şükela:  tümü | bugün
 • milliyetçilik denilen şey her şeyden önce "ulus" olmayı ve bu nedenle de "imtiyazsız sınıfsız kaynaşmış bir kitle" olmayı gerektirdiği için milliyetçi olan kişi aynı zamanda sınıf temelli bir yaklaşım içinde olamaz. sınıf temelli yaklaşımlar da toplumu türk, yunan, alman ulusu diye değil, "işçi" sınıfı, "kadınlar", "trans bireyler" diyerek katmanlara ayırdığından bunlar arasında millet ayrımı gözetmeden her türlü ezilen ya da hakkı yenen grubu toptan sahiplenir. bu sahiplenmeye de sınıf düşmanı milliyetçiler bölücülük der, çünkü türk ulusu dediğinde bütün yığınları sömüren siyasetçiler de, patronlar da, onlar yüzünden hakları ve gelecekleri çalınan garibanlar da, tecavüze uğrayan çocuklar da birden "türk" olurlar ve bu sayede aralarında hiç bir fark ve husumet yokmuş gibi olur. milliyetçilik üzerinden bunların üstünü örtenlere sen "hayır kardeşim biz seninle nasıl aynı gemide olabiliriz sen ciğercinin kedisisin ben de sokak kedisi" deyince milliyetçiler yine sana "bölücü" diye yafta yapıştırırlar, çünkü sen imtiyazsız sınıfsız kaynaşmış kitleyi bölmekte ve aslında farklı sınıfların bu şekilde kaynaşmasının tam da sömürü düzenini meşrulaştıran bir tiyatro olduğunu göstermektesindir. milliyetçilik denilen şey sömürüyü, sömürenleri ve sömürülenleri aynı kostüme sokup, ortalığı maskeli baloya çeviren bir sahtekarlıktan başka bir şey değildir.

  milliyetçilik ırkçılığın az pişmişidir, uzun kaynatınca hepsinin tadı aynı yere çıkar. 19. yüzyıla ait barbarca bir fikir yığınıdır.
 • (bkz: #86757890)
 • atatürk milliyetçiliğinden bahsediyorsak, faşizm değildir, ırkçılık değildir, arapçılık hiç değildir.

  (bkz: #77544203)

  bu ilkeye göre, aynı vatan üzerinde beraber yaşamaya kararlı, aynı kültürü paylaşan, ortak geçmişe sahip topluluklara millet denir. türkiye cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı her birey, din, mezhep ya da köken ayırt edilmeden türk milletinin parçasıdır. cemaatlerden oluşan toplum yerine, vatandaşların akıl ve siyasal birlikteliğidir. ırkçılığa karşı çıkar, panislamizm, ümmetçilik ve panturanizmi reddeder.

  türkiye'de geçersizdir. önce 50'lerde demokrat parti döneminde başlayan amerikancı etkileşimin getirisiyle, ülkede aşırı sağcı aşırı devletçi ve aşırı islamcı teröristler yetiştirilmiştir. bunun için arabistan'dan özel olarak yeni nüfus getirilmiş, ve millet "demokrat parti'ye yakın, demokrat parti'ye uzak" diye ayrılmaya başlamıştır. bu değişimin acısını şimdi en yoğun biçimde yaşıyoruz. milliyetçilik bitmiş, ümmetçilik geri gelmiştir.
 • güncel/politik/siyasi argümanlarla milliyetçilik kavramına mana aramak
  ve dahi bulmak ahmaklıktır.

  cehalet de, bilgelik de eğitim'e muhtaç!
  eğitim ise fon'a muhtaç!
  sebil olan fonlanmış bilgi.
  sebil olmayan ise "kutsal/öğrenilmiş" bilgi.
  sahibi kutsal'ını niye sebil etsin!
  "sen" "kutsalını" yarat ki,
  dünyanı aydınlatan feneri tutan el/e köle olma!

  milliyetçiliğin kısa tarihi;
  "kutsal bilgi" = ar-ge
  ar-ge = namus-generasyon
  namus-generasyon = ahlak-gelecek!
  ahlak-gelecek = ethic
  ethic = ether!
 • günümüz şartlarında ve hatta ulus-devletler var oldukça toplumları bir arada tutabilmek için mantıklıdır.

  gelecekte ölmeye mahkumdur. cinsiyetçilik gibi.
 • chp'nin hazırladığı "türkiye seçmen raporu"na göre toplumun yüksek oranda önemsediği değer.

  http://m.milliyet.com.tr/…etcilik--siyaset-2839989/

  bilgi üniversitesi araştırması, dr. aslan yaman'ın çalışması ve yusuf ziya cömert'in geçen haftaki yazısı da yukarıdaki raporu destekliyor.

  (bkz: #87184341)

  erdoğan'ın bozkurt yapması, kılıçdaroğlu'nun "ülkücüyüm" demesi boşuna değil. onlar, ortalama vatandaşın hislerine hitap eder. ancak türk milliyetçiliği, duyguyu aşan bir bilinçtir. geçmişe bağlı, geleceğe dair ülküsü olan bilimsel desteklere sahip bir düşünce bütünüdür.

  tabii buradan asıl ders çıkarması gereken, dört eğilimli merkez (sağ) parti çabasındaki çakma asena'dır. lakin onun öyle bir derdi yoktur. mhp başarısız olsun, kâfi...
 • bugün medeniyet ve refah düzeyi yüksek olmayan, bilim ve/veya sanat adına insanlık tarihine hiçbir şey katmamış (1000 yıl önce yaşamış tiplerin katkılarının miadı doldu, üzgünüm) ülkeler ve halkların yapmasının yasaklanması gereken hede.

  başı açık kadınları taşlayarak öldüren adamlar gururla milli bayraklarını sallıyor. saman ithal eden ülkenin vatandaşı biz üstün ırkız diye geziyor. trajikomik.