şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk mimarlık dünyasının wikileaki olmaya aday bir site
  http://www.mimarazzi.com/
 • umarım.
  lakin aslında bu sitenin amacı, mimar ve içmimarların- yada hertürlü tasarımcının- köle gibi çalıştırılmasına, çalışma şartlarının kötü olmasına ,sosyal hakların minumum tutulmasınana bi tepkidir.
  ve büyük yada küçük firmaların , sizin emeğinizi ve tasarımınızı hiçe sayıp eşşekler gibi çalıştırdıktan sonra ''elimi sallasam ellisi olm, beğenmiyorsan kapı orda, sigortanı başlatmamıstım zaten, paranıda nah alırsın bundan sonra'' şeklindeki ,kendilerine inanılmaz güvenlerini 1 inç azaltmak ugruna yapılmıstır. *

  işte mimarazzinin amacı firmaların bu ikiyüzlülüğü bi nebze web ortamına taşımak ve daha önceden çalışmış insanların deneyimlerini aktarmasını istemektir. çünkü biliyoruz ki bu ensesi kalın patronların hiçbiri ,biz daha iş görüşmesine gittiğimiz zaman göstere göstere ''biz buyuz yeaa'' dememişlerdir.
  tasarımcılar bunun farkında olmalı! bu kokuşmuş sisteme karşı gelip, insan olduğumuzu unutturmadan,insan gibi şartlarda insan gibi muamale görmek için bi adım atarsak, ne autoban , ne de kendini claudia schiffer zanneden sema topaloğlu ''şu sıçtığımının dağlarını ben yarattım yeaa'' diyemeyecektir.

  fazla ütopik olduğunu düşünmeyin. house cafede oturup ''keşke autobanda çalışsam'' dediğim zamanları hatırlayıp gülüyorum şimdi bkz:sebep http://www.mimarazzi.com/autoban/

  ve son olarak burası deneyımlerımızı aktardıgımız bı web sitesidir. nazlı kız nazlıcan ın blog una dönüştürmeyin güzelim siteyi
  * * *

  bence bunu yapabilirsin türk halkı.

  edit: 10.03.2011 tarihinden bu yana, otoban mimarlık inşaat taahhüt tic ltd şti. an itibarı ile mimarazzi.com 'un yayın hayatına son verilmesine vesile olmuştur.
 • cok parlak fikir. yillardir bu sektorde somurulmeye ve dolayisiyla soylenmeye devam eden mimar/ic mimarlar neden bunu daha once dusunemedik? umarim bu duzenin degismesi icin kisa surede guclu ve etkili bir siteye donusebilir.
 • açılalı bir hafta olmasına rağmen katılımın şaşırtıcı olduğu, şimdilik çalışan mimarlar tarafından izlendiğini düşündüğüm, patronlar yazılanları okuduğunda tepkilerinin ne olacağını merak etttiğim başarılı ve faydalı oluşumdur.
 • laf dalaşı bol, onlayn emekçi kıraathanesi.
 • sitede unlu ofislerin ( dergilerden ya da gezdikleri ulkelerden) detay caldiklarindan bahsediliyor, haklidir mimar arkadaslar. orada kopyalamakla itham edilen sirketlerden de isten ayrilirken imalat detayi - tasarim alan, hatta iste calisirken sirketinin uslubunu taklit ederek gizli bir sekilde disarida is yapan mimar arkadaslar da var. hatta disariya is cizdikleri icin iste uyuklayan arkadaslar da olabilir. isin bu tarafini da dusunup, bir ofiste calisan bir mimarin, ofisin sahibi mimarin tasarim uslubunu gizlice baska yerlere, isin de kiymetini ucuzlatarak kopyalamasi ne kadar etiktir? cuvaldizi da arada kendine batirmakta fayda olabilir.
 • mimarların yeni eğlence merkezi, hepimize hayırlı uğurlu olsun
 • büyük bir açığı doldurmaya aday bir site olmasına karşın girilen yazıların en azından bir rumuzla kime ait olduğu takip edilememesi bir kaos yaratmaktadır. görece küçük bir camiada isim kullanmak gelecek açısından sakıncalı olabilir, fakat yorumlarıyla sözlüğe benzeyen sitede, aynen buradaki gibi rumuzlar olabilir. an itibariyle çalıştığım ofisleri tek tek deşifre ettim, mutluyum.

  edit : iş ilanlarına bakmadan önce buraya bakmakta fayda var.
 • mimari ofislerin şeffaflaşması açısından önemli fakat, çalışandan kaynaklı sorunların çamur at izi kalsın mantığıyla ofislere ve işverenlere yıkılması tehlikesini de barındıran bir site. yapılan yorumların bir rumuz ya da kimlik taşımaması mimarazzi'nin iyi niyetini suistimal etme yolu açabilir..
 • burada anonim olarak şikayette bulunanların bir araya gelip şikayet ettikleri firmaları neden çalışma bakanlığının il çalışma müdürlüklerine şikayet etmediğini anlamadığım site. arkadaşlar, madem birlikte rahatsız olduğumuz şeyleri dile getiriyoruz, bunu gerçekten müeyyide uygulayacak olan devlet kurumuna bildirmiyoruz? çoğu firma en basitinden maaşları elden verdiği ortaya çıkar, defterleri kurcalanır diye ödü patlar, kendine çeki düzen vermek zorunda kalır. sallandıracaksın böyle bir iki firmayı sultanahmet meydanında, bak bakalım bir daha yapabiliyorlar mı? *