şükela:  tümü | bugün
  • milliyetçilik dindar, ulusalcılık laiktir.
    milliyetçi müslüman, ulusalcı türktür.
    milliyetçi der ki; şehitler ölmez vatan bölünmez, tekbir, allah-u ekber! türksen övün, değilsen itaat et.
    ulusalcı der ki; mustafa kemal'in askerleriyiz. çıktık açık alınla. türküm, doğruyum, çalışkanım.

ben tengrici türkleri tutuyorum ama.
    türkçü tengriciler değil, tengrici türkler.
  • ulusalcılar yalandan müslümandır ne aq ahahhahahahahahahas
  • millet ve ulus kavramlarının anlamlarını bilmeyen yazar saçmalıkları.
  • ben tam olarak çözemiyorum ve gerçekten bilgisi olanlardan öğrenmek istiyorum.
  • en basit tabiriyle milliyetçilik sağa ulusalcılık sola yakındır.
  • ulusalcı anti emperyalisttir. tam bağımsız türkiye der, milliyetçi anti emoperyalist görünür, ama emperyalizme göbekten bağlıdır.
  • milliyetçilerin var olduğu toplumun dini inancını daha sahiplenici tutum gösterdiği biliniyor. ulusalcılar ise paydayı daha büyük tutup, sadece etnik olarak birlik olmanın vurgusunu yapmakta. dolayısı ile birbirlerinden en önemli fark din ve inançtır.
  • milliyetçilik : ne mutlu türk olana
    ulusalcılık : ne mutlu türküm diyene

edit: üzgünüm ama millet ve ulus kelimeleri etimolojik olarak aynı kökene dayanmıyor arkadaşlar. bir yazar arkadaşımla gerçekleştirdiğim yazışma sonrasında belki aynı algıya sahip başka kimseler de vardır diye kelimelerin kökenleri ile ilgili bu bilgiyi buraya da eklemeye karar verdim.

ulus kelimesi ilk türkçe sözlük olan dîvânu lugâti't-türk'te ülüş ya da uluş olarak yer alır ve kent anlamına gelir. bu kelime zaman içerisinde kentlerin büyümeye başlaması ile birlikte ülke anlamına evrilmiştir.

millet kelimesinin kökeni arapça "milla" köküdür. bu kelime; din, töre, bir din ve töreye bağlı cemaat anlamına gelir ve türkçede de 19.yy sonuna kadar bu anlamı ile yer almaya devam etmiştir. fransızca nation kelimesinin karşılığı olan millet kelimesinin kullanımı ise fransız ihtilalinden sonra oturmaya başlamıştır.

konu ile ilgili daha bilgili arkadaşlar eminim vardır, bilgilendirme ve görüşlerinize açığım.

sevgiler, saygılar
  • milli egemenlik yerine ulusal egemenlik demek zorunuza mı gidiyor?

kötünüzden terim uydurmayın! onun bunun dolduruşuna gelmeyin.

millet=ulus
    milli=ulusal
    milliyetçilik=ulusalcılık

ben demiyorum. tdk.gov.tr diyor.

ilk yazılanlar arapça, ikinciler türkçesi. seçin birisini.
  • sdfghj isimli arkadaş güzel özetlemiş. ek olarak, ulusalcılık fransız anlayışıdır. milliyetçilik ise tam olarak olmasa da alman anlayışıdır diyebiliriz. hitler dönemindeki "kişi ben alman'ım diyebilmek için bilmem kaç göbek atası alman olmalı" anlayışı milliyetçi bakışın örneğidir. ulusalcı bakışta sizin göbeğinizin nereye gittiği önemli değildir. siz kendinizi tanımlanan üst kimlik millete ait olarak görüyor ve size sunulan dil, kültür vesaireyi benimsiyorsanız siz de o ulustansınız. milliyetçi bakışta ise hakim etnik unsurun diğerlerine tahakkümü söz konusudur. hakim unsur sizi dışlayabileceği gibi, sevip bağrına da basabilir. diğer etnik unsurlar tamamen hakim unsurun inisiyatifindedir.

edit: bu yazdıklarımdan anlaşılabileceği gibi, milliyetçilik ulusalcılığın bir nevi alt kümesi gibidir. yani bir ulusalcı aynı zamanda milliyetçidir de (laik olması şart değildir sanıyorum.) ama bir milliyetçi ulusalcı bakışı benimsemeyebilir. -edit sonu-

ülkemizde milliyetçi bakışın din sosuyla gelmesi mevzusu ise meşrutiyet yıllarından kalma, bazı dönem türkçülerinin, türk milleti bilincinin islam sayesinde korunduğu fikri sebebiyledir.
    edit 2: gördüğüm lüzum üzerine, "dönem milliyetçileri" tabirini "bazı dönem türkçüleri" olarak değiştirdim. ayrıca bu mevzuda gösterebileceğim tek bir kaynak yok maalesef. bu tezim, dönem yazılarını okuduğumda anladığım bilinçten ibarettir. -edit sonu-

bu bağlamda söylemek istediğim bir şey daha var: türk ulusalcılığı, osmanlı devleti'nde namık kemallerle başlayan osmanlılık anlayışının, bir milletin kimliğine tam olarak bürünmüş, modern ve daha laik hali gibidir.