şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda reklamları abartarak kendinden soğutan yarışma programıdır.
 • sorularının -en azından bir kısmının- hazırlığında ciddiyetsizlik sezilen yarışma programı. hemen bir örnekle izah edeyim:

  dün akşam (22.09.2011) yayınlanan programda şöyle bir soru vardı: "iyi bir baklava kaç kattan oluşur?" evet, soru buydu. şıklar ise -hepsini doğru hatırlamıyor olabilirim- 15, 30, 35, 40 olarak verilmişti. doğru yanıtın 40 olduğu söylendi. benim anlamadığım sorunun cevabı için hangi kaynağın referans alındığı? dünya baklavacılar federasyonu ortak bildirgesinin mi, antep'in en yaşlı ustasının mı, yoksa komşu mübeccel teyze'nin mi? nedir?
 • genel anlamda serveti 1 milyon dolari bulanlar icin kullanilir bu ünvan. dünya capindaki milyoner sayisi krizden once, 2006 yilinda 9.5 milyonken, krizden sonra 2010 yilinda bu rakam 10,9 milyona cikmis.
  kaynak: brand eins 9/2011 sayisi

  (bkz: gelir adaletsizliği)
 • milyon tane erin dizilmish hali
  cumle ichinde kullanalım :
  "aaa anne bak milyoner"
  "evet yavrum bu 23 nisan chunku neshe doluyor insan"
  "ne ilgisi var anne"
  "sus bakiiiiiiim sen"
  "peki"
 • bir ekonomik siniftan diger bir sinifa atlamanin esas olarak alindigi aile oyunu.
  bunun icin gerekenler, belirli bir parasal birikim (her tur bir miktar maas alirdiniz), klup uye karti (hamili kart yakinimdir) veya diploma (egitim de ise yarardi o zamanlar) ve uc adet farkli kartti. yani serbest piyasa ekonomisine de katkida bulunmaliydiniz. oyle paralarin ustune yatmak yok..
  bir de "zenginle evlilik" kismi vardi ki, o biraz basa bela bir bolumdu.. elinizde hicbir sey olmasa da, zenginle evlenip bir ust seviyeye cikabilirdiniz. ama tabi eger bosanma kutusuna yukarida denk gelirseniz oyle feci bir para cikardi ki cebinizden, borc senetlerini odemekten elinizde avucunuzda birsey kalmazdi.
  bir de ust uste iki defa evlenip (bosanmadan) milyonerlige ulasmak gibi bir ihtimal vardi.

  cok guzel bir oyundur.
 • oldukça absürd diyalogların geçtiği atv de yayınlanan ve kim 500 milyar ister adlı yarışma programının ufak bir format değişikliği ile yenilenmiş hali ki bu programdaki yardıran absürd diyaloglardan biri şudur:
  iki yakın arkadaşın ki birisi bir diş hekimi birisi de bir şirketin genel müdürüdür, genel müdür olan bey efendi 2005 ve 2006 yıllarında yılın futbolcusu ödülünü kimin aldığı sorulunca*, bu soruya cevap olarak şahsının futbol ile alakası olmamasını bahane göstererek torunumun adı sarp yanıt c olsun şeklinde bir cevap vermiştir.
  (bkz: dam ustunde saksagan vur beline kazmayi)
 • eskiden parayla oynayan (!) kişiye verilen ad.
 • şimdilerde her an mağdur olabilecek hatta kimi zaman gariban tanımlaması alabilen para oyuncağı kişi
 • eskiden öle bi oyun vardı.monopolun yerli versiyonu.