şükela:  tümü | bugün
 • deha urunu bir savunma silahi. korfez sava$inda me$hur olmustur. sistem teoride basit, verimli i$lemesi acisindan son derece kompleksdir.
  bir gozlem radari, bir kontrol unitesi ve fuze launcher'indan olu$ur. radar araciligi ile yerden kalkan dusman fuzesi ve fuze yolu algilanip hesaplanir. radar dusman fuzeyi takibe alir ve degisen koordinatlari kontrol unitesine gecer.
  patriot fuzesi firlatilir. fuze kati yakit kullanan, hizli ve manevra kabiliyeti yuksek bir uzaktan kumandali ucak gibidir. radar dusman fuzenin verilerini kontrol unitesine es zamanli gecer, bu unite de kalkmi$ fuzeyi dusman fuzeye dogru yonlendirilir.
  patriot uygun bir mesafe rakip fuzeye yaklasinca patlar, icindeki parcalar, rakip fuzeye havada carpar ve imha eder.
  ayrica (bkz: tomahawk cruise missile)
  artik modalari gecmistir. yerlerini israil yapimi "arrow" serisi fuzelere birakiyorlar.
 • ateşleme kodunda yapılan bir floating point bugı yüzünden körfez savaşında israilin bir kaç adet scud yemesine sebep olmuştur
 • natonun vermeye yanaşmaması sonucunda türkiye'nin hollanda'dan kiralayacağı roketsavar roket.
 • savaşla alakası olmayan hollanda da olupta, daha 91'de dibinde füzeler uçan ve milli savunma diyip başka bişey demeyen memleketimde nasıl bulunmadığını anlayamadığım savunma oyuncusu.
 • asıl olarak uçak vurmak için geliştirilmiş, füze vurduğu pek görülmemiş sistem. yeni versiyonlarında çok güzel yazılımlar var, scud mcud kaçırmaz diyorlar, doğru mudur bilinmez. ayrıca (bkz: arrow)
 • körfez savaşında scud füzelerine karşı geliştirilen füze
 • savaş esnasındaki performanslarına bakarak kesin bir yorum getirebiliriz ki: bu füzeler en yakındaki hareketli metal objeye yönlendirilmektedir.
 • füze savar sistemi... iki adet ek radar ünitesi ile birlikte çalışıyor... ilk radar gelen füzeyi buluyor ve ek bilgilerler birlikte bilgisayara gönderiyor... bilgisayar 4 saniye füzenin hızını ve rotasını belirliyor... füze rampasına bu bilgiler gidince podlardaki özel bi laser pointer ile bu rotaya doğru yöneltiliyor... sanıldığı gibi güdümlü değil sadece laserin havada çizdiği hat üzerinde hareket edebiliyor... hedefi bulmazsa kendi kendini uçuruyor...
 • rus yapımı s-300 ve s-400 füzelerinin yanında çocuk oyuncağı gibi kalan füze savunma sistemleridir. aslında füze savunma sistemi bile değil, uçak savunma sistemi yani gelişmiş bir uçaksavar bataryasıdır ama hadi ayıp olmasın diye füze savunma sistemi diyelim biz buna.
  özelliği ise yaklaşan hedefi 100 km uzaktan tesbit edebilmesidir. ateşlendikten sonra irtifası 10 km, menzili 70km'dir. bu mesafeyi 15- 20 sn. içinde kateder ve hedefi bulabilmişse yokeder. her seferinde sadece bir hedefe kilitlenebilir. fakat bu sayı yeni modellerde üçe çıkarılmıştır.

  rus yapımı dördüncü kuşak s- 300'lerin irtifası 27 km, menzili ise 150 km'dir. bu mesafeyi 8-10 sn. arasında kateder ve hedefi yokeder. aynı anda 6 hedefe kilitlenebilir ve füze gönderebilir. hedef algılama menzili 400 km'dir.

  beşinci kuşak olarak tanımlanan s- 400'ler ise aynı anda 12 hedefe kilitlenebilme özelliğine sahiptir ve saniyede 2.800 km hızla giden hedefleri yokedebilmektedir. hedef algılama menzili 600 km, irtifa 50 km, menzil 700 km'dir
 • körfez savaşı zamanı, diyarkbakır merkez bağıvar köyünde, öğretmen ailesi ile yaşayan 7 yaşındaki bendenizin koruyucu füzeleridir. çocuk olunca daha çok korkuyor insan, sabah uyandığında tv'de savaş haberleri izleyen annesini görünce ve bu haberlerin bizi de ilgilendirdiğini farkedince tedirgin oluyor. işte o zamanlarda, saddam'ın scud'larına karşı, benim patriot'larım vardı. ismi bile iyi gibiydi. scud kötü, patriot iyi. evimize scud füzesi düşemez, çünkü partiot'lar havada vuruyor onları. bu sayede kafa rahat, koşturuyordum köyün sokaklarında. herşey ne kolaymış o zamanlar, kafada iyiler ve kötüler birbirine girmemiş henüz.