• şöyle bir hikayesi vardı torun öke'nin kendi ağzından dinlediğimiz.
    - bir gün nişantaşı'nda dedemin adının verildiği sokakta arabamı park ediyorum. meğer yasak yermiş. polis geldi. böyle park edemezsin dedi. ben de acelem var, hemen dönücem zaten dedim. polis de 'beyfendi babanızın sokağı mı böyle bırakıp gidiyorsunuz arabayı' dedi. ben de kimliğimi çıkarıp ismimi gösterdim ve 'hayır babamın değil benim kendi sokağım' dedim."
    (bkz: yerlerdeyiz)
  • kızı için yaptıklarıyla gözlerimi doldurmuş güzel insan. diyecek başka kelime bulamadım.
  • iyi bir insan olmasının yanında, iyi bir babaymış... helal olsun.
  • sayılı itiraf etmiş masonlardan. bu denizin suyu nerden geliyor diyenlerin inadına çıkıp açıklamıştır.
  • dedesinin adı da mim kemal öke'dir. (yoksa torununun adı da mim kemal öke'dir mi demeliydim?)

atatürk'ün doktorudur ve masondur dedesi.

kendisi ise milliyetçi muhafazakar bir muhterem olarak, hacı amcaların hacı teyzelerin paralarını sedalara, gülbenlere, serenlere ve diğer bilumum nadide türdeşlerine basan enver abimiz ile pek sıkı fıkıdır.
  • kendisinden ders almış ( 2 dönem türk dış politika tarihi ) bir başka kişi olarak; gotcha'nın dersi ayri,muhabbeti ayri zevklidir yorumuna sonuna kadar katılıyorum ve şunu altını çizerek belirtmek istiyorum : kendisinin en göze çarpan özelliği ilmine, ününe ve ünvanlarına rağmen kompleksli,bencil hoca yada insan modelinden oldukça uzak, gayet hoşgörülü, mütevazi,sempatik, enerji dolu ve çevresine bunu yayan, öğrencilerini müthiş derecede dersine adapte edebilen ve onları bilgi,öğrenme konusunda motive etmeyi çok güzel başarabilen, güzide bir türk bilim adamıdır.

tercüman gazetesinde 2003-2006 arasında yazdığı köşe yazılarına ulaşmak isteyenler için adresi : http://www.tercuman.com.tr/…=9999&tarihxx=2003&id=3

son olarak kısa bir biyografisini yazalım :
    1955 yılında istanbul’da doğdu. 1973’te robert kolej’den mezun olduktan sonra ingiltere’ye giderek, cambridge’de iktisat ve tarih fakültelerini bitirdi. sussex (ma), cambridge (m. phil) ve istanbul (ph. d.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yaptı. boğaziçi üniversitesi’nde 1984’de doçent, 1990’da profesör oldu. aralarında ingilizce, arapça ve urduca olmak üzere türk dış politika tarihi kapsamında yirmi kitabı vardır. öke, birleşmiş milletler (1979) ve trt’de (1983-89) danışmanlık yapmıştır. üç romanı, ayrıca çeşitli tv belgesel, drama ve tartışma programları olan öke, evli ve iki çocuk babasıdır.
  • babadır, hem de süper babadır. önce vicdanından sonra da ellerinden öptüğümdür.
    nedeni için;
    (bkz: nazlı öke)
  • benim için kredi kartıdır bu isim. ben mi yanlış hatırlıyorum bilmiyorum ama sanki eskiden gazetelerdeki kredi kartı reklamlarında kartın üzerindeki isim hep mim kemal öke olurdu. ya da ben uyduruyorum işte.
  • bir organizasyonda kizilderili kiliginda, kizilderili dansi yapmis; tevazusuna hayran birakan profesor
  • show tv'de sunduğu petekli yarışmanın adı haydi bastır'dı.
hesabın var mı? giriş yap