şükela:  tümü | bugün
 • 28 ekim 312 tarihinde konstantin ve maxentius arasında tutulan ve tiber nehrinin en önemli geçiş noktalarından biri olan milvian köprüsü üzerinde tam bir katliama sahne olduğu eusebius gibi dönemin tarihçileri tarafından belirtilen savaş.

  bu savaşın tarihi olarak en önemli yanı diocletianus'un başlattığı tetrarşinin daha 30 yılını bile dolduramadan sona ermiş olması olsa da zannımca esas kritik yanı, konstantin'in hıristiyanlığa geçişini ve peşi sıra imparatorluğun yönetimini doğuya taşımasını hızlandırmış olmasıdır. zira, maxentius korkunç bir stratejik hata yapıp az sayıda ve hızlı hareket eden konstantin ordularını köprüde sıkıştırmayı değil de şehir girişinde karşılamayı akıl etseydi belki de hıristiyanlık bugün sahip olduğu önemin çok uzağında kalacak ve paganizm halen geçer akçe din olacaktı.

  bu savaştan sadece 164 yıl sonra ravenna ve roma'yı ciddi şekilde istila ederek batı imparatorluğunu tamamen yok eden got ve vandal kabileleri, belki de ilerleyen yıllarda hıristiyanlığı kabul edip papa cenaplarının elinden taç giymeyecek ve tarihin akışı çok farklı seyredecekti; kimbilir.
 • sözlükte başlığının bile zar zor bulunmasıyla şaşırtmış, içinde resmi olarak sayıca sıfır hıristiyan savaşmış olsa da, hıristiyanlık açısından belki de tarihteki en önemli savaş.

  lactantius'a göre, eğer konstantin, savaştan bir gece önce rüyasında bulutların arasından kendisine zaferi simgeleyen bir haç görmeseydi ve tüm lejyonunun kalkanlarına bu haç motifini* çizdirmeseydi sayıca az olan orduları belki de tarumar edilecek ve maxentius, imparatorluğunu ilan edecekti. belki bizantion şehri asla konstantinopolis'e dönüşmeyecek, batı roma daha uzun yaşayacaktı. iznik konsili'ne uzanan yol asla olmayacak ve hıristiyanlar belki de takribi 300 yıldır görmekte olduklarını iddia ettikleri zulümleri görmeye devam edeceklerdi.

  koskoca kutsal bilgi kaynağı ekşi sözlük bünyesinde bu savaş hakkında sadece bir (1) entry girilmiş olması hakikaten inanılmaz.

  bu arada seneler sonra gelen notumu da ekleyeyim; zirâ bazı tarih bilgilerine güvendiğim sözlük yazar ve okuyucuları "sayıca sıfır hıristiyan" ifadesine biraz takılmışlar. "diocletianus kıyımı" adıyla bilinen ve m.s. 302 ilâ 311 seneleri arasında roma imparatorluğu bünyesineki hıristiyan toplulukların sindirilmesi ve hatta yok edilmesini amaçlayan eylemlerin sonucunda ordunun içerisine roma'nın pagan tanrılarına küçük ya da büyük bir adak sunmadan kimsenin alınmadığını hatırlatmak isterim. öyle ki; bu dönemde bu şekilde adaklar verip orduya giren, ancak daha sonraki senelerde yeniden hıristiyanlık inancına dönenler sebebiyle olmasa da onların büyük bir kısmını oluşturduğu donatizm tartışmaları da bu savaş özelinde dikkatlice değerlendirilmelidir.
 • istanbul ya da konstantinopolis şehrini kuracak büyük konstantin ile maxentius arasında cereyan eden savaş.
  hep anlatılır, konstantin (ya da konstantinus) rüyasında isa'nın isminin latince görünümlerinden olan chi ve rho (ki ve ro) harflerini görür ve bundan zafer kazanacağını yorar.
  askerlerinin kalkanlarına bu işaretleri çizdirir ve savaşa öyle girer.
  savaş konstantinus kuvvetlerinin galibiyeti ile sona erer.
  bu savaş sonunda konstantin, tek başına roma imparatoru olur.
 • efsaneye göre konstantin savaştan önceki gece göklerde olağanüstü bir şeyler görür. ayrıca ilahi bir ses ona, gördüğü işaret ile zafere yürüyeceğini söyler. konstantin’in ne gördüğünü tam olarak bilmiyoruz. ama bildiğimiz şey, sabah uyanınca askerlerin kalkanlarına ve kendi miğferine “xp” işaretini çizdirir.
  pagan inancına sahip olan, savaşlarda mars‘tan yardım isteyen roma askerleri başta bu duruma hoşnut olmazlar ama savaştan zaferler ayrılınca fikirleri yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır.
  xp işaretiyle ilgili olarak: (bkz: khi rho haçı).
  konstantin’le konuşan ilahi sesle ilgili olarak: (bkz: in hoc signo vinces).