şükela:  tümü | bugün
  • inşaat mühendisliği öğrencilerine,mimari konuda cahil kalmasın diye ,genellikle 1. sınıfta,daha önceden çizilmiş olanının buldurulup,aynısının tekrar çizdirildiği proje
    eskiz kağıdına çizdirildiği için kimsenin o kadar uğraşmadığı,kağıdı üstüne koyup sonrada çizgilerin üstünden geçtiği proje
  • bir türlü tamamlanamayan proje türü. hayatımın neredeyse yarısı panik içinde proje tamamlamaya çalışmakla geçse de, asla zamanında eksiksiz bir mimari proje oluşturamadım. yine tamamlayamamakta ısrar ettiğim bir proje var ve örümcek hislerim boku yediğimi söylüyor bana.
  • bir mimarlık bölümünde okuyorsanız, duyduğunuzda sırtınızdan bir damla da olsa soğuk ter gelen proje türüdür. mimari proje hiç bitmez, bu yüzden üniversite hocaları arasında en zevkle anlatılan derstir. ne çizerseniz çizin bir kısmı mutlaka "olmaz", bir bölümü "işlemez", bir tarafı "çok büyük" kalırken karşısı "biraz küçük" olabilir. bunlar itina ile düzeltilir, tekrar gösterilir ve görülür ki aslında ilk gösterdiğiniz proje daha iyiymiş. hiç bir zaman bitmeyen fakat her zaman çalışılan bir ders konusu olarak tarihe geçmelidir. ayrıca okullarda "mimari proje jürisi" şenlikleri düzenlenir. özellikle okulu bitirenlerden ya da dersi verenlerdenseniz bu şenlik oldukça eğlenceli geçer. hocalar kendi araların takışır, olan öğrenciye olur. hocalar kendi aralarında anlaşır, olan öğrenciye olur. hocalar herkesi geçirmeye karar verir, olan öğrenciye olur. (herkes geçtiği için alttan gelenler muhtemelen kalacaktır.) hocalar herkesi bırakmaya karar verir, okulda bir bayram havası olur. eğer bir yakınınız mimarlık okuyorsa, mimari proje teslimlerinde asabileşebilir, gayet normaldir. ona şevkatle yaklaşmalı, maket için yardım edebileceğinizi söylemeli, karnını tok, sırtını pek tutmalısınız. bir süre sonra düzelecektir.
  • mimarlık öğrencilerinin dünyasını karartan, onlara kan kusturan, bir kere kaldın mı dönem uzattıran*, genelde hiç sevimli bulunmayan, devamlı maketlerin, eskizlerin, renderların havada uçuştuğu derstir. sunumlarının gerginlik kaynağı olmalarını geçtim, derste bile projenizle ilgili küçücük bir tanıtım yapacaksanız bile -hele de hocanız bölümün en eli maşalısıysa- içiniz kıyım kıyım kıyılabilir. projenizi çocuğunuzmuş, göz bebeğinizmiş gibi görüp savunmanız gerekir. grup çalışmalarında kafa karışıklığından dolayı şuursuzca abidik gubidik cevaplar verebilirsiniz. hemen bir örnek verelim:

bir hanım kızımız projesini asar, tasarımı üzerine konuşur:

öğr: merdivenleri estetik bulmadığım için bu platformun üzerine minik bir rampa ile çıkılmasını uygu buldum.
    hoca: hmm demek estetik bulmuyorsun. arkadaşlar bu estetik kavramı her kafadan ses çıkartır ve kişiden kişiye göre değişir tanımı. herkes tek tek söylesin estetik nedir?
    öğr-1: göze hitap eden güzelliktir
    öğr-2: bir şeyin çevresindekiler ile olan uyumu
    helixset: (tamamen istem dışı) estetik, insanın kendine yakışanı giymesidir
    hoca: efendim?!?!
    h: eeeaöö yani diyorum ki beğeni duygumu olumlu yönde harekete geçiren durum, olay, nesne, hede*
  • mimarlık bölümünde okuyan ve gerçekten mimar olmak isteyen bir insan olmak için en üst seviyede önem verilmesi gereken hayati önem taşıyan öğedir. öğrenciler teslim haftası "aman şu kotu yazmasam, şu kesiti çizmesem!" diyerek işin kolayına kaçmak istese de esas olan o detaylara büyük önem verilmesidir. günümüzde autocadde çizim tamamen yapılıp, ışıklı masada çizim yapmak için altlık oluşturmak mümkündür. bu detayların bilgisayar ortamında verilmesi işi en fazla 1 saat uzatacakken, altlıkta bu sözü geçen mevzulara özen gösterilmemesi teslim paftasının üzerinde elde kurşun kalem, ayar verilmek suretiyle eklenmesi saatler alacaktır. bu detayların önemi öğrencilikten sonraki mimarlık hayatı için alışkanlık haline gelmesi gerekir. zira örnek vermek gerekirse 6 bloktan oluşan bir toplu konut projesinde bahsi geçen detaylardan dolayı proje belediye ve ya mimarlar odasından geri dönmekte. bu altı blok olan 5 takım çıktı parası da heba olmaktadır.

siz siz olun mimari projede detay deyip geçmeyin..
  • mimarlık bölümünde her dönem açılan ,geçilemediği taktirde direk okulu uzatan derstir. proje hocalarının bazıları kassa bile bazıları beni hocanız olarak görmeyin meslektaşınızım sizin diyebilecek kadar alçak gönüllüdür.mimari proje ; jüri öncesi insanı zombiye çeviren, jüri esnasında terleten hatta bazen ağlatmaya yakın konuma getiren, jüri sonrası ise tarif edilemez duygulara sürükleyen ve asla tam olarak bit(e)meyen derstir.
  • (bkz: statik proje)
  • sövmek için sözlüğe girdiğim ders. ama gel gör ki çaylağım ve ulusa sesleniş yapamiyciim. sanırım aylarca çaylak olarak kalıcam. nalet.