bi şey var.
  • şu aptal kızı birisi tokatlayıp kendine getirsin artık. bu kadar şımarık ve itici bir kız çocuğu görmedim. rol arkadaşlarının sürekli lafını kesmeler, ilgi hep bende olsun havası, röportajlarda ukala ukala cevaplar, erkek arkadaşıyla değişik değişik pozlar, rezil makyajlar ve koca topuklu ayakkabılar. hayır birkaç kişi kendini natalie’ye benzetti diye iyice götü kalktı. ya pardon da natalie kim bu bebe kim? tutun sarsın bunu artık da drew barrymore sendromu yaşamasın. yarın öbür gün bulursunuz evinin köşesinde kokain krizinden görürsünüz. iğrenç ve korkunç bir sektörün içinde bu kadar jailbait davranılması ve bu kızı bir an önce büyütme çabasını anlamıyorum. ailesi farkında mı acaba nerde olduğunun? valla hollywood kimleri yedi yuttu bunu mu affedecek afedersiniz.
  • 14-15 yaşında bir çocuk. son 2 senedir 30 yaşında biri gibi davranıyor.

makyajlar, giyimler, tavırlar.
    baştan aşağı çocuk istismarı dönüyor, ama dünyada bir kişi çıkıp da sesini yükseltmiyor. drake ile ilişkisi vardı lan bu çocuğun 14 yaşındayken, büyük ihtimalle jimmy fallon'ın da buna karşı tavırları insanı düşündürmüyor değil.

resmen televizyonda, yüz milyonlarca insanın önünde bir çocuk istismar ediliyor. büyük biri gibi giydirilip pedofiliye varan tacizler gerçekleştiriliyor.

ve sesini çıkaran tek bir kişi, tek bir kadın örgütü, tek bir çocuk örgütü yok.
    şaka mı lan bu?

aynısını arabistanda orda burda yaptıklarında hepimiz götümüzü yırtıyoruz. bu nasıl bir ahlaksızlık ve ikiyüzlülük?
  • 15'indeyken 30 gibi görünmeye, 30'undayken de 20 gibi görünmeye çalışır... hollywood'un çocuk yıldızlarının sıkıntısı da bu oluyor genelde. daha hayata dair hiçbir şey bilmezken birden hayvani bir şöhretin içinde kendini bulan veletlerin bunun altından kalkmaları çok zor. bi instagram hesabı açıyorsun, 23 milyon seni takip ediyor, yaptığın 'tırt' dizi, netflix'in prestijli dizilerinden oluyor. bunların üstesinden gelip daha o yaşta olgunlaşmak zor. ergenliği atlatıp o çok istediği yaşlara (20 falan) gelince durulacaktır diyeceğim ama karşımızda miley cyrus örneği var. dilerim sonu cyrus gibi olmaz (cyrus'a n'olmuş diyen de çıkmaz umarım, olursa da direkt cyrus'ın başlığına yönlendirmek gerek). ama şu gerçek ki şu an 30 gibi görünmeye çalışırken 40 olduğunda da estetik yapıp duracaktır -olgunlaşıp yaşlılığı doğal bir durum olarak görmezse, ki hollywood yıldızlarının çok azı yaşlılıkla barışık.- neyse... şu entriyi de twitter'da şak diye karşıma çıkıp "millie teyze" dedirten fotolarını gördükten sonra girmek istedim. gene bir yerlerde milyon makyajla fotoğraf çektirmiş. yazık, bu yaşta bunca makyajdan sonra umarım yüzü bundan zarar görmez.

tabii onun üzerinden hollywood'taki pedofiliyi de görmek mümkün. markaların onun halen çocuk veya teen olduğunu umursamadan onu bir kadın gibi yansıtmaları gibi türlü garabet mevcut.

o değil de millie bu yaşta milyoner olmuş. oyunculuk da yetmeyip kozmetik markası kurmuş (florence by mills). bu da yetmeyip senaristliğe girişmiş (a time lost). bu hiç yetmeyip yapımcı olmuş (enola holmes). ağzım açık izliyorum. 15 yaşında oyuncu, yapımcı, senarist, marka sahibi.
  • natalie portman'ın leon filmindeki küçüklüğünü andırmakta. ileride buraların çok değerleneceğine şüphe yok. şimdiden iyi bir oyuncu, hatta ifadeleri natalie portman'dan çok daha net ve başarılı.
  • başıma bir iş gelmeyecekse benden 5 yaş falan büyük gösteren bir çocuk kendisi. benim yaşım 35. yeminle abartmıyorum, abartıyorsam en iyi ihtimalle benimle yaşıt gösteriyordur.
  • bu kızı stranger things dizisi ile tanıdım. orada hem rolünü hem oyunculuğunu beğenmiştim. fakat kendisini başka yapımlarda, youtube veya instagramda karşıma çıkan röportajlarda gördükten sonra kızdan tiksindim. fark ettim ki bu kızın mimikleri ve konuşması beni gıcık ediyor. stranger things'teki karakteri sessiz, neredeyse konuşmayan, yüzünde çok ifade olmayan bir karakter olduğu için diziyi izlerken aynı gıcıklığı hissetmemiştim.
hesabın var mı? giriş yap