şükela:  tümü | bugün
  • ak partinin şu an için yürüttüğü siyaset dolayısıyla uygun gördüğüm isimdir efendim.

ak parti'yi ve erdoğan'ı siyaseten 3 dönem olarak incelemek gerekir.

ilk dönem 2002-2010 arası dönem. bu dönemde ak parti; ab ve abd ile ilişkileri iyi olan, batı normlarını takip eden politikalar üreten bir partiydi. ab ile çoğu müzakere cumhuriyet tarihinde ilk kez açıldı. hukuk mevzuatı batıya uygun şekilde yeniden yapılandırıldı. batının istediği tarzda açılımlar yapıldı.

ikinci dönem 2010-2016. esasen 2008den itibaren bu döneme yavaş yavaş geçildi. bu dönemde arap baharı'nın ve coğrafyada artan siyasal islamcılığın etkisi ile ak parti daha islamcı politikalar üretti. bakın önceden islamdan uzaklardı, sekülerlerdi demiyorum. fakat artık islamcı bir parti haline geldiler. gezi olayları ve 17-25 aralık da bu süreci pekiştirdi. dış politikada artan davutoğlu etkisi ile tamamen islam ülkeleri endeksli çalışmalar yapıldı.

üçüncü dönem:2016-... bu dönem aslında 2015 genel seçimleri ile başladı fakat ahmet davutoğlu görevden alınıncaya kadar olan süreç geçiş dönemiydi. çözüm sürecinin bitmesi, kuzey suriye'de defacto pkk egemenliği kurulması vb olaylarla artan milliyetçilik arap baharının da hemen hemen her ülkede çökmesiyle birleşince ak parti milliyetçi bir çizgiye kaydı. bu süreçte devlet bahçeli ve doğu perinçek etkisi de yadsınamaz. ayrıca kısmen avrasyacı bir dönemdir bu dönem. zirve noktası olarak ise 15 temmuz'u görüyorum şimdilik. fakat başkanlık seçimlerine kadar dozun artacağını da düşünüyorum.

özet olarak 1 değil 3 ak parti gördük;

1-) batıcı ak parti
    2-) islamcı ak parti
    3-) milliyetçi ak parti
  • eş başkanı devlet bahçeli sayılabilir.