• milliyet gazetesinin zamanında verdigi kartondan yapılan kagit evlerin halk ve ozellikle cocuklar arasında aldığı şekildir. hatırladıgım kadarıyla pazar günleri verilirdi. keser keser ev yapardık. yine hatırladığım kadarıyla brezilya evi, bodrum evi, macaristan şatosu ve atakule en hit karton şeylerden idi.
  • bunların hepsini binbir özenle yaparsın odanın sağına soluna dizip sonra da dellenip o kadar uğraştığın evleri -aaa yangın çıkmış ev yanıyor. diyerekten tek tek yakarsın, çocukluk işte, kibritle, ateşle oynamak zevkli gelirdi o zamanlar...
    (bkz: 80lerde çocuk olmak)
  • nijerya evi verilmi$ti ki yapmasi 18 dakika suruyordu. bir de atakule'yi vermi$lerdi boru gibiydi, onu hic yapabileni gormedim ben.
  • "sultaneli evi" gibi yapımı ve adının söylenmesi zor, akla ziyan katlama oyuncaklarının dağıtıldığı dönem.
    sadece evle sınırlı olmayıp uzay mekiği, f 16 verilmişliği ve tarafımdan özenle katlanmışlığı vardır.
  • bir adet makas, bolcana pritt ile cocuklarin dreamlandlerini yaratmak icin bekledigi haftasonu furyasi. vakit gecirmek icin birebir. arkadaslarla bi araya gelir nasil da ugrasirdik en iyisini yapmak icin.
    "milliyet cocuk klubu" vardi o zamanlar. daha yeniydi. gerci hala var sanirim. cocuklar icin yapmadiklari kalmadi zamaninda, yasa be milliyet. az ugrastirmadin bizi.
  • kenarlarını üçgen üçgen kesmek de en sıkıcı yanıydı bunların...
  • istanbul evi çok güzeldi. ve antrparantez, atakuleyi yapmıştım bi şeye de benzemiyordu.
  • bu maket evleri büyük başarıyla yapanlar, daha sonraları özellikle marmara bölgesinde inşaat-müteahhitlik-mimarlık işine girmişler ve 17 ağustos felaketine sebep olmuşlardır türünde bir latife yapılabilir belki.
    ama bu maketlerin mimarlık fakültelerine ilgiyi arttırdığı yadsınamaz.

(bkz: milliyet/27)
    (bkz: milliyetin küçüm mavi kitapları)
  • bu evlerden nefret eden tek çocuktum herhalde o yıllarda.ıncık cıncık kesip sonra ayrıntılı bir şekilde a'y b'nin üstüne c köşesini p noktasına yerleştirip yapıştırmak zaten yeterince eziyetken oynaması da bakması da hiçbir eğlence sağlamıyordu. bir iki denemeden sonra sıkılıp bırakmış bizdeki ev kartonlarını ya dayıma ya da nemesise verip kurtulmuştum onlardan.
  • babamin namaz pozisyonunda comelip elinde uhusu ile beni eglendirmek icin ugrastigi super sey. hele bir kizilderili koyu vardir ki karton puskulleri beni benden almis, suya sokup yuzdurme istegimin batma ile noktalanisi unutulamayacak anilarimdandir.
hesabın var mı? giriş yap