şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #22597763)
    (bkz: #18825245)
    (bkz: #17631454)
    (bkz: #18807376)
  • boğaz köprüsü sallanıyor. bunu bilin. sonra çok pis taşşak mevzusu olursunuz.
  • tabi öncesinde mimarlık öğrencisi olmanız gerektiğini unutmayın.
    (bkz: mimarlık öğrencisi olmak)
    bonus olarak;
    (bkz: mühendis mimar savaşları)
  • ailenizde inşaat işi ile ilgilenen yoksa , ailenizin maddi gücü ve çevresi bir süre piyasada tutunana kadar sizi desteklemeye yetmiyorsa, uykuyu seven biriyseniz,büyük inşaat şirketlerinde tanıdığınız yoksa "bok yiyip mimar olmayınız" şeklinde verilebilecek tavsiye.

şöyle bir çalışma skalası vardır:

-0 öğrencilik zamanı : hayvani ozalit&maket masrafı+özellikle ellerde kesik biçikler+kahve bağımlılığı+göz altı morlukları&bakımsızlık&asosyallik+bol mesai
    0-5 yıl arası : düşük maaş+yol yok+ssk yok+yemek yok+bol küfür eleştiri vs , hayattan soğumak+bol mesai
    5-10 yıl arası : ortalama maaş+şanslıysan yarım sigorta+dandik yemek+arabayla eve bırakılma+küfür eleştiri+her an kovulma korkusu+bol mesai
    10+ : iyi maaş+özel sigorta+araba verilir+300 tl yemek fişi+istediğine küfür edebilme şansı+bol mesai

ortak payda bol mesaidir.kısaca çok sevmiyorsanız girmeyin hiç yol yakınken bilgisayar ile ilgili birşeyler okuyun zira 10. seneyi göremeden sektör değiştirilir veya intihar edilir genelde ...
  • kendi iş yerinizi açabilecek derecede çevreye sahipseniz ya da çok iyi tasarım yaratma yeteneğine sahipseniz seçin bu mesleği. çevreniz varsa zaten iş gelir. ama tasarım yeteneği varsa, gireceğiniz yarışmalardan ve çalıştığınız yerdeki yaptığınız iyi işlerden uzun vadede kendi reklamınızı yapmış olacaksınız ve bu sayede çok daha iyi bir yere gelebileceksiniz.
  • evladınız olursa, hukuk okumasına izin vermeyin, yoksa kahrolursunuz.

hukukçuyum ordan biliyorum.
    bir fakülte 8 senede bitmez mi anasını satayım? bitmiyor işte.
    kel kaldı benim peder. dişleri falan da döküldü. bu sene de bitmezse okul, sanırım çükü falan da kuruyup düşecek kederden.
    hayırlısı.

zöge: babam seri eksiledi zaar.
  • olmayın...
  • mimarlık diğer tüm mesleklerin aksine skalası oldukça geniş bir meslektir, ister projeci olursun, ister şantiyeci, ister maketçi, ister 3boyut çizimci, ister yarışmacı, ister ister ister... devlette olmak en iyisi. mimarlıktaki en büyük problemleri devlete geçince aşarsınız, nedir onlar belirsiz mesai, iş garantisi, sigorta garantisi. devlete geçince kendinize ayıracak bol zamanınız kalacağı için yukardaki ister ister diye sıraladığım her şeyi yapabilirsiniz onlar da ek geliriniz olmuş olabilir. 2yıllık mimarım özelde de çalıştım devlette de şuan her ikisini birden götürüyorum rahatım. türkiye'de aç mimar varsa ki ben olduğunu zannetmiyorum o da kendini hiç ifade edemeyen silik biridir ya da rızkı azdır başka türlü mimar aç kalmaz.
  • yaşlı bilge'den için. ve 3d max, maya bilin. after effect de lazım. tasarım bu bakarsın bir süre sonra film yapımcısı olmuşsun mimar olacağım diye.
  • -otobüste tutunmadan gidebilmeyi öğrenin sonra elinizde maketle, proje çantasıyla bunu tecrübe etmek hiç hoş olmuyor.
    -meditasyonla ruhunuzu arındırın, sabrı öğrenin. zira siz sürekli proje yaparken başka bölümlerdeki arkadaşlarınızın gezmesi, sizi davet ettiklerinde 'gelemem, proje yapmam lazım.' dediğinizde burun kıvırmaları bir süre sonra kıskançlık, kin, nefret gibi duygularınızı ortaya çıkarabilir.
    -uykusuz bir yaşam sizi bekliyor olacaktır. üniverste sınavlarına hazırlanırken bu kadar uykusuz kalsaydım şu an muhtemelen bir tıp fakültesi öğrencisiydim.
    ammaaaaaa ne kadar zor olsa da zevkli iştir kendileri.