şükela:  tümü | bugün
 • kanuni dönemi sadrazamlarından semiz ali paşa tarafından mimar sinan'a yaptırılan 500 yıllık medreseye yapılan restorasyon sonrasında, ne mimarisi olduğu belli olmayan ucube bir yapı eklenmesi durumudur. yapı fatih karagümrük'te bulmakta olup restorasyon çalışmaları geçtiğimiz aylarda tamamlandı.

  yapının arka kısmı restorasyondan önce şu şekildeydi.

  farklı bir açıdan da şöyle görebilirsiniz.

  ve bu gördüğünüz de restorasyon sonraki son halidir.

  dışarıdan bakıldığında, binanın bazı kısımlarının şu şekilde tıraşlanarak orjinalliğinin yok edilmiş olduğu gözüküyor. iç kısmını artık siz düşünün.

  gördüğünüz üzere mimar sinan tarafından inşa edilen 500 yıllık eserin arka kısmındaki yeşil alana, yapının orijinalinde olmayan kocaman bir camekanlı bir yapı eklenmiş. büyük ihtimalle bu kaçak yapı dükkan yapılacak ve birilerine satılacak ya da kiraya verilerek gelir elde edilecek.
  benim anlayamadığım konu şu ki; 500 yıllık mimar sinan eserini bozacak kadar mı gözünüz döndü? bozulması durumunda bir daha geri gelmeyecek olan bu eseri neden korumuyorsunuz da saçma sapan yapılar ekleyerek bu tarihi eseri mahvediyorsunuz ve bu gücü kimden alıyorsunuz? bu yapıya ve dolayısıyla bu ranta kim onay verdi? bütün kupon arazi rantları tükendi de sıra tarihi eserlere mi geldi?
 • restorasyon teknisyenleri ve teknikerlerinin işsiz, lise mezunu sırf dindar/yandaş veya türbanlı diye restorasyon işlerinde çalışmasından kaynaklı bir sonuç.

  hukuk ve adalet işlemiyor ama tarih affetmeyecek bugünleri...
 • osmanli mimarisi'ne selcuklu mimarisimsi(!) bir kisim eklenmesi.

  mimar sinan'in eseri her seyiyle bambaska bir donemi yansitirken, ona daha baska bir donemi ifade ettigi dusunulen ama ozunde eklektik gibi gozukup postmodern bir sacmalik olmaktan oteye gidemeyen bir ekleme yapilmis. o pirilpiril cilalanmis gibi duran mermerler, camlar... iki parca birbirinden o kadar kopuk, o kadar uzak ki... hadi anlamlarini bilmiyorsunuz, ki restorasyon isini bildigini iddia eden kisilerin bilmemesi imkansiz, sonuc urune soyle bir bakmadiniz mi? tam anlamiyla felaket.
 • sorun ek bina yapilmasi degil; tarih bunun gibi orneklerle doludur. gunumuzde hayranlik uyandiran tarihi yapilarin bir cogu boyle sureclerden gecmistir.

  problem bizim toplumun estetik algisinin devamli gerilemesi. dogru ve yanlisi ayirt edememesi.

  patavatsiz bir “yorum” olmus.

  ekleme: okuduğunu anlama problemi de var ama bu durum konudan bağımsız.
 • piyasada iş bulamayıp başka meslekte mutlu olmaya çalışan bir restoratör olarak beni üzen durumdur. özgün kısımın güzel bir restorasyon geçirmiş olmasına rağmen eklenen yapının amacını pek çözemedim ben de.
 • agac varmis cunku orda. o agaclari sikertmeden rahat edemezlerdi haliyle ek bina yapmislar.
 • yıkıp 'yeni' tarihi eser yapmışlar nesini beğenmiyorsunuz.
 • izmir'de o kadar dilenmelerine ragmen oy alamamalarinin nedeni iste bu acgozlulukleri. adamlar yesil bulsa kurutuyor, mal bulsa satiyor. olmadi boyle bozuyor.
 • pervititch'in 1932 dolaylarında yaptığı sigorta haritasında binaya bitişik, olasılıkla dükkan olarak kullanılan ekler görülüyor. yapılan işin bir dayanağının olması muhtemel... zaten ada/parsel planında da o cephenin dükkan nizamında parselasyonu yapılmış.
  her şey göründüğü gibi olmayabilir.