şükela:  tümü | bugün
 • "ırkçılık veya faşistlik bir çocukluk hastalığıdır" şeklinde söylenirse isabet bulacak olan fakat mevcut haliyle doğru olmadığını düşündüğüm vecize.
 • ideolojiyi patolojik sanma durumunun kelimelere dökülmüş hali. su çiçeği, kabakulak gibi çocukluk hastalığı addedilen milliyetçilik'ten birkaç sayfa öncesine komünizm, aşırı dincilik, muhafazakarlık gibi şeyler de koyalım arzu ederseniz, hepsine de bkz döşenelim, (bkz: frengi) (bkz: bel soğukluğu) (bkz: aids)

  *
 • ingilizcesi «nationalism is an infantile disease, the measles of mankind.» olan einstein sozu.

  turkcesi asagidaki gibi olan bir yazidir.

  "milliyetçilik bir çocukluk hastalığıdır. insan ırkının kızamığıdır.

  eğer bir adam bir marşa ayak uydurup, emir altında neşe içinde yürüyebiliyorsa, benim gözümde beş para etmez. kendisine yalnızca bir omurilik yetebilecekken yanlışlıkla kocaman bir beyin sahibi olmuştur. uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir.

  emirle gelen kahramanlıktan, bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nasıl da nefret ediyorum. ben savaşı öylesine tiksinti verici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi parçalayıp yok ederim daha iyi...

  benim anlayışıma göre, savaşta adam öldürmek cinayetten başka bir şey değildir. aynı zamanda hem savaşa hazırlanıp hem de savaşı önleyemezsiniz.

  yalnız bir pasifist değil, militan bir pasifistim. barış için savaşmaya gönüllüyüm. insanların kendileri savaşa gitmeyi reddetmediği sürece hiçbir şey savaşı durduramaz." (kaynak: http://www.radikal.com.tr/…ir-demenin-hayri-780405/)

  karsit bir gorus olarak (bkz: si vis pacem para bellum)
 • ergenlik yıllarında ise;

  (bkz: milliyetçi milf partisi)
 • düsünür; fransa'da doğmuş bir çocuktan bahsediyor olabilir.
 • doğru bir önerme.
  ben 17 yaşımda 13 sene evvel sıkı bir milliyetçiyken milliyetçiliğin gereksiz bir şey olduğunu anlamıştım.
  kelli felli adamların hala bu zihniyetle siyaset yaptığını görmek insanı ülkeden soğutuyor.
 • (bkz: albert einstein)'ın sözü. kesinlikle doğru bulduğum bir söz. öyle ki insanlar " ağaç yaşken eğilir" misali küçük yaşta aile ya da toplum tarafından düşünceler aktarılır. mesela şöyle diyelim. bizim milletimizde herhangi birinin ermeni ya da yunan halkına karşı nefret içerme olasılığı kaçtır? oysa şu an bu kadar büyük nefret ettirecek bir şey yaptıkları yok. bunun gibi.
 • gündem sayesinde her gün daha fazla tasdiklediğim söz. özgürce, barışçıl bir şekilde yaşamak varken savaş çığlıkları atanları asla anlamadım. çocukluktan empoze edilerek bu hale geliyorlar. bu sözü haziran gibi genius dizisini izlerken öğrenmiştim. ülkede yaşananlar bu söze o kadar bağlı etti ki anlatamam.