• sultanahmet'te gariban bir taş. vakti zamanında dört sütunlu ve pek güzel tasvirlerle süslü imiş. gelin görün ki şimdi kırık bir sütunu ile ayasofya müzesine yan gözle bakmaktadır.
 • dogu roma'daki* yollarin sifir noktasi kabul edilen anit. hatta evrenin merkezi olarak kabul edildigi bile iddia edilir.
 • romalılara göre dünyanın merkezi olan yer. burası million taşının olduğu merkezi mekan. şehrin anacaddesi mese* buradan başlıyor. dünya hükümranlığını elde eden roma imparatorluğu dünyanın başladığı mekan olarak burayı seçmiş. hemen yanında osmanlılardan kalma bir su terazisi vardır.
  http://www.arkitera.com/gununsorusu/2001/04/10.jpg
 • (bkz: milion tasi)
 • (bkz: milestone)*
 • yerebatan sarayi'nin tam yanında yer almakta olup aya sofya muzesi'nin karsi köşesinde tramvay yolunun yanında bulunur. italya'da roma şehrinde bulunan bir diğer anıt olan milliarium aureum ile aynı islevi gormektedir. bizans'ın yeniden inşaası ve başkent kimliğini kazanması esnasında yapılan birçok görkemli anıt gibi imparator i. konstantine tarafından 4. yüzyılda buyuk konstantin tarafından yerleştirildiği dusunulur.
  milyon ilk yapıldığında dört yöne bakan bir kapı ve bu noktada kesişen yolların üzerine yükselen, dört sütun üzerine oturmuş bir kubbeden oluşmaktaydı. tetrapylon mimari ismi ile anılan bu yapılar roma kültürünün önemli öğelerinden biriydi. milyon anıtının ve kubbesinin üzerinde birçok bizans dönemine ait heykel ve kabartma bulunmaktaydı ve bu anıtın ihtişamını çok daha fazla arttırmaktaydı. 16. yüzyılda istanbul'a su taşıyan, kemerlerin genişletme çalışmaları esnasında yıkılıp, ortadan kaybolmaya başladığı tahmin edilmektedir. bu gun sadece kucuk bir parcasi kalmistir.
 • roma imparatoru constantine'in, istanbul'u imparatorluğun başkenti ilan ettikten sonra dünyanın en önemli ve başlangıç merkezi olduğunu göstermesi adına diktirttiği taş. bu taşın 7 mil ötesine denk gelen yere ise "hepdemon" derlerdi ki günümüzdeki karşılığı bakırköy'dür.
 • sultanahmet'te bulunan tarihi taş. bu taşın özelliği zamanında dünyanın sıfır noktası yani merkezi olarak kabul ediliyor olması. şu an etrafı çöp ile dolu. trt'de yayımlanan bir haber üzerine belediyenin görevlileri apar topar gelip etrafındaki çöpleri temizlemişler.

  tarih ve tarihi eserleri koruma bilinci üst düzeyde!!! olan ülkemizde milion taşına gereken önemi!!! veren belediyemizi kutluyor ve çalışanlarının yanaklarından sıkıyorum. ramazan bayramına kadar sabrederlerse bu duyarlılıklarını 100 bin lira ile ödüllendireceğim.
 • sayın seyirciler, bu şarkı sizlere revamp'ten geliyor (bkz: revamp) (bkz: floor jansen)

  with one foot still in the past
  with the other far ahead
  (million timelines
  million lifetimes)
  in-between the times go fast
  chase your life while living it
  (keep track of your life
  live dreams, make them real)

  a million words, i drown
  in what i really try to say
  in what i try to be today
  (a million paths to a million choices)
  it's an overwhelming prospect
  take a step back, time to reflect
  (keep track of your time, use it well; live your dreams)

  a million words and fantasies
  a million dreams and fallacies
  i now know life goes fast
  hold on and be
  this is you so dare to become yourself

  with memories like scars
  or beautiful memories
  fighting inner wars
  (a million senses a million notions)
  the past can hurt and teach
  with today within our reach
  (and tomorrow's fears to breach)
 • türkiye'deki en değerli 3-4 tarihi eserden biridir. ama gel gör ki yurdum insanının %95'inin haberi dahi yoktur böyle bir hazinemiz olduğundan. antik çağda dünyanın merkezi olarak kabul edilen noktadaki bir tarihi eserden bahsediyoruz yahu. turistlerin ilk durağının olması gereken yer burası. istanbul niye dünyanın en tarihi şehriymiş, millet bakıp anlasın diye senin orayı gözün gibi koruman, hakkında milyon tane araştırma, yayın hazırlaman gerekiyor. hey kültür bakanlığı, duyuyor musun??
hesabın var mı? giriş yap