şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mimarlar odasi karari geregi 2012 yili icin 1950 tl olmasi gerekmektedir.
  • tmmob kararı ile min 1950 tl olarak belirlenmesine rağmen uygulamada 1000-1200 tl arasından başladığını da görülen maaştır.
  • denilen rakamlarla kıyaslama yaparsak bir ameleden az para kazanan mimardır.bugün vasıfsız bir amele 70 lira günlük yevmiye, usta boyacı , alçıpancı 100 lira almaktadır.günümüz şartlarında mimarların mesai fazlalağı olsun proje yetişecek aman pazarda çalışın olsun eşşek gibi çalıştırıldığı düşünülünce bir ameleden daha ucuza çalışmaktadır.
    genç mimarlar dirayetli olun siktirmeyin kendinizi, ben 4 yıl önce işe girdiğimde 2bin lira maaş ile başladım ayık olun.
  • mimarlar odası her zaman ki gibi kararlar alıp ötesini düşünmeyecektir.çok faydalı !!!!! bir kurum olduğu için ancak alabildiği bu kararla övünecek,uygulamalar onu ilgilendirmeyecektir.yapabildiği tek elle tutulur olgu eleştirmek olan bu kurumun iş kendini eleştirmeye gelince saldırganlaşıp eleştirdiği kurumlara benzemesi mimar maaşı kararının ne kadar boş beleş bir karar olduğunun kanıtıdır.he ya ben de karar verdim mimar başlangıç maaşı 2500 tl olsun,daha etkili olacağından eminim uygulamada!!!!
  • şarap parası olarak anılır.
  • yeni başlıyanlar için kendi başına yaşamak için gereken maaşın yarısına bile yaklaşamayan maaştır. (oturulan evi kendine ait olmadığı ve kendine ait bir araba olmadığı düşünülürse)
  • hali hazırda tercih yapacak gençlerimiz de doluyken sözlükte, çevremde gördüğüm kadarıyla tespit ettiğim ve aktarmak istediğim maaş.

öncelikle çalışmak istediğiniz sektöre göre bunun değiştiğini belirteyim. yani mimar mezun olduktan sonra şu kadar alır diye bir kaide yok. özelde mi çalışıyorsun devlette mi, büro başında mısın yoksa şantiyede mi, patron musun yoksa patronun altında çalışan mı ?

mimarlık gerçekten çok zor bir meslek okurken de çalışırken de. bu bölümden mezun olan kişi istiyor ki haklı olarak, çektiğim çileye deysin türkiye ortalamasının üzerinde bir maaş alayım. gel gör ki hayat çok acımasız. ama türkiye daha da acımasız.

ben henüz bir mimar adayıyım ve okulumun bitmesine daha bir sene var. gerek mezun olmuş arkadaşlarımdan gerekse 2 senedir yaptığım stajlardan öğrendim ki; ilk sene mimarlığı kazanıp da çok başarılı yapılar yapmak isteyen, paraya para demeyeceğini düşünen hayalperest öğrencilik kimliği, okulun bitmesine ramak kaldığında acaba iş bulabilecek miyim, sigortamı yatırırlar mı, pazar günleri de çalıştırırlar mı acaba gibi düşüncelerin, beyni meşgul ettiği bir sürece doğru evrilmeye başlıyor. aslında bunu mimarlıkla sınırlamak doğru değil. üniversiteye başlayan, yeni yaşamına adım atan her umut dolu öğrencinin ortak hayatı bu.

yeni mezunlardan başlayalım. yeni mezun olmuş bir mimarın alacağı max para 1500 tldir. 2000 tl vereni varsa da ben duymadım. peki bu maximum para neye göre belirleniyor? autocad, photoshop, iyi-kötü bir de üç boyut bilmek şart. sadece autocad bilen mimar istemiyor işveren. yoksa adam gider sadece autocad bilen ama daha az maaşla çalıştırabileceği 2 yıllık bir tekniker alır. sadece autocad bilen teknikere, mimardan daha fazla maaş verildiğini de duydu bu kulaklar da neyse.

geçen sene iyi bir şirkette şantiye stajımı yaptım. konteynırın içinde büroda çalışan mimarın maaşını söyleyim. üstelik bu adam mimar sinan mezunu 40 yaşında. bu yaştaki bir adamın çoktan kendini geliştirmiş, bir şirketin başında olması gerektiğini düşüyorsanız çok fena yanıldınız. adam 2500 tl maaş alıyor. üstelik pazar günleri de çalışıyor. patron sürekli gelip adamı azarlıyor. hafiften inşaat mühendislerine de selamım olsun. şantiye de yeni başlayan saha mühendisleri 1300-1500 arası alıyor. üstelik bu adamların pazar günleri olmadığı gibi akşamları beton dökümlerinin başında da bu mühendislerin kalması isteniyor. şantiyede çalışan işçi günlük 100 lira yevmiyeden aylık 3000 tl maaş alıyor. yanlış anlamayın alsın adamcağız hakkı tabii sıcağın anlında çalışmak kolay değil. ama bir mimara mühendise bu ülkenin beyinlerine kıymet verilmediğini anlatmak istiyorum.

ankarada çok büyük bir avmnin tasarımını yapan odtü mezunu bir mimar, avmnin kule katında kendine bir ofis tasarlamış ve 33 çalışanıyla birlikte projelerini burada yürütüyor. burada staj yaparken kendi kafamdan yaptığım bir hesapla çalışanla patron arasındaki farkı belirtmek istiyorum. burası iyi bir şirket yani türkiye ortalamasının üzerinde olanaklara sahip diyebilirim. çalışanlarına daha iyi maaş sunan, hafta sonu tatili veren ve her yıl yazın çalışanlarını, birbiriyle kaynaşması açısından yurtdışına çıkaran ve tüm masrafları karşılayan bir patrona sahip. çalışanlar tahmnimce 2000-3500 bin tl civarında maaş alıyorlar (niteliğe göre değişiyor). üstelik bundan tüm çalışanlara her ay yemek için verilen 500 tlik kredi kartı hariç. peki bu patron ne kadar alıyor? ortalama 2500 den 33 çalışanına her ay maaş verse 80000 bin tl para eder. yemek parasını katmadan. peki siz bir işveren olsanız çalışanlarınıza kazancınızın yüzde kaçını verirsiniz? heralde en az yüzde 50 sini cebinize alırsınız. ofisin elektirik parasıydı lisanslı ürünlerin parasıydı bilmem ne parasıydı derken adamın cebine aylık 170000 tlden fazla para giriyor. onlar da mimar bu adamda mimar. sizin hangisi olacağınız şansla alakalı sanırım.

son olarak biraz da devlet maaşlarına değinmek istiyorum. devlette mühendis ve mimarlar teknik eleman sayıldıkları için en düşük kurum maaşı 2600den başlıyor. 3000 i geçen yerler de var. belediyeler 3500 civarı kadar veriyor. gerçi devlette siyasetle iş yürüttüğünden en az huzuru olan yerler de belediyelerdir onu da belirteyim. hafta sonu tatilleri, akşam en geç 5- 5buçukta çıkmalar( vakıflar genel müdürlüğü 6 sanırım), iyi bir şefe denk gelinirse hafta içi utanıp sıkılmadan izin alabilmeler, maaşın tam vaktinde yatması, sağlık sigortası gibi avantajları da mevcuttur devletin.

asgari ücretle geçim yapan insanlarımız varken ben mimar maaşının türkiye' de bir çok mesleğe göre daha iyi olduğunu düşünüyorum.

nerde çalışırsanız çalışın aldığınız para ananızın ak sütü gibi helal. siz utanmayın. o kadar uykusuz kalıp 4 yıl (6- 7 bile olabilir) saçını ağartan mimarlara mühendislere haketmediği maaşı veren, asgari ücretle geçim yaptırmak zorunda bırakan, kendi eli ayağı yokmuş gibi çalışanlarına büroda temizlik yaptırıp, çay getirten özel şirketlere boyun büktüren devlet utansın.
  • yeni mezun olarak, piyasa mimarlarının yanında 1200 tl gibi bir maaşla - hatta bedava?! - çalışmayı kabul ederseniz, ancak o parayı hak edersiniz zaten, hiç kusura bakmayın.

şimdi öncelikle, türkiye'de her alanda olduğu gibi burada da para kazanmak ve şeref ters orantılıdır. ideolojiden uzak, derdi cebe hep daha fazla para indirmek olan piyasa mimarları size yeni mezun olarak ancak hangi projeye dahil olduğunu dahi bilmediğiniz kapı doğrama detayı çizdirir. bunun da size katkısı hiçbir şeydir. sırf etrafta 'şu istanbul'un ağzına en son sıçan gökdelen var ya? onun mimarının ofisinde çalışıyorum' demek için yapmayın böyle şeyler, rica ediyorum.

diğer yandan çalışan sayısı 2-5 arasında değişen ofisler vardır, başlamak için en doğru yerler buralardır, inanın. nedenlerine gelecek olursak:

1. ilgilenirler. anlamadığınız her detayı, kanunu, tasarım yaklaşımını anlatırlar. programlarda takıldığınız noktalarda yardım bulursunuz.

2. projenin tümünde yer alırsınız. avan projeden uygulama projesi çizimine kadar. hatta şantiyeyi de üstlenen bir ofis ise, oraya da götürürler.

3. özel bir nedenden dolayı izin istediğinizde sıkıntı yaşamazsınız. paranızı kesmeye de kalkmazlar bu yüzden.

4. ilk görüşmede maaş konusu açıldığında 'ne verirsen abi' diye yaklaşmazsanız, hak ettiğiniz parayı alma olasılığınız çok yüksek.

5. saçma sapan dedikodular dönmez, samimidir.

6. piyasayı öğrenirsiniz, böylelikle ileride daha büyük bir yerde çalışmak istediğinizde ezilmezsiniz, nerede duracağınızı öğrenirsiniz.

öğrenciyim, okulumun 5. senesi, uzattım ve bu yaz çalışmaya başladım. part time çalışıyorum, okul başladığında 4.5 gün gidiyordum ofise, zor geldi 3 güne indirdim. 1100 tl alıyorum, çalışma saatlerim azalınca da değişmedi. 9-6 çalışıyoruz, 9 buçukta gidince veya 5.30'da çıkınca sorun yaşamıyorum. önemli olan deadline olduğunda projeyi yetiştireceğiniz güvenini vermek. bu durumda gerekirse mesai de kalınır. ancak bu mesai olayı çok sıksa, o zaman yine hakkınız yeniyor, 3 kişinin yapacağı iş 1 kişiden isteniyor demektir. kabul edilmemeli, yeni çalışan alınması gerektiği söylenmeli. böyle şeyleri kabullenen çıktıkça iyi şartlarda bir iş bulmak zorlaşıyor elbette. rica ediyorum kabullenmeyin.

yeni mezun bir mimarın hak ettiği maaş en az 2 bin tl'dir. bence 2200 hatta. bulmak imkansız değil. geliştirin kendinizi, iyi bir portfolyonuz olsun ve görüşmelere kendinizden emin gidin. gerisi gelecektir.