şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
831 entry daha
  • toplumumuzda ne iş yaptığı bilinmeyen ya da yanlış bilinen mesleklerden. mimarlar (ve türevleri) hala keyfekeder mevzuların seçicisi zannediliyor. misal sarı mı olsun pembe mi, seramik mi olsun halı mı, ahşap mı olsun duvar kağıdı mı. böyle mi güzel şöyle mi, yuvarlak mı, kare mi vb. eğer birşeyin teknik, ekonomik, pratik birtakım gerekçeleri yoksa o mu bu mu diye soracağınız kişi mimar değildir. mimar bana şu malzemeyi kullandım çünkü yanıcılığı azdır, çünkü f/p olarak daha iyidir, seramiği verevine döşedim mekanı geniş algılatır, yalıtımı şuraya koy yoğuşmayı azaltır gibi şeyler derse ceketimi iliklerim. lakin yok efendim gerilimli mekanlar, yok efendim "bu yükseklikte ne olsa güzel çıkar", "şu kırmızıyı burda patlatacağım", ahşabın sıcaklığı, metalin kendinden geçmişliği, hereke halısının bizdenliği, kemerler, kubbeler, garip garip süslemeler vb bunlara pek itibar edemem.

bana kalsa dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getiririm ama kendi çerçevemden olur o da. doğru mudur yanlış mıdır tartışılır. sonuçta çingene mahallesinde minimalizm, modernizm dayatması yapmak da bir nevi faşizanlık...
  • zeki çocukların girebildiği ve okuyabildiği bir bölümdür.
hesabın var mı? giriş yap