şükela:  tümü | bugün
 • teknik iflasını yaşayan 12 eylül'ün, yaratmaya çalıştığı türk islam sentezi donanımlı toplum modelinden arta kalan ucube ve bölünmüş bir kimliktir. muhafazakar milliyetçilik tarihe gömülürken, milliyetçi ve muhafazakarlardan ibaret kılınmaya çalışılan bir toplum kalıyor ortada.

  70'li yıllarda ciddi bir azınlık ve aşırılık olarak görülen, islami gericilik özüne sahip muhafazakar kimlik ile, sivil faşizmin yumuşatılmış hali olan, milliyetçi kesim, 12 eylül sürecinde, birbirine, çorba yapma sistematiği ile kaynaştırılıp harman edilerek, ideal, devletine bağlı insan tipi yaratılmaya çalışıldı. başarısız saymak mümkün değil; 26 yıl geçmiş aradan, dile kolay. yeşil kuşak projesinin anadolu versiyonu olan türk islam sentezi, ite kaka giydirildi, insanımıza. dönemin ekonomik politikası ile neye uğradığını şaşırmış olan anadolu insanı, tarihten gelen o üstün meziyetleri olan, devlet sevgisi, güçlü saygısı, koşulsuz kabulleniş, kolay ikna olma v.b sayesinde, yeni kimliğini pek bir sevdi, neşelendi...

  geçen yıllar içinde, 80 öncesinin (korku filmi adı idi bu değil mi?) devrimci mücadelesinde yoğrulmuş kesimin, yanyana gelişinin adreslerinden biri ise, chp oldu, inanmazsınız. cumhuriyet gazetesi, devrimcilerin sembolü idi. büyük bir cesaretle açılır, meydan okuma havası ile okunurdu. hem tarih öncesi kadar uzak, hem bilim kurgu tadında... devletçi, bürokrat geleneğe sahip chp'nin ve nazizmin dümen suyundaki cumhuriyet gazetesi'nin, böyle bir ilgiye mazhar olması şaşırtıcıdır esasen elbet. ama "olsun"dur, "sol birleşsin"dir yeter ki, "devrimciler bile gidebilir"dir, chp mitinglerine.

  yıllar geçti böyle, sol adına, umut adına, "tabanına sahip çıkmak" adına... halkımıza ulaşmak adına... bir yanda milliyetçi muhafazakar kılınmaya çalışılan, yoksul milyonlar; diğer yanda, aydın, ilerici halkımız. ve bugün, ne zaman nasıl da çabuk ve böyle kökten değiştiği belli olmaz şekilde; akp'nin, milliyetçiliği söylemde bile kalmamış muhafazakarlığına oy basan hatta fedailik yapan milyonlar ile, chp - add çizgisinde, mhp ile omuzdaşlık yapan, eskinin ilerici-demokrat-aydın kimliğine sahip, ulusalcı telaffuzlu milliyetçi milyonlar. muhafazakar milliyetçilik yerine gelen yeni kavramımız ise, ortadan ikiye bölünmüş halde, birbirine düşman milliyetçiler ve muhafazakarlardan oluşan milliyetçi muhafazakar türkiye.

  bu baş döndürücü değişimin doğal sonucu ise elbet, mide bulantısı oluyor.

  umut var elbet. umut, taksim'in adını değiştiren* onbinlerde...
  milyonlara bedel...
 • eksimis asure tadinda bir kimlik
 • (bkz: kel fodul)
 • bu tanımlamayı yaparken afedersin diyesim geliyor.
 • bu kadar az entry girilmiş olması ilginç!! nerde teorisyenlerimiz?

  memleketin buyuk bir oranında doğuştan gelen düşünce/yaşam biçimidir.
 • türkiye'nin %65-70'ine tekabül eder ve bu ülkenin ilerlememesi için katliam,suikast ne varsa yapanlardır, cahillikleri ile övünürler, hurafelere milli ve manevi değerler derler, dünyayı kendi mezheplerinin ve ırklarının etrafında dönüyormuş sanırlar, saygı bekleyip saygısızlık yaparlar.
 • sevmediğim ve genelde az zekalılara ait olduğunu tecrübe ettiğim iki sıfattan kendisine nick yapmış, henüz gördüğüm ilk entrysi ile kendisini troll işaretlemeye karar verdiğim troll.
 • yazar olanı için (bkz: milliyetci muhafazakar)
 • taşra ve kırsal kökenlilerin neredeyse tamamının kendini tanımladığı siyasi duruş.

  teorik alt yapıları "babamdan böyle gördüm" ifadesinden ibarettir. pek okumazlar, okuyana da itibar etmezler.

  bildiğin köylüdür bunlar.