şükela:  tümü | bugün
 • proje teslim dönemlerinde (dokuz günlük ausschwitz koşullu çalışma kampı) paylaşılan mekanın sakinlerince birbirine zehredilen uyku çeşididir. hiç bir zaman bir kaç saatten fazla sürmez, en makbulü bir saat on beş dakika olanıdır.
  tilki uykusunun aksine son derece derin, rüyalı, seslendirmeli, yemekli içmekli bir uykudur. öncesi, sırası ve sonrası gayet sancılıdır. iyi niyetle çizimlerinizi bitirmenizi sağlamaya çalışırken başınızdan aşağı bir bardak soğuk su dökebilme cesareti gösteren arkadaşlarca bitirilmemişse, pişmanlıkla, açlıkla ya da sanrılarla sonlanır.
  mimarlık eğitimi süreci anılırken ilk akla gelen uyku hikayeleri olur, o hikayelerin kaynağı da mimar uykusu.
 • genelde "ben bir 4.30 alayım, yok yok 4.45 alayım sağlam olsun" diye başlayan mimar uykusunun çeşitli parametreleri vardır, bunlar uzatma toleransı, uyanmanın önemlilik derecesi ve uyandırma şekli olarak sıralanabilir. açmak gerekirse;

  1- uzatma toleransının birimi dakika cinsindendir, elbet vaad ettiği saatte uyanamayacak olan kişinin kaç kere ve ne kadar sıklıkla uzatma hakkına sahip olduğunu belirler, uyuyacak kişi tarafından "iki çeyrek" (maksimum iki kez 15'er dakikalık uzatmaya müsaade ediniz) şeklinde deklare edilir, uyandıracak kişiler tarafından not alınır, riayet edilir.

  2- uyanmanın önemlilik derecesi gene uyuyacak kişi tarafından belirlenen ancak düşünceli arkadaş takımının da müdahale hakkı olduğu bir başka parametredir, kurban "abi uyanamıyosam da bırakın sabaha kadar uyuyayım, daha 1 günüm var" demişse örneğin çok üstüne gidilmez, hatta bunu diyene gıpta edilir ancak kurul kişinin muhakkak uyanması gerektiğine karar vermişse bu parametreyi fesh edebilir, (sonucunda uykulu bir mutant ile kavga etme riski vardır.)

  3- uyandırma şekli gene uyuyan tarafından ancak uyandıracak kişilerle seri müzakereler çerçevesinde belirlenen bir başka parametredir, teamüller önemli rol oynar, misal uyuyacak kişi güzellikten anlamayan, sarsmadan uyanmayan bir eşek kafalıysa "abi geçenki gibi sarsmayın ama" önerisi derhal veto edilir, daha realist çözümlere yönelinir.

  söylenmeden geçilmemesi gereken bir başka parametre, son maddenin ölümcül "suyla uyandırmaya izin var mı" değişkenidir. değeri "true" ya da "false" olabilen bu değişkenin uyuyacak kişi tarafından true olarak işaretlenmesi oldukça hazin bir andır aslen, kişinin muhakkak uyanması, sadece ve sadece uyanması ve yalnızca uyanması gerektiğini gösterir, gel gelelim kurul üyeleri sadistse vakit geldiğinde bir isim bile çağırmadan direk suyu boşaltıverirler kafadan aşağı, bu deyyuslar gene suyla terbiye edilerek törpülenir, 3. sınıfa doğru kimse böyle dangalaklıklar yapmaz artık..
 • gun ve gece boyunca boyun, kol ve akil iptal edilecek sekilde cizim yaptiktan sonra, sabah 5 gibi uyunacak yer tespit edilir, oraya dogru yurunurken (bazen emeklerken) baslanilan uyku turudur. eger deadline durumlari soz konusu ise, ne kadar istenilsede uyunamaz. uyku arasi uyanilip " is my bed in perspective!!!" gibi cilgin seyler merak edilir
 • bu meslegi tercih ettigi andan itibaren bir ömür yasayacagı olay. fakültedeki ilk derste hocanın ettigi cümlenin anlamı sonradan acı bir şekilde kavranır: "arkadaslar, artık sözlügünüzden tatil kelimesinin üstüne bir çizgi, uykunun sa yanına bir soru işareti çekin". bu şekilde tanışılır bu yeni uyku türüyle. beden 5 gün içinde 5 saat uyumaya ayarlanır yavas yavas. biyolojik saat bir zaman sonra bozulur, uyuyabileceginiz zamanlarda bile bedenin yorgunluguna gözler direnir.
 • getirdigi guven ve konuya yakinlik hissi nedeniyle en sagliklisi, sanildigi gibi yatakta diil rihtimda gerceklesebilen olay.
 • mimar uykusu o dur ki:
  -sabah alarmi kurulmus olan saat/cep telefonu gibi aletlerden bir dakika once hur iradesiyle uyandirarak alarmı difuze ettirir
  -hukmu altina aldigi kisiye ruyasında o sabah uyandigini gordurur, harbiden uyandigini sandirir ve uyumaya devam ettirir.dogaldir ki dersi de kacirtir.
  -kisiye arkadaslari tarafindan undead unvani verilmesini saglar.
  -sansliysa mimar tanri arkitera* tarafindan ihtiyaci olan projeyi ruyasinda gormesi saglanir ve "eureka!" nidalariyle uyandirir.
  (bkz: ben bugun bunu gordum)
 • her seferinde kendimle kalkma saati pazarligina girisip yine her seferinde zararli ciktigim proje teslim donemi uykulari
 • duzensizdir.
 • proje teklifi verilen müşteriyi bateri çalarken görmek gibi absürd rüyalarla süslenen uyku çeşidi
 • yoğun günlerde(proje teslim zamanlarında örneğin) sıfıra inen uykudur.